Jump to content

e46 318i n42 - Valvetronic: e OK aditiv in ulei?


alinho

Recommended Posts

Salutare,

 

Am auzit ca pe acest motor (e46 318i n42 (valvetronic)) nu e recomandat niciun fel de aditiv. Iar explicatia ar fi ca majoritatea aditivilor cresc vascuozitatea uleiului ceea ce nu face deloc bine vanosului.

 

Acum, eu intreb despre un aditiv care nu ingroasa uleiul, ci protejeaza impotriva frictiunii. Este vorba de Prolong. Cine mi l-a recomandat (o cunostinta care l-a testat in diverse moduri, deci nu un comerciant) m-a asigurat ca va imbunatati mersul motorului, altfel, de nu va fi asa, imi va cumpara el alt motor :)

 

Cunoaste cineva ceva pe acest subiect? Sau despre acest aditiv? A folosit cineva?

 

Multumesc

 

 

PS poza http://www.uleidemotor.com/files/home/ULEI%20DE%20MOTOR%20-%20POZE%20PRODUSE/Prolong%20PNG%20-%20Bottle.png

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun aditiv este sa folosesti un ulei si filtru de calitate care sa le schimbi inainte de termen. De exemplu in idrive zice dupa ce resetez intervalul de schimb a uleiului 25.000km pana la urmatorul schimb , eu incerc sa il schimb pana in 20.000 , cam pe la 17-18.000km. Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

nu te risca sa bagi aditivi in motor, cu atat mai mult in motorul tau.

daca ai un valvetronic care nu are probleme si nu iti mananca ulei zi MULTUMESC de cateva ori si lasa-l asa cum e. schimba-i uleiul la 10 mii / maxim 1 an si neaparat ulei 0w40, 5w30, dar niciodata sa nu treci la 10w40, maxim 5w40.

bafta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am auzit ca pe acest motor (e46 318i n42 (valvetronic)) nu e recomandat niciun fel de aditiv. Iar explicatia ar fi ca majoritatea aditivilor cresc vascuozitatea uleiului ceea ce nu face deloc bine vanosului.

 

Acum, eu intreb despre un aditiv care nu ingroasa uleiul, ci protejeaza impotriva frictiunii. Este vorba de Prolong. Cine mi l-a recomandat (o cunostinta care l-a testat in diverse moduri, deci nu un comerciant) m-a asigurat ca va imbunatati mersul motorului, altfel, de nu va fi asa, imi va cumpara el alt motor :)

 

Cunoaste cineva ceva pe acest subiect? Sau despre acest aditiv? A folosit cineva?

 

Multumesc

 

 

PS poza http://www.uleidemotor.com/files/home/ULEI%20DE%20MOTOR%20-%20POZE%20PRODUSE/Prolong%20PNG%20-%20Bottle.png

Acelasi lucru il face si Duralube ( cel original) , nu am folosit Prolong, dar am pus in motor Duralube si sunt multumit.

Efectul il vezi mai ales la drujbe uzate.

Singura chestie e ca protejezi motorul mai mult timp.

Link to comment
Share on other sites

Incepem ?

Chiar si Duralube sau orice alt aditiv intra in aceeasi categorie a povestilor gospodaresti auzite de la cei care si-au demontat cel putin de 2 ori toata Dacia si si-au segmentat motoru in parcare, langa vecinii care faceau gratar.

Tot aceeasi oameni baga ulei mineral in rezervorul de motorina/benzina pentru ca ajuta la curatat injectoarele, la consum si la altele.

 

 

Singurele efecte reale al aditivilor is banii cheltuiti si aparitia efectului Placebo pentru sofer.

"Dar ce fel mergeeeeeeeee. Dar ce fel trageeee. Pfff, parca-i alt motor. Parca are cu 20 de cai mai mult !"

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai motivul ar fi acela de a proteja motorul. In plus, se pare ca ar creste si puterea. Dar de-asta am cerut pareri, sa aflu daca se merita sau nu.

 

@calinbmw2000, el a testat mai multe uleiuri de pe piata, sa vada care gripeaza mai repede. Cel mai bine a iesit Triax, apoi Motul. Iar Triaxul in combinatie cu Prolong, efectiv nu a mai gripat, oricat s-a straduit el. Asta inseamna ca ar putea prelungi si viata motorului (doar in cazul in care nu afecteaza alte componente).

Link to comment
Share on other sites

Daca esti atat de convins din testele lor, de ce ne mai ceri noua parerea?

 

vezi ca se poate face o paralela intre aditivii minune pentru motor si suplimentele alea alimentare minune care in combinatie cu icoana lui Arsenie Boca vindeca tumori canceroase.

 

 

Pune-l pe prietenul tau sa depuna in banca banii pentru alt motor, pentru ca efectele negative nu vor aparea imediat, dar in timp in mod sigur se vor simti, la un motor destul de sensibil la vascozitatea si calitatea uleiului (vezi solenoizi vanos, etc).

 

Plus ca exceptand teoria conspiratiei care spune ca toti producatorii de ulei au intelegeri de tip cartel, pentru a nu scoate asemenea produse minune, de ce crezi ca nici un mare producator de uleiuri, ca sa nu ii mentionam pe cei ce fabrica motoare nu recomanda asmenea produse, care sunt in general turnate cu generozitate in motoare de samsarii din piete si targuri.

 

In cel mai bun caz nu va face nimic, dar probabil ca va modifica vascozitate la rece/cald, ca sa nu mai vorbim de niste modificari ale moleculei de ulei, sau ceva reziduuri dupa ardere ce vor incarca uleiul, si in nici un caz nu ajuta.Astea sunt produse vrajeala ce se vand pe net, la benzinarii si magazine de bricolaj pentru clientul neinformat gata sa cheltuie 20-30 dolari/euro cu un produs magic ce ii prelungeste chipurile viata la motor, il face sa se simta un mic geniu al mecanicii si in acelasi timp util ca va cumpara si altceva decat era pe lista de cumparaturi a nevestei in week-endul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

Pai motivul ar fi acela de a proteja motorul. In plus, se pare ca ar creste si puterea. Dar de-asta am cerut pareri, sa aflu daca se merita sau nu.

 

@calinbmw2000, el a testat mai multe uleiuri de pe piata, sa vada care gripeaza mai repede. Cel mai bine a iesit Triax, apoi Motul. Iar Triaxul in combinatie cu Prolong, efectiv nu a mai gripat, oricat s-a straduit el. Asta inseamna ca ar putea prelungi si viata motorului (doar in cazul in care nu afecteaza alte componente).

Nu trebuie sĂŁ te necĂŁjeÂşti, cine nu a incercat asemenea produse nu are de-unde sĂŁ stie ce face.In plus cĂŁ sunt produse scumpe si nu cred cĂŁ si le poate permite oricine.

AdevĂŁrul e cĂŁ sunt Âşi foarte mulți aditivi care nu fac nimic, Âşi atunci e normal sĂŁ nu ai incredere Âşi in alte produse.

Link to comment
Share on other sites

Pai motivul ar fi acela de a proteja motorul. In plus, se pare ca ar creste si puterea.

 

Trebuia sa inchei discutia cand a spus ca ar putea creste si puterea. Omul clar abereaza...nu exista absolut niciun motiv posibil pentru care un aditiv sa poata mari puterea. Daca pui mana pe un Matiz sau o Dacie si stii ca vrei sa mai mergi cu ea pe la tara cateva luni pana o duci la casat poti sa bagi ulei 15w sau aditiv de ingrosare ca sa manance mai putin ulei...asta pentru o perioada foarte foarte scurta cat inca va mai merge cat de cat. La restul masinilor nu se fac tiganii de genul asta...la Valvetronic risti sa ai probleme foarte greu de rezolvat/diagnosticat daca bagi asa ceva. Daca vrei sa ai grija de motorul ala pune`i 5w30 sau 5w40 de la o firma decenta (Shell, Motul), il schimbi la fiecare 10k km si nu vei avea probleme. Daca incepe sa iti manance ulei nu baga 10w40 sau aditivi, schimba`i simeringurile supape si aia e tot.

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Simeringurile le-am schimbat, e totul ok.

Doar ca unii nu inteleg ca cererea unor informatii nu necesita neaparat si un raspuns ci doar in cazul in care stii, te pricepi, ai avut de-a face, cunosti, ti s-a intamplat etc etc etc. Parerea mea e ca... Raspunzi doar in cazul in care stii si vrei sa ajuti. Altfel e doar pierdere de timp.

 

Astfel, @eugenb, cu respect, dar nu am spus nicaieri ca as fi fost convins de vreun test (logic ca n-as mai fi intrebat). Apoi, eu am intrebat la general, daca te deranjeaza, nu raspunde. Si nu in ultimul rand, si mie mi-e mult mai usor sa fiu ironic, doar ca prefer sa tin cont de context. In rest... Ms pentru raspuns :)

 

@greatvalue, am spus mai sus, e o cunostinta, nu comerciantul. El are mai multe masini si utilaje si mi-a recomandat.

 

Va multumesc pentru raspunsuri si clarificari.

Numai bine

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.