Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

Cât a mai lãsat?

Stai cu geana pe ele, sĂŁ vezi ce vor scĂŁdea prețurile, doar-doar vor vinde marfa sĂŁ-și cumpere cârnați de sĂŁrbĂŁtori.

Vine ĂŽncĂŁ un an peste vârsta autoturismelor, la unii ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ trebuie sĂŁ plĂŁteascĂŁ impozit, poate și asigurare. Kilometrii se adunĂŁ, prețurile scad.

 

+ masinile(si nu numai) se invechesc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

era la 54 de mii cand a pus-o cineva aici. Una peste alta si o masina mai veche va fi o generatoare de alte costuri, ca si una noua. Doar ca la aia mai noua costurile vor aparea dupa 1-2-3 ani...

 

1, daca iei o masina mai noua, dai mai multi bani pe ea, dar nu mai investesti asa de mult (sau poate asa e iluzia) la inceput

2, daca iei una mai veche, dai putin pe ea, si bagi bani din primul an....

 

oricum o dai, masina este un serviciu care pentru a beneficia de el trebuie sa platesti.

 

Pe termen lung daca o masina, oricat de scumpa ar fie ea (nu ma refer la cele cu preturi ridicole, gen bentayga sau alte asemenea), iti aduce o valoare anume si te ajuta sa iti desfasori activitatea, atunci ea va merita.

Daca iei un x5 sa mergi singur cu ea mai tot timpul, si mergi 10 mii de km pe an cu ea, atunci nu merita. Iei mai bine un polo de 10 ani si ai terminat treaba, sau un logan

 

Daca iei masina si faci multi km, pleci in vacante cu ea (scutesti banii de avion, si de inchiriat masina acolo unde ajungi cu ea) si altele, atunci isi va scoate banii...

 

Orice bun , cu orice pret ar avea el, daca nu il folosesti la capacitatea maxima atunci pierzi banii

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu am incredere (inca) in masinile electrice SH. Pun pariu ca bateriile nu vor mai tine asa mult si vor ceda, sau in loc sa faci 400km cu ea mai faci 200

vazusem un review la x5 f15 din australia si moderatorul zicea ca la ei, cand expira garantia la masina (gen 2-3 ani maxim) ei le schimba...

Edited by andreisaioc
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

De Jaguar F-Pace ce zici? Nu-ți place?

 

link

Din 22 de anunțuri de pe Autovit, 4 F-Pace au peste 300 CP, dintre care unul 53.000 euro, celelalte 3 peste 60.000 euro, unul de 240 CP costĂŁ peste 50.000 euro, iar celelalte sunt ĂŽn jurul sumei de 50.000 euro.

Problema pentru cele de 1999 cmc, adicĂŁ 17 F-Pace, este raportul cai putere / kilograme, 180/1700.

Am avut E90 de 184 Cp și n-aș lua un autoturism cu mai puțini CP.

Decât un Jaguar cu scaune și interioare frumoase, dar cĂŁluți puțini, mai bine un F25, 1995 cmc și 218 Cp.

Acesta este tipul de mașinĂŁ pe care vrea s-o cumpere bĂŁiatul de 28 ani care vinde seria 6 cu interiorul acela deosebit: https://www.autovit.ro/anunt/jaguar-f-type-ID7Gmo3Q.html#35e3b8629b

https://www.autovit.ro/anunt/jaguar-f-type-ID4oSC8C.html#35e3b8629b

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Din 22 de anunțuri de pe Autovit, 4 F-Pace au peste 300 CP, dintre care unul 53.000 euro, celelalte 3 peste 60.000 euro, unul de 240 CP costă peste 50.000 euro, iar celelalte sunt în jurul sumei de 50.000 euro.

Problema pentru cele de 1999 cmc, adică 17 F-Pace, este raportul cai putere / kilograme, 180/1700.

Am avut E90 de 184 Cp și n-aș lua un autoturism cu mai puțini CP.

Decât un Jaguar cu scaune și interioare frumoase, dar căluți puțini, mai bine un F25, 1995 cmc și 218 Cp.

 

Si cu toate astea, te uiti si la F15 N47... ai verificat, de curiozitate sa vezi care e raportul cp/kilogram acolo? nu e mare diferenta.

Pe parcursul acestui topic te-ai mai contrazis de cateva ori(de la faptul ca vrei putere, la 218cp pe F15, de la dotari si nr de km), sunt curios ce masina iti vei lua pana la urma. Sa-i faci topic :D

Spor la cautat!

Edited by VladE46
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Si cu toate astea, te uiti si la F15 N47... ai verificat, de curiozitate sa vezi care e raportul cp/kilogram acolo? nu e mare diferenta.

Pe parcursul acestui topic te-ai mai contrazis de cateva ori(de la faptul ca vrei putere, la 218cp pe F15, de la dotari si nr de km), sunt curios ce masina iti vei lua pana la urma. Sa-i faci topic :D

Spor la cautat!

Link to comment
Share on other sites

Problema pentru cele de 1999 cmc, adicĂŁ 17 F-Pace, este raportul cai putere / kilograme, 180/1700.

Am avut E90 de 184 Cp și n-aș lua un autoturism cu mai puțini CP.

Decât un Jaguar cu scaune și interioare frumoase, dar cĂŁluți puțini, mai bine un F25, 1995 cmc și 218 Cp.

 

Diferenta de la 180cai/1700kg la 218cai/~1850kg nu e prea mare. F-pace s-ar putea sa fie mai confortabil si de o calitate mult mai buna decat F25, singura problema este pretul. Cred ca diferentele nu se rezuma doar la un interior frumos/niste scaune. Nu inteleg exact ce faci cu masina de ti se pare ca nu ajung 180 cai :rolleyes: . Daca nu ai drumuri in care vrei sa stai constant la +180kmh nu vad ce sens are sa dai atatia bani in plus pentru putere.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Diferenta de la 180cai/1700kg la 218cai/~1850kg nu e prea mare. F-pace s-ar putea sa fie mai confortabil si de o calitate mult mai buna decat F25, singura problema este pretul. Cred ca diferentele nu se rezuma doar la un interior frumos/niste scaune. Nu inteleg exact ce faci cu masina de ti se pare ca nu ajung 180 cai :rolleyes: . Daca nu ai drumuri in care vrei sa stai constant la +180kmh nu vad ce sens are sa dai atatia bani in plus pentru putere.

 

Mai bine de 2t cu 2.0 si 200 cp .....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uite ceva sa ajute. Spor la cautari

 

 

https://dribbble.com/shots/3563906-Good-Cheap-Fast

 

Cel mai relevant sfat pentru problema omului! Pacat ca nu intelege, nici ca e postat acum, nici daca era postat pe prima pagina.

 

Oricum, sunt lucruri mai importante in viata decat o gramada de fiare care ai impresia ca iti ofera un anumit statut acum, si peste 10 ani mai valoreaza doar greutatea lor, la baietii pasionati de metale. Numai timpul petrecut aici pe forum cerand sfaturi putea fi folosit intr-un mod mult mai bun cu familia sau cei dragi. Dar ce ma bag eu, fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu timpul lui

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce statut iti poate oferi f15-le, daca doar pentru asta il iei te inseli. In bucuresti vezi cu zecile daca mergi pe un drum de 10 km prin oras... mi se par asa comune da nu prea mai sunt de luat pentru statut.

Singurul argument pentru care iei o asemenea masina este spatiul mult, care chiar este.

 

Nu stiu ce depasiri vei face cu aceasta masina cand ai sotia si copii in masina... iar daca o iei sa faci depasiri si sa mergi singur o iei degeaba, mai bine mergi pe un golf gti, sau R, sau un audi s3 (ceva pe benzina)

Plus ca nu stiu unde vrei sa mergi tu cu 180-200 ca in europa mai peste tot este limitata autostrada, si unde pui ca au mai bagat si camere.

 

Cred ca si un x3 cu pachet M arata cel putin la fel de bine ca f15, si da nu are acele scaune comfort care le tot ridici in slavi, dar nici alea de seria 3 nu sunt incomode

 

uite https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x3-ID7GoKZj.html#a4833f73e2

Link to comment
Share on other sites

Cel mai relevant sfat pentru problema omului! Pacat ca nu intelege, nici ca e postat acum, nici daca era postat pe prima pagina.

 

Oricum, sunt lucruri mai importante in viata decat o gramada de fiare care ai impresia ca iti ofera un anumit statut acum, si peste 10 ani mai valoreaza doar greutatea lor, la baietii pasionati de metale. Numai timpul petrecut aici pe forum cerand sfaturi putea fi folosit intr-un mod mult mai bun cu familia sau cei dragi. Dar ce ma bag eu, fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu timpul lui

 

Care sfaturi? cand au inceput colegii sa-i zica de costuri si cam la ce sa se astepte raspunsul lui a fost ca si-l cumpara si vede daca si-l permite si care-s costurile de utilizare, dupa :)) ce sa mai ceri? :frantics:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, chiar au fost câteva opinii ale unor posesori de X5 *(E70 sau F15) la obiect.

DacĂŁ nu aș fi avut habar de prețurile ĂŽntreținerii unui BMW, aș fi ĂŽnțeles avântul unora, dar, ca fost posesor de E90, am o foarte bunĂŁ idee cât de scumpĂŁ este.

Nu știam, la ĂŽnceput, ce valori sunt pentru X5, acum cĂŁ am aflat, unii insistĂŁ, netemeinic, sĂŁ nu-mi iau cĂŁ puteam ĂŽn acest interval, cĂŁ a trecut mult timp și ĂŽși dĂŁ fiecare cu pĂŁrerea cĂŁ am pierdut nu știu cât timp, cĂŁ ĂŽmi doresc un anumit statut și alte bla bla-uri.

Ca sĂŁ nu mai zic de recomandĂŁrile mereu mult peste suma alocatĂŁ.

50.000 de euro nu e totuna cu 40.000, 10.000 nu apar așa, din aer, peste noapte.

  • Like 2
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

eu cel putin ti-am facut recomandari corecte (adica daca o masina pare suspecta de samsar sau cu cine stie ce probleme) chiar daca este sub 40.000 nu cred ca ai vrea sa o cumperi

simplu, masinile cum vrei tu, si cat de cat oneste, depasesc cu 10 mii bugetul tau maxim. Singurele care sunt la 40.000 si mai jos, sunt discutabile, unele chiar foarte indoielnice.

 

sau poate vrei sa te orientezi catre un e70 (an 2012-2013) cu sub 100 de mii (desi e mai greu de gasit) si foarte dotat, sigur iesi sub 35 de mii

ex: https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x5-ID7GoYpn.html#866baa6b15

 

sigur sigur reusesti sa o mai negociezi cu el. Si astfel, o cumperi cu bani mai putini, si cand o revinzi peste 2-3 ani, vei pierde mai putin ca la un f15

si sincer, eu am testat si f15, si mi se pare mai soft decat un e70 (echipate la acelasi nivel) asta daca tot mai cauti sportivitate

Edited by andreisaioc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

unele sfaturi nu erau de aruncat, x5 este mare si incomod in bucuresti, fara full casco te risti grav la asemenea valoare,

daca vrei sa fie ok de drum prin europa trebuie sa fie o masina cu eurogarantie, daca ai si Adac este si mai ok

eu personal cred ca e o masina super si sper sa gasesti una asa cum iti doresti tu, nu cred ca imediat schimbarea de an va aduce o scadere de 10k, poate la finele 2018...

Link to comment
Share on other sites

Orașul unde va domicilia este Craiova.

Poate cĂŁ sfârșitul anului și ĂŽnceputul nu vor aduce neapĂŁrat o ieftinire, ĂŽnsĂŁ vor apĂŁrea și ceva mai dotate și cu km mai puțini.

Ămi permit sĂŁ aștept și, eventual, dacĂŁ vreau, cresc bugetul.

Trebuie sĂŁ mĂŁ ĂŽncânte, sĂŁ nu am nemulțumiri cu privire la km sau dotĂŁri, dacĂŁ am ĂŽndoieli, atunci nu meritĂŁ respectiva sumĂŁ.

 

Cea de 42.500 are ceva dotĂŁri, mai puțin piele integral și scaune confort.

  • Like 3
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca la orice suma trebuie sa-ti iei o masina care stii ca se poate incadra in suma respectiva (km/dotari/an/etc). Eu la 12k cat am dat pe masina am luat-o exact cu ce am vrut, nu am vrut nimic mai mult, din contra am avut multe in plus fata de ce vroiam minim.

Nu are rost sa iei o masina sa dai 40k si sa stii ca nu are tot ce ai vrut, ca la masinile alea mai greu cu retrofiturile mai ales daca nu esti genul.

Ai vazut ce X5M a nimerit amicul meu, are cred 90% din ce se poate pune pe X5, ce nu are sunt ceasurile full digitale, in rest tot, masina la ajuns undeva la 48-50k, dar este X5M cu 125.000 si multe optiuni, asteapta decat sa te grabesti, iti dai seama ce piata avem noi sa nu gasim o masina cum vrem oarecum la o suma de 50k euro...ce sa mai vorbim la sume de 10-15k daca alea de 5 ori mai scumpe sau 10 ori mai scumpe sunt manarite si alte rahaturi.

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

@MuscleMike stim cu toti cine este severinel.

Îmi permit să aștept și, eventual, dacă vreau, cresc bugetul.

 

 Posted 21 October 2017 - 18:52
Am tren de dimineață (am vândut E90-ul) spre Buc să o văd, eventual plec cu cea neagră.

 

Visatul continua, iar bugetul acela poate fi marit oricat, nu de alta dar este din imaginatie ce naiba...

Mai rau este ca ne pierdem noi timpul cu fabulatiile sale de la o zi la alta/

:goodjob:

Edited by Stormzor
  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.