Jump to content

Lichid de frana F10


tirese66

Recommended Posts

Vreau sa profit de o promotie cu discount de 45% pentru sistemult de franare cu piese OE, voi schimba tot ce tine de franare, am primit deja oferta dar am omis lichidul de frana, am inteles ca se schimba la aprox. doi ani, are putin peste un an dar daca tot schimb toate componentele, vreau sa schimb si lichidul.

 

Intrebarea mea, ce lichid foloseste BMW? Este si altceva mai bun?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa profit de o promotie cu discount de 45% pentru sistemult de franare cu piese OE, voi schimba tot ce tine de franare, am primit deja oferta dar am omis lichidul de frana, am inteles ca se schimba la aprox. doi ani, are putin peste un an dar daca tot schimb toate componentele, vreau sa schimb si lichidul.

 

Intrebarea mea, ce lichid foloseste BMW? Este si altceva mai bun?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Un schimb de lichid costa undeva la 100RON, deci, nu iti face prea mari griji in privinta asta. Eu as pune ce recomanda bmw, nu altceva. La lichidul de frana nu e asa complicat ca la alegerea unui ulei potrivit, deci nu te agita.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
2 hours ago, lospa alin said:

Salut. Trebuie sa schimb lichidul de frână si sunt putin nedumerit in sensul ca unii spun ca nu e bine cu aparat, ca face presiune si forteaza garniturile, altii spun ca e ok cu aparat. Acu nu stiu ce sa aleg? 

Poate confunzi cu schimbul de ulei in cutie. Acolo sunt unii care il schimba cu o pompa speciala care-l baga cu presiune, fiind o metoda nerecomandata de catre producatorul cutiei, ZF. In schimb, inlocuirea lichidului de frana se face DOAR cu butelia aia speciala in care pompezi sa faci presiunea necesara. De la vechiile dacii 1310 n-am mai auzit sa inlocuiesti lichidul de frana cu pedala. Da-o-n mama masii, suntem in 2023. Daca si la F10 vrei sa folosesti metoda asta, atunci ne intoarcem in timp, plus ca n-o sa reusesti sa-l inlocuiesti corespunzator din cate am inteles. M-as mira sa aibe acelasi principiu 1:1 cu ala de pe Dacia 1300. 

Link to comment
Share on other sites

Dacă începe sa curga lichid pe la garnitura de la pistoane, problema ar fi apărut oricum in viitorul apropiat, deci nu are treaba ca îl Strici tu cu aparatul. 
 

Kit reparație etrier vine pe original la BMW, e foarte bun, problema apare cu manopera pentru ca mulți nu știu sa schimbe cum trebuie acel kit. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ADRIAN HD said:

Mergi linistit ca s-au dus vremurile cu "fă pedală".

Unde s-a dus? O data cu aparitia nepriceputilor? 😁 😉

(Persoanele de fata se exclud)

Si daca prinde aer instalatia ce faci? Cum scoatem aerul din pompa? 🤭

In topic, pune DOT4 ca bmw nu a schimbat nimic fata de altii. Pu e ceva marca mai cu cunoscuta si o sa fie OK. Important e sa fie facut schimbul regulat si corect.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bimmer, spui ca se simte un lichid de frana de tip race cu punct de fierbere mai mare decât clasicul Dot4 + de la BMW? Sau te refereai sa pună orice Dot4 și nu neaparat BMW?

Am văzut ca scrie Dot4+ pe lichidul de frana original BMW. 
 

Probabil diferența ar veni la un mers foarte sport dintre un dot4 simplu și unul race. 

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat in tis si scrie asa:

"

Enclosure 3 to SI 34 03 96 (150), edition 02/2019

Use:

All vehicles with Dynamic Stability Control (DSC) without a pre-charge pump must be filled with new brake fluid DOT 4 with low viscosity.

All other vehicles can be filled with the new brake fluid DOT 4 with low viscosity; it is possible to mix DOT 4 and DOT 4 with low viscosity.

Identification of container:

Brake fluid DOT 4 with low viscosity , container size 0.25 - 5.0 litre: Cap colour black."

La part number scrie asa:

BMW brake fluid DOT 4 with low viscosity 83 13 0 443 023    0.25L (024) 0,5L   (025) 1 Litru

 

Daca insistati. 😉

Despre lichid de frana pentru track:

"Trade name: Castrol React SRF Racing

BMW Part number: Not present. Castrol React SRF Racing must be purchased from free trade."

Mi-am amintit, am pus ultima oara la "coteztul" meu, Castrol DOT, tre sa fi fost low vascosity ca franele ma tin inca. 👍

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.