Jump to content

Achizitie masina. Ajutor, daca se poate.


Dezaxat

Recommended Posts

Salut. Am si eu un sir de intrebari, daca se poate.

 

Achizitia as vrea sa fie facuta cam pana la sfarsitul lunii.

 

Vreau sa-mi iau si eu o masina, problema este ca sunt total bulversat de parerile celor din jur in materie de modele (E36 vs E46). Bugetul este de 3700E. Am inteles ca motoarele cu valvetronic sunt problematice insa nu inteleg care anume este problema. Pe net se gasesc tot felul de topicuri despre "problemele" masinilor cu valvetronic, insa din experienta mea minima in materie de mecanica, mi se par probleme uzuale si pentru celelalte motoare. As vrea daca se poate un link sa inteleg si eu treaba cu valvetronicul (nu stiu sigur nici ce este valvetronicul, sincer). As merge pe 318, sincer, mi se pare un motor ok, eu trecand de la 70 cai la 100+.

 

Tot ce am inteles este ca valvetronicul a aparut in 10.2001, iar celelalte mai vechi sunt pe "vanos?". De asemenea, m-as duce pe benzina, datorita intretinerii mai ieftine.

 

Primesc cu cea mai mare placere si sfaturi in legatura cu, costurile de intretinere. In materie de costuri, e o alegere buna 318 (asigurare, impozit pe an, etc. Am 22 de ani, insa am posibilitatea de a pune masina pe numele cuiva de 40)?

 

Se poate putin ajutor sa ies si eu din ceata, va rog?

 

Multumesc in avans pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Poți pune maÂşina pe numele si vârsta oricui.Diferenta intre un 316 si un 318 e micĂŁ ( ca putere), insĂŁ se simte la buzunar.Pentru inceput un motor de 1.6 e suficient. Valvetronicul face ca in final sa scada putin consumul de carburant si de emisii poluante.Si ca orice parte mecanica se uzeaza si el, mai rau e daca iti cumperi o masina cu o uzura mult prea mare, pentru cĂŁ in acest caz o sĂŁ ai de cheltuit multi bani cu reparatiile.

Cel mai bine , ia cu tine pe cineva care are bmw si care se pricepe la mecanicĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

E36 si e46 sunt 2 modele din generatii diferite ,trebuie sa alegi in functie de ce model iti place tie.

Gasesti multe topicuri cu referire la 318i vs celelalte motoare.Se pare ca in multe cazuri 318i este alegerea preferata de soferii care achizitioneaza primul BMW.

 

Cu cateva detalii te pot ajuta si eu(cat ma pricep).

Pe motoarele in 4 cilindrii nu s-a pus sistemul Vanos fie el 316i sau 318i de pe e36 sau e46.

Vanos s-a pus doar pe L6 sau V8 etc.

Valvetronic s-a pus pe e46 motoarele in 4 cilindri <2001 nu si pe e36.

Modelul e46 318 facelift <2002 are 140 cp.

Si e36 are 2 motorizari pe 318i.

Unul de 111 cp si altul de 138cp denumit si 318is.

 

Din ce stiu eu sistemul valvetronic permite(in colaborare cu distributia si ECU) ca valvele sa fie deschise pt o perioada mai lunga sau mai scurta (dupa caz).Astfel puterea este crescuta si consumul scazut fata de un motorul fara valvetronic.

 

Treaba este ca acest sistem trebuie sa functioneze perfect pt ca are legatura directa cu distributia.

Este foarte pretentios sistemul si nu are nevoie de o marja mare de eroare sa de totul peste cap.

De aici si povestile cu defectiuni gasite de tine pe forumuri.Unde mai adaugi ca sunt putini mecanici care chiar stiu sa umble la acest tip de motor.

 

Eu unul nu as cumpara o masina cu motorul valvetronic fara sa aibe un istoric service amanunțit.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa uiti de e36. E46 fl, benzinar are motoare de 1,8 (316i) si 2,0 (318i), iar ca putere unul are 116 cp iar celalalt 143 cp, ma gandesc ca motor mai mare nu te intereseaza. S-au fabricat din 2002 pana in 2005 si au valvetronic si dublu vanos, sunt motoare complexe la care se poate defecta orice, oricand, mai ales ca sunt vechi si au toate peste 300.000 km (cu mici exceptii). Stiu ca nu te-am ajutat prea mult, dar decizia trebuie sa fie a ta si iti trebuie buget pentru reparatii, pe langa bugetul pentru intretinere... Despre e46 nfl nu stiu nimic, nu am avut modelul acesta.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.