Jump to content

Probleme 520D motor...


Recommended Posts

Am cumparat un 520D de la un samsar cu 210.000 km.... adus din Germania cumparat de la autohausul unui turc. Masina arata impecabil, in interior impecabila, partea electrica merge zic eu bine. Problema e ca nu trage... am desfacut frumos capacu la motor si am scos cablul de la debitmetru... nici o diferenta. Filtrul de aer pare nou... dar e usor imbibat cu ulei. Din cele 4 injectoare care se vad, 3 sunt curate, 1 e murdar semn ca pe acolo iese motorina/ulei. Nu am apucat sa o bag in service pentru ca weekend-ul asta am luat-o. Filtrul de motorina e si el un pic corodat... semn ca are ceva vechime. Uleiul are un pic de miros de motorina si este peste semn( cand verific la joja). Ieri am condus un Passat 1.9 TDI 110CP, si am ramas impresionat de diferentza :)) (tragea mult mai bine VW-ul, demaraj tot). Cand merg in panta, de exemplu intr-a doua 1400-1500 ture Nu TRAGE!! Ce sa fac? astept sfaturi :) :blink: Mentionez ca nu scoate fum in 2000-2500 si nu consuma mult(media 6l urban-oras sunt multumit).
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt eu in masura sa-ti dau vreun sfat, insa pot sa-ti spun ca, in locul tau, as incepe prin a schimba filtrul de aer - care, in nici un caz, n-are cum sa fie imbibat de ulei, filtrul de motorina (corodat?!), si as face si un schimb de ulei, plus filtrul aferent.

Vezi dupa aia daca mai ai simptome. Schimburile de care ti-am spus nu costa mult, si sunt de natura sa scoata din calcul o serie de probleme.

Link to comment
Share on other sites

da... am luat piesele filtru de aer, de motorina, ulei filtru ulei noi,. maine le schimb, dar de unde poate sa fie uleiul ala totusi? in legatura cu debitmetru... daca l-am scos si trage la fel inseamna ca nu e stricat, nu ? un Service Car bun in bacau stie careva ? Edited by cosmy
Link to comment
Share on other sites

da... am luat piesele filtru de aer, de motorina, ulei filtru ulei noi,. maine le schimb, dar de unde poate sa fie uleiul ala totusi? in legatura cu debitmetru... daca l-am scos si trage la fel inseamna ca nu e stricat, nu ? un Service Car bun in bacau stie careva ?

243183[/snapback]

 

cu debitmetru scos, daca trage la fel inseamna ca nu are nici un efect deci e stricat.

Link to comment
Share on other sites

cu debitmetru scos, daca trage la fel inseamna ca nu are nici un efect deci e stricat.

243196[/snapback]

 

am inteles.... Am facut test 80-120km/h in viteza 4. Pe cartea tehnica scrie 9,3s. Am obtinut 23 cu debitmetru si 24,5 fara debitmetru... e grav rau :blink: ?

Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi, am schimbat filtrele, furtunasele alea de return al motorinei erau.... VARZA, le-am schimbat,alea fiind cauza umplerii filtrului de aer cu motorina. Am testat masina fugea ceva mai bine :blink: Cand a venit vorba de diagnoza... 2 erori la motor, una era cu intrerupere ventilator(ala din fata de la clima) si unu care indica nu stiu ce suprapresiune, semn ca spuneau baietii de acolo ar fi problema la SUPAPA RGR si ca din cauza ei nu intra turbo cand trebuie si cum trebuie. Ce problema e asta din urma?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am rezolvat pana la urma... era un furtunas intre RGR si pompa de vidare :), prajit carbonizat... iar uleiul de la o garnitura de la injectoru cu control electronic(4) neschimbata, la 520D e cam mare temperatura degajata de motor asa ca feriti-va...

azi am fost la RAR si dandu-i ture(mult si multe) mi-a pufait ABUR(partea dreapta a masinii la motor)!! la un moment dat, crek apa(sau freon :blink:). Tre sa fie cauciucu imbatranit.Mentionez ca ventilatorul de la clima inca nu l-am reparat.Crek tre sa ma grabesc la service, nu ? :)

Edited by cosmy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.