Jump to content

Primul meu BMW - F30 aka Zuka


Luciosu

Recommended Posts

Multumesc, la fel. Rotile sunt foarte ok pentru dimensiunea lor. Sincer, rotile imi plac cel mai mult :)))). Am masina de putin peste o kuna si am facut cam 4k kilometri, se apropie prima revizie. Doua intrebari am: ce prindere au jantele de 18? Intreb pentru ca am observat in carte, ca doar cele de 18 sunt trecute pentru iarna si nu as vrea sa am probleme cu asiguratorul, in caz de vreo nefacuta si nici timp sa fac o alta omologare nu am.

A doua e legata de Service Inclusive. Stie cineva sa imi explice cum se procedeaza cand ai acest pachet? Sunt un ignorant, stiu. :))

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Update: Prima revizie la AB Baneasa. Totul ok. Cost 0 intrucat am pachetul de Service Inclusive. Mai important de mentionat este ca pe modelul meu, F30 cu B47 motor, exista o rechemare pe EGR. N-a stiut sa imi spuna daca e un update de soft sau se schimba valva cu totul. Joi ma duc si revin cu detalii
Link to comment
Share on other sites

Jante F30

 

16x7 ET31

16x7.5 ET35

17x7.5 ET37, 17x8.5 ET47 spate pt jante de dimensiuni diferite

18x8 ET34, 18x8,5 ET47 spate pt jante de dimensiuni diferite

19x8 ET36, 19x8.5 ET47 spate pt jante de dimensiuni diferite

20x8 ET36, 20x8.5 ET47 spate pt jante de dimensiuni diferite

 

Prezoane - 14x1.25

 

PCD - 5x120

Diametru butuc - 72.5

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
Well, sa mai sterg praful. Joi sunt programat la Proleasing pentru schimb placute fata/spate, dupa ce la AB Baneasa, am primit pret cu 700 de Ron mai mare. O sa cer si o verificare, in conditiile in care mi se pare ca huruie ceva pe stanga, ca si cum ai merge pe vopseaua de pe asfalt. Vineri, urmeaza, si schimbul de roti, cu my pretty 19 inch wheels. :)
Link to comment
Share on other sites

Mai scazi 50 RON drumul ,dar tot mai ieftin ajungi :) Au devenit și pentru mine o alternativă de luat în calcul. Cât de tare simți tranziția de la 16 la 19? Refaci geometria de fiecare dată? Sau nu simți nevoia? Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Well, sa mai sterg praful. Joi sunt programat la Proleasing pentru schimb placute fata/spate, dupa ce la AB Baneasa, am primit pret cu 700 de Ron mai mare. O sa cer si o verificare, in conditiile in care mi se pare ca huruie ceva pe stanga, ca si cum ai merge pe vopseaua de pe asfalt. Vineri, urmeaza, si schimbul de roti, cu my pretty 19 inch wheels. :)

 

Ce cauciucuri ai pe rotile de 19? Eu am roti pe 18 style 400 cu 255 40 18 pe spate si mi se pare foarte grele. Huruitul este foarte posibil sa fie de la un rulment.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tranzitia nu mi se pare foarte nasoala, inainte am avut un Scirocco, luat de nou, in 2009, si comparativ cu ala, care avea roti de 17, F30-ul cu roti de 19, mi se pare lux. O sa refac si geometria, acum. N-am facut geometria cand am trecut pe 16, dar acu' o voi face.

Jantele sunt 403m parca, si am dimensiuni diferite fata/spate. Sunt intr-adevar foarte grele, dar mor cand o vad pe Zuka cu rotile de bicicleta pe 16. :)

 

La asta ma gandeam si eu legat de huruit si am zis sa fac verificarea acum, cat mai am 2 saptamani de garantie de fabrica, dupa intra BSL-ul.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu (de fapt pasagerul, eu stau in stanga) aceasta problema. Am reglat scaunul la fel ca al meu (sezutul inclinat maxim spre spate). Dupa aceasta modificare s-a schimbat complet confortul pasagerului, si nu am mai primit "plangeri". Problema vine de la faptul ca masina este foarte joasa, si totodata, scaunul este destul de aproape de podea si nu ofera suport sub genunchi daca e paralel cu podeaua.

 

A.

 

Reglajul asta e o tampenie, o sa-ti distruga spatele.

Link to comment
Share on other sites

Probabil se refera la reglajul de a inclina scaunul cu totul, nu doar sezutul/spatarul!

 

Pai din cate stiu la scaunele sport la Bmw poti bascula scaunul cu totul pe spate. De ce ar strica spatele asta? La mercedes merge sa inclini doar sezutul separat de spatar.

Ceasurile 6wb complet digitale sunt cca 1000 euroi, nu stiu daca merita deranjul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dap. Poti bascula scaunele pe spate, dar pentru mine nu e o optiune si nici eu nu inteleg de ce ti-ar face rau la spate. Dap, cam scump retrofitul, dar mi-au placut mereu cele digitale, cel putin de cand au aparut pe Volkswagen, cu AID.

 

Ca update: am masina de 9 luni si 16 mii de km, sunt incantat de ea, imi place mult. Singura chestie care ma dezamageste, este zgomotul de vant, din masina, la viteze ceva mai mari. Se aude destul de puternic.

Link to comment
Share on other sites

Probabil se refera la reglajul de a inclina scaunul cu totul, nu doar sezutul/spatarul!

 

Exact, se inclina tot scaunul, iar apoi ce reglaje si-a mai facut la spatar, inaltime si altele e treaba ei. Nu vad unde ar fi problema daca sta mai confortabil ca inainte :)

 

A.

Link to comment
Share on other sites

Scaunul e ok. nu ma deranjeaza si nici pe pasagera, nu o mai deranjeaza. :) Nu de altceva, dar s-a schimbat pasagera :)))))

 

Acu' intrebare, ca m-am lamurit cu ceasurile digitale, ce retrofit-uri ati recomanda? asta ca sa nu ma plictisesc de ea, prea repede

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.