Jump to content

Control tracțiune e90


cosminnn93

Recommended Posts

Va salut. Acum 2 sĂŁptĂŁmâni, mergând spre Galați, a ĂŽnceput sa se aprindĂŁ, sa pâlpâie, martorul de control tracțiune. S-a ĂŽntâmplat pe drum drept, uscat, la viteze de peste 90km/h. Evident, nu mai accelera mașina. Am tras pe dreapta, am cĂŁutat ceva Informații, ĂŽnsĂŁ nu am gĂŁsit o explicație. A fost totul in regula apoi, nu s-a mai ĂŽntâmplat, mașina a mers cum trebuie. AstĂŁzi, mergând spre Iași, mi se ĂŽntâmpla același lucru. Drum drept, uscat, peste 90km/h, apare martorul din când in când și ĂŽmi taie accelerația. Care ar putea fi explicația, a mai pĂŁțit cineva așa ceva? Ar trebui sa ĂŽmi fac griji mari? Ajung abia vineri ĂŽntr-un service sa vĂŁd exact ce poate fi.

Menționez ca am postat același lucru la autobahn, ĂŽmi cer scuze, era secțiunea greșita. Și ca sa vin cu un update, am pom de CrĂŁciun in bord, martori de ABS, control tracțiune și frâna de mâna aprinși. Atașez poze imediat ce ajung la un pc.

Link to comment
Share on other sites

Primul lucru care poti sa il faci ce nu necesita nici service auto si nici mecanic este sa speli bine masina pe la roti cu presiune si dupa sa dai fiecare roata jos in parte , incepi cu rotile din spate si sa inspectezi vizual senzorul abs/dsc si sa vezi sa nu fie murdari sau deteriorat, daca este murdar merita sa il cureti si sa vezi dupa daca mai face figure. Daca continua sa faca trebuie sa mergi la o diagnoza sa vezi care este problema , poate scapi doar cu inlocuirea lor.

Aici ai niste poze cum arata senzorii murdari:

 

http://i981.photobucket.com/albums/ae291/Sankekur/My%20330i/wheel%20speed%20sensor%20cleaning/DSCN1650.jpg

 

http://i981.photobucket.com/albums/ae291/Sankekur/My%20330i/wheel%20speed%20sensor%20cleaning/DSCN1633.jpg

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa faci nici un update , adica pana acuma a mers si dintr-o data iti face figure la sistemul de franare/tractiune ca ii trebuie update :)) ... Cel putin unu din senzori este murder sau stricat, 90%.

 

Crezi ca masinile se repara doar din laptop ??? ... Nu am ajuns inca acolo , deocamdata mai trebuie sa pui si cheia pe ea :D

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Sigur e un senzor de la trenul de rulare, am avut si eu aceeasi problema la E90. Se curata sau se schimba un senzor ABS si gata. Cel mai bine faci o diagnoza. Daca vrei sa repari masina doar prin stergerea de erori, sa stii ca nu merge. ISTA/D iti zice ce buba are
Link to comment
Share on other sites

La service cere sĂŁ -ți verifice bateria , incarcarea bateriei , diagnoza ( ai grijĂŁ unde o faci) , Âşi senzorii de abs.

Tind sĂŁ cred cĂŁ nici cu bateria nu stai prea bine.

Bateria a fost verificata in noiembrie cand am luat masina si era in stare perfecta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Senzorii de abs fac și Treaba cu presiunea în roţi? Așa am înțeles.. Fiindcă nu am nici un senzor în valva de la jante

 

Ai inteles bine, pe seria 3, abia la F30 LCI au aparut senzorii in roti standard. La non-LCI nu stiu daca exista optiune. A mea nu are :)

Edited by Atomykatt
Link to comment
Share on other sites

Ai inteles bine, pe seria 3, abia la F30 LCI au aparut senzorii in roti standard. La non-LCI nu stiu daca exista optiune. A mea nu are :)

Am ĂŽnțeles, deci funcționeazĂŁ bine? Sau e aiurealĂŁ? CĂŁ dupĂŁ ce am luat o "gropițĂŁ" pe ploaie fiind acoperitĂŁ de apĂŁ. .peste 1km s-a aprins ĂŽn bord low tire pressure

Link to comment
Share on other sites

Ce treaba are bateria cu defectul lui??

Cand ai bateria dusa se aprinde, uneori pomul de Craciun, dar nu ai probleme in mers.La el este problema fizica pe partea de abs/dsc/dtc.

Probabil, cum spun colegii: senzor ABS

Am uitat sa revin cu update aici, am postat in topicul masinii. Problema era de la planetara stanga spate a carei coronita era fisurata si umflata de la rugina, astfel atingand senzorul de ABS in special in curba la dreapta cand imi taia si puterea.

Link to comment
Share on other sites

Am înțeles, deci funcționează bine? Sau e aiureală? Că după ce am luat o "gropiță" pe ploaie fiind acoperită de apă. .peste 1km s-a aprins în bord low tire pressure

 

Senzorii aia sunt niste senzori magnetici (din cate stiu eu de la motocicleta sunt senzori Hall). Cand se murdaresc se pot da peste cap. Au patit niste prieteni cand mergem pe noroaie.

 

In principiu ar trebui sa functioneze bine, dar ca orice sistem mai poate da si rateuri. Functioneaza "numarand" si apoi comparand numarul de ture pe care il face fiecare roata. Daca acea "gropita" a fost luata la viteza destul de mare si ai actionat frana/acceleratie e posibil sa fi acvaplanat, si de acolo sa apara diferenta de numar de rotatii.

Edited by Atomykatt
Link to comment
Share on other sites

Senzorii aia sunt niste senzori magnetici (din cate stiu eu de la motocicleta sunt senzori Hall). Cand se murdaresc se pot da peste cap. Au patit niste prieteni cand mergem pe noroaie.

 

In principiu ar trebui sa functioneze bine, dar ca orice sistem mai poate da si rateuri. Functioneaza "numarand" si apoi comparand numarul de ture pe care il face fiecare roata. Daca acea "gropita" a fost luata la viteza destul de mare si ai actionat frana/acceleratie e posibil sa fi acvaplanat, si de acolo sa apara diferenta de numar de rotatii.

Asa e numai ca la BMW senzorii sunt amplasati astfel incat sa citeasca impulsurile date de rulmentul rotii; cel putin la E46 si E90 asa este, daca nu chiar la toate modelele in fapt..

Conteaza cum montezi/orientezi rulmentii (ce parte a rulmentului trebuie pusa spre senzorul ABS, altfel nu o sa citeasca niminc senzorul..) daca ii schimbi cu presa..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Buna seara. Am un BMW 320 E90 din 2007, am o problema si cred ca postez unde trebuie despre aceasta problema care a aparut. Mergand pe autostrada au aparut 2 simboluri in bord ( (!) de culoare galbena si cel de la controlul tractiunii), insa acele 2 simboluri apar, dar dupa ceva timp dispar (nu stiu daca este chiar bine ce se intampla si unde este problema) si apar iar si tot asa... Eu sunt in alta tara si am fost la un service, iar 'desteptii' de acolo mi-au spus ca trebuiesc schimbate placutele pe fata (ceea ce imi este cam greu sa cred ca asta ar fi problema, insa daca asta este o sa le schimb), numai ca placutele arata bine iar in service-check imi arata ca peste 8.000 de mile trebuiesc schimbate. Eu cred ca este unul din senzorii DSC (nu ma pricep prea mult insa asa tind sa cred). Daca ma puteti ajuta cu un sfat sau cu un raspuns as fi recunascator. O seara buna va doresc tuturor>
Link to comment
Share on other sites

Buna seara. Am un BMW 320 E90 din 2007, am o problema si cred ca postez unde trebuie despre aceasta problema care a aparut. Mergand pe autostrada au aparut 2 simboluri in bord ( (!) de culoare galbena si cel de la controlul tractiunii), insa acele 2 simboluri apar, dar dupa ceva timp dispar (nu stiu daca este chiar bine ce se intampla si unde este problema) si apar iar si tot asa... Eu sunt in alta tara si am fost la un service, iar 'desteptii' de acolo mi-au spus ca trebuiesc schimbate placutele pe fata (ceea ce imi este cam greu sa cred ca asta ar fi problema, insa daca asta este o sa le schimb), numai ca placutele arata bine iar in service-check imi arata ca peste 8.000 de mile trebuiesc schimbate. Eu cred ca este unul din senzorii DSC (nu ma pricep prea mult insa asa tind sa cred). Daca ma puteti ajuta cu un sfat sau cu un raspuns as fi recunascator. O seara buna va doresc tuturor>

 

 

Din pacate nu cred ca sunt senzorii de la roti. Am avut aceeasi problema si ciudat ca se aprindea tot pe autostrada, dupa ce mergeam constant peste 140. Prima data am reusit si am sters eroare cu tester( si recalibrare din ce mi-a spus) si mi s-a sugerat sa schimb spira volan. Cost aprox. 800 lei. Dupa, mi-a mai aparut dupa vre un an, dar s-a stins singur. Inteleg ca spira respectiva, cu putina rabdare si pricepere, poti sa o si repari, are niste contacte imperfecte pe ea. Sper sa nu gresesc, dar din ce stiu, ea ,,citeste,, pozitia volanului pentru a sti ce roti sa blocheze in caz de derapaj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.