Jump to content

BMW I3 94Ah 2018 - facelift


Bala

Recommended Posts

daca se incarca tractata , e o varianta de urgenta mai mult decat OK

 

In caz de urgenta tot pe hidrocarburi ne bazam.

 

A nu se intelege ca sunt contra masina electrica doar ca eu personal nu as face schimbarea.

Si ii multumesc lui Bala pentru ca a impartasit experienta cu masina electrica. Asa aflam toti micile detalii care nu se spun in campaniile comerciale sau review-urile platite.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca era greu sa te astepti la lucrurile astea daca stateai putin sa te gandesti inainte cum si Bala a facut-o pana la urma, insa el a fost de acord cu toate aceste lucruri.Nu e ca si cum Bala si-a luat masina electrica, a prezentat-o pe forum si toate lumea a aflat de problemele la masina electrica.

 

Fata de multi altii, inclusiv noi, el a facut un pas spre viitor.

 

Sunt mai curios de o masina electrica dupa 3-4-5-7 ani decat la inceput.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Salut sunt posesor de i3 si pe timp de iarna se poate preseta ora de plecare, iar daca masina este conectata la priza o gasesti cu bateriile si interiorul incalzit. Cel mai lung drum a fost de 160km iar la final imi afisa o autonomie de inca 70km. Viteza a fost de 70-80km/h si cateva depasiri. In oras la temperaturi de peste 10 grade autonomia sare bine de 200km. Per total daca poti sa traiesti cu autonomia de 200km este o masina excelenta.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut sunt posesor de i3 si pe timp de iarna se poate preseta ora de plecare, iar daca masina este conectata la priza o gasesti cu bateriile si interiorul incalzit. Cel mai lung drum a fost de 160km iar la final imi afisa o autonomie de inca 70km. Viteza a fost de 70-80km/h si cateva depasiri. In oras la temperaturi de peste 10 grade autonomia sare bine de 200km. Per total daca poti sa traiesti cu autonomia de 200km este o masina excelenta.

 

Nu ne prezinti si tu masina ta intr-un topic separat? Sunt convins ca ar fi de un real folos.

Link to comment
Share on other sites

Salut sunt posesor de i3 si pe timp de iarna se poate preseta ora de plecare, iar daca masina este conectata la priza o gasesti cu bateriile si interiorul incalzit. Cel mai lung drum a fost de 160km iar la final imi afisa o autonomie de inca 70km. Viteza a fost de 70-80km/h si cateva depasiri. In oras la temperaturi de peste 10 grade autonomia sare bine de 200km. Per total daca poti sa traiesti cu autonomia de 200km este o masina excelenta.

 

Da. E foarte faina masina in oras. Ma obisnuiesc cu ea si incepe sa-mi placa tot mai mult. In Timisoara sunt multe incarcatoare si am unde sa o leg in multe situatii. Nu prea apuca sa scada la sub 40% bateria. Doar daca ies cu ea din oras.

 

Am folosit optiunea de incalzire cand am stationat o jumatate de ora. Nu era legata la priza dar a tinut cald la interior. A fost minunat, inghetat fiind, sa intru la cald.

 

Cati km ai cu ea? Eu am ajuns la 820km in 2 saptamani :rolleyes:

 

Cel mai lung drum a fost de 120km dar am mers f tare la dus si incet la intors. Era si frig. Am ajuns inapoi pe rezerva (20km range).

 

Incep sa ma uit si la alte masini tot electrice pt ca exista sanse sa cumpar masina de familie tot electrica gen Tesla S dar asta peste cativa ani cand se mai imbunatateste situatia (autonomie mai mare de 500km, sa fie reprezentanta in RO, Tesla sa fie eligibila pt ecotichet).

Link to comment
Share on other sites

Eu am momentan 2200km intr-o luna si jumatate. Usile sunt de efect dar nu sunt foarte practice mai ales cand parchezi foarte aproape trebuie sa le deschizi si sa le inchizi de mai multe ori ca sa coboare toata lumea din masina.

O sa deschid un nou topic cand o sa-i fac ceva poze.

Link to comment
Share on other sites

Fain! Te ajung din urma cu km :p

 

Tot facelift? I3s sau I3?

 

Deschisul ca deschisul dar e stresant cand se dau jos copii din spate ca le-am mai dat peste degete cand o inchid pe a mea.

 

Cu cat mai multi Km cu atat mai repede iti acoperi costurile.

E tot facelift doar ca e alb si am luat pachetul advanced care cuprinde majoritatea optionalelor + asistent la parcare.

Pentru prescolari usile sunt ideale pentru ca trebuie sa te dai jos sa-l scoti din scaunul de copii.

 

Tesla e o masina senzationala dar costa peste 80k cantareste peste 2t cel putin Model S si X.

Sunt de parere ca o masina ca BMW I3 este ideala pentru 95% din timp (in cazul meu) iar pentru drumuri lungi daca ai nevoie poti inchiria. Ideal ar fi fost ca BMW sa ofere acest serviciu.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ofera inchiriere. M-am interesat pt ca si eu ma gandesc sa am I3 + in inchiriere pt drumuri lungi.

 

Undeva la un range de 700km+ consider si masina electrica buna pt drumuri lungi. Mai cativa ani...

 

si eu am advanced. Folosesti parcarea automata? Astazi mi se parea ca o lovea daca nu o opream. M-am speriat si am franat. Erau si niste crengi si poate a fost dusa in eroare.

Link to comment
Share on other sites

Ofera inchiriere. M-am interesat pt ca si eu ma gandesc sa am I3 + in inchiriere pt drumuri lungi.

 

Undeva la un range de 700km+ consider si masina electrica buna pt drumuri lungi. Mai cativa ani...

 

si eu am advanced. Folosesti parcarea automata? Astazi mi se parea ca o lovea daca nu o opream. M-am speriat si am franat. Erau si niste crengi si poate a fost dusa in eroare.

 

Ofera inchiriere pentru clienti de I3 sau inchiriaza pentru oricine la preturile normale ?

Am facut astazi aproape 290km (220km autostrada ceva drumuri nationale si restul in Bucuresti) cu o incarcare de 25 de min la kaufland. Daca alegi destinatia in navigatie stie sa-ti calculeze autonomia in functie de traseu (autostrada, drum de munte). Un singur lucru imi lipseste si anume suport lombar si lateral la scaune, nu sunt cele mai confortabile.

Parcarea automata am folosit-o la inceput mai mult de fun dar acum o folosesc aproape zilnic si se descurca destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt o persoana eco, dar totusi sute de milioane de masini imprastiate peste tot nu polueaza mai mult decat uzinele alea?Ideea este ca nu exisa o solutie care sa nu mai polueze deloc mediul, ci doar sa nu-l mai polueze atat de mult. Edited by WIN60
  • Like 4
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu ma pricep la asta si poate cineva care are informatii concrete le poate spune ....viitorul este clar al electricelor dar multi posesori de auto baga vrajeala din poza de mai sus ...nu esti eco pentru ca poluezi in alta parte .Dar energia eoliana nu este eco?Aia din hidro nu este eco?Nucleara poate fi considerata eco ?Macar nu scoate fum.Aici ar zice WIN ca polueaza termocentrala care face apa grea pentru Cernavoda dar s-a inchis!!!!Toate panourile alea fotovoltaice nu sunt eco? Eu stiu ca fum mai baga doar alea pe carbuni dar nu prea mai sunt si alea pe gaze care sunt mai mult pentru echilibarea sistemului.....Eu zic ca avem in tara asta destula energie verde....gramada de eoliene la Tulcea ,multe hidro.....altceva ne lipseste. Edited by dorubimotoru
  • Like 3
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

1300km

 

Am inceput sa cunosc bine masina si comportamentul ei.

 

Am facut un drum de aproape 170km inafara cu mers si pe autostrada. Acum pot merge cu rezerva pana spre 10-15km. Nu mai mi-e teama.

 

Cu temperaturile mai ridicate din ultimele zile se incarca in 40 de minute fara probleme. (pana la 90% cu statia de 50kW) Range-ul a trecut de 200km. :thumbsup:

 

Am gasit si versiunea de idrive: NBT evo sau asa ceva. Nasol e ca nu mai am CD player. Imi placeau CD-urile mele <_>

Link to comment
Share on other sites

In Timisoara masinile electrice parcheaza gratis.

 

BMW I3 este o masina electrica.

 

 

Am luat amenda pentru parcare :pinch:

 

 

Am sunat si cica trebuie sa merg la magarii cu parcarea (iau doar taxe ca locuri de parcare nu fac) si pe baza talonului sa primesc un abtibild. Doar ca eu nu am talon ci doar o dovada ca sa pot circula. Ma duc totusi la ei. Macar sa fac scandal.

 

Ma intreb? Cand in Timisoara sunt multe I3-uri, cat de mizerabil si neam prost sa fii sa dai amenda la o masina cat se poate de clar ca e electrica.

 

Practic am luat amenda ca nu aveam abtibildul in geam. CA de platit nu trebuie iar de parcat acolo, o parcasem ok.

Link to comment
Share on other sites

Am fost in audienta la ceva sef la TimPark. Un fost ceva, extrem de bratran, resapat si pus sef. Cand m-au apucat nervii, ca pana atunci am vorbit foarte politicos, a inceput sa tremure. Era si penibila situatia. Poate murea ala acolo..

 

Cu numere rosii, nu e scris nicaieri ca masina e electrica. Drept urmare, am platit amenda plus parcare ca un diesel. :getlost:

 

Degeaba masina este electrica, si o simpla privire arata ca este electrica, nu isi asuma nimeni. Deci raspunsul a fost: ori platesti ca toti ori nu parchezi.

 

Am platit si i-am injurat pe toti de pe acolo. Chiar mi-am iesit din minti. Ciudat e ca oamenii de acolo pareau obisnuiti cu astfel de iesire.

 

 

Fain. Lucratori la stat: timpul trece, leafa vine si nu ne asumam nimic. :censored:

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru masina.:goodjob::goodjob::goodjob::goodjob:

 

Totusi, de unde vrei sa stie "lucratorul la stat" probabil o persoana fara studii superioare, care sta in strada si incaseaza de la soferi, ca tu ai masina electrica???

Crezi ca atunci cand sunt angajati cineva le da un teanc de reviste auto si ii pune sa se documenteze???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merci ! :thumbsup:

 

Bun si cand te duci la sediul lor, apari cu masina electrica, nu e nimeni sa vada ca mergi cu ea doar electric, ca se incarca etc.

 

Nici declaratie pe propria raspundere nu e OK. Regulamentul si atat.

 

Pe strada am luat-o. Asta e. Dar nici la ei la sediu nu am rezolvat nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.