Jump to content

BMW 530xd 2014 - Interval Revizii


aly04

Recommended Posts

Salutare,

O intrebare, legata de reviziile pentru un model 530xd 2014, fiindca am gasit informatii contradictorii, desi majoritatea dadeau ca limita 30k km.

Insa, este normal ca prima revizie sa fie facuta mai tarziu, de ex. la 38k. Proprietarul imi spune ca atunci i-a fost indicat sa mearga cu masina in service, de catre reprezentanta.

Am atasat si un print screen cu raportul reviziilor asa cum este el inregistrat in calculatorul masinii.

Multumesc.

post-5460-0-13999900-1511807431_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Eu n-aș lua așa ceva.

Intervalul oficial recomandat dintre revizii este de 30.000.

Pe la noi se fac reviziile la 10-15.000, din dragoste mioritica.

 

Nu ii dragoste mioritica,

eu nu ajung la 20.000 conform calculatorului de bord.

 

Si la mine au fost facute revizii la 30.000

poate ca asa se explica : distributie schimbata inainte de 150.000, turbina face zgomote ...

 

M-as feri de o masina cu un istoric ca asta acum.

Edited by CosmaCosmin
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

N-o sa gasiti masina in germania cu intervale de servisare mai "dese".

 

Din pacate (sau din fericire), folosesc uleiuri long-life care au specificatii de 2 ani (?)/40.000 km.

 

Da, asa am inteles si eu, tocmai de aici nelamurirea legata de faptul ca pe la noi, in Romania, recomandarea este a fi schimbat mai devreme.

Dar probabil, tine de mai multe aspecte, gen modul de condus, calitatea drumurilor, al modului de utilizare, poate si clima/mediul, etc.

Edited by aly04
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

e o discutie mai lunga pe tema asta.La ce viteze medii au ei in Germania posibil sa se justifice cumva aia 30k.Pana la urma te intereseaza nr de ore de functionare si in ce regim s-a mers :).Clar daca ai facut 10k pe autostrada la regimuri moderate de turatie ar trebui sa ai o "uzura" a uleiului mai mica decat 10k facuti prin Bucuresti prin prisma faptului ca in Bucuresti masina a stat ceva mai mult pe la semafoare . Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

e o discutie mai lunga pe tema asta.La ce viteze medii au ei in Germania posibil sa se justifice cumva aia 30k.Pana la urma te intereseaza nr de ore de functionare si in ce regim s-a mers :).Clar daca ai facut 10k pe autostrada la regimuri moderate de turatie ar trebui sa ai o "uzura" a uleiului mai mica decat 10k facuti prin Bucuresti prin prisma faptului ca in Bucuresti masina a stat ceva mai mult pe la semafoare .

 

Am auzit ideea asta destul de des :-)

Eu circul mai bine de 90% pe autostrada,

 

La fiecare aprox 1500km scade cu 2000 indicatia computerului de bord,

daca nu chiar mai repede.

Nu ajung nicidata la a face 20.000km conform computerului.

Link to comment
Share on other sites

Asta chiar daca masina a avut pachetul:

S7DTA BMW Service Inclusive, care presupune “service inkl. 3 years / 200,000 km.” ?

 

Pt a beneficia de pachetul asta in totalitate, trebuie sa mergi la service cand iti spune masina. Altfel, reprezentanta iti cere bani.

 

Eu mergeam cand mai erau aprox 4900km pana la revizie si ma rugam de ei. In medie, pe undeva pe la 23-24k km intre 2 revizii.

 

38k km e cam mult insa eu nu m-as speria de o astfel de masina. Daca in rest e ok, eu as cumpara-o fara probleme.

 

P.S. Poate chiar e mai ok un nene dinasta care face ce i se spune in manualul masinii decat un individ care stie el mai bine, ca asa i-a recomandat un mecanic batran...

Link to comment
Share on other sites

Pt a beneficia de pachetul asta in totalitate, trebuie sa mergi la service cand iti spune masina. Altfel, reprezentanta iti cere bani.

 

Exact chestia asta mi-a spus-o proprietarul, ca el a fost in momentul in care i-a indicat in bord.

Plus ca, el a avut-o pe leasing, si mi s-ar parea ciudat cand ai posibilitatea sa iti deduci costurile, etc, sa nu te duci cu masina in service, in garantie fiind..

Totusi se observa ca nu a depasit un an intre revizii, deci una din reguli este respectata, iar ca ulei am inteles ca a pus Mobil Super 3000XE 5W-30 Vollsynthetik, care pare a fi un ulei Longlife..

Edited by aly04
Link to comment
Share on other sites

La mine intervalul este setat la 26k km si 2 ani .Am facut revizia la masina in vara si am plecat in concediu afara adica Ungaria,Austria,Italia si inapoi.Am facut 4k km si mi-a scazut in bord doar 3k km,nu am mers foarte tare din cauza de copil mic in masina.Concluzia te las sa o tragi singur.....oare daca merg doar in oras 4k km este posibil sa-mi scada in bord 5k km?Este posibil sa faca masina calcule deastea?Sau trebuie sa ma iau dupa toti parerologii de pe forum? Edited by dorubimotoru
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.