Jump to content

BMW I3 94Ah 2018 - facelift


Bala

Recommended Posts

Sincer, nu poti angaja un "taxator de parcare" care sa stie ce motor are fiecare masina, chiar daca sunt rare. Ei daca ai "ecuson" e ok, daca nu amenda. Asa mi se pare sincer normal. Nu poti angaja un "scriitor de amenda" si sa ii faci educatie auto, si nici nu e treaba lui.
Link to comment
Share on other sites

Tesla si i8 mai au si o baterie normal de 12V pentru inchis/deschis , frana de parcare , deblocare ''cutie'', radio si incarcat telefon :D , cred ca si i3 merge pe acelasi principiu.

Deci nu te lasa chiar in fundul gol :)) poti sa iti incarci telefonul si sa asculti o muzica pana ce vin ''baietii'' sa te tracteze ... Mai rau este lipsa de infrastuctura pentru ele (cel putin aici in EAST)

 

Am scos cateva plastice din fata si am descoperit bateria de 12V. Este situata in fata, in spatele portbagajului, e mica si are 20Ah :unsure:

 

In weekend m-am jucat cu un incarcator trifazic de 22kW si am legat-o prin incarcator la un generator pe benzina, cu iesire trifazica. Nu merge :no:

 

Cand incepea sa incarce masina, se balbaia generatorul si se oprea incarcarea. Apoi se relua ciclul pana aparea Unable to charge. Pus la minim in I-drive si incaratorul setat la minim (7kWh) a incarcat vreo 5 minute (cu mesajul Charging with reduced power) si apoi nu a mai vrut.

 

Deci daca ramai undeva in pana de curent, trebuie fie retea, fie tractat, fie generator mare.

Link to comment
Share on other sites

Apropos de amenda ta de parcare... Iata ca se poate si mai rau si nu in Romania, ci intr-o asa zisa tara "civilizata".

 

 

Solicitor's fury after traffic warden fines him as he waits at junction

 

:goodjob:

 

Deci ala nu era parcat, dar dadea asa de bine in fotografia amenzii, incat "rapitorul" s-a gandit, iata, ce usor pot da o amenda. Cine poate spune ca nu era parcat, dar nu puteam sa ma duc in mijlocul traficului sa fac fotografia... Muahahahhahaha.

Link to comment
Share on other sites

Ieri, in curte la serviciu, am intrat in contact cu un Zoe nou. Avea vreo 300km.

 

Foarte fain interiorul. Peste I3. Display cu multe informatii, ecran fain. Masina e frumoasa. Mi-a placut mult.

 

Toate bune pana cand am pus Zoe la incarcat. Pt ca Zoe poate incarca cu pana la 43kW din trifazic, se uita la calitatea retelei. Astfel, desi e totul OK cu incarcatorul si masina, da eroare. Zoe verifica inclusiv rezistenta dintre N si impamantare :rolleyes:

 

Zoe a incarcat cateva minute. Apoi am scos mufa si repus-o la loc. Mesaj in bord: Check Charging Post. Nu a mai vrut sa incarce :pinch:

 

Dupa mai multe incercari m-am enervat si am bagat I3-ul. I3-ul incarca perfect :goodjob:

 

Ma gandesc ca e foarte nasol sa mergi din loc in loc cu un zoe si sa nu poti incarca pt ca legatura de impamantare are o rezistenta mai mare decat scrie in standard :no:

 

Desi o luam in calcul ca masina pt sotie, cu astfel de comportament: clar nu.

Link to comment
Share on other sites

Nu o vad ca pe o problema ci ca pe o mare tampenie. E dorit comportamentul asta. Cum sa folosesti masina electrica pentru testarea retelei? Incarca si gata.

 

E ca si cum bagi masina electrica la mine in curte sa o incarci dar masina refuza incarcarea pt ca nu am tuns iarba.

 

In fine.

 

Ma dispera la I3 faptul ca temperatura de afara este la schimb cu km parcursi, consum instantaneu, incarcarea bateriei si ora. Groaznic. Bord de Dacia Dokker.

 

Ma uit des la temperatura de afara si vreau sa vad si consumul instant. E ditamai displayul. Nu au putut sa gandeasca ca vrei sa vezi mai mult. pff

Link to comment
Share on other sites

Ieri m-am frustrat putin pentru ca acasa am doar monofazic (inca) si voiam sa o incarc mai repede cu incarcatorul din dotare.

 

Incarcatorul dat de BMW este un gunoi. Stie doar 10A. I3 poate trage 32A monofazic (7kWh) deci mi s-ar parea logic sa livrezi un I3 cu un incarcator setabil 10A/32A, pe masura masinii. Probabil pt a-si face loc incarcatoarelor livrate separat dar care sunt foarte scumpe.

 

Am vrut sa-mi cumpar un incarcator de i3 sh si sa-l modific. Dar e f scump. Aprox 200 eur. Trebuie sa caut un incarcator mai ieftin ca sa-l modific. Eventual defect. Sau imi fac singur si termin povestea numai ca iese scump deoarece e scump cablul&conectorul.

 

Trebuie sa mai caut dar sigur nu stau cu kkt-ul ala de 10A.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Primul mini concediu cu I3-ul: la munte >1000m altitudine. Am incarcat pe drum la statie publica. Langa o Tesla model S :thumbsup:

 

Excelent cum urca la deal. Se simte a fi mega usoara desi nu este. Suspensia insa nu se ridica la nivelul E60 cu suspensie din M-Packet. Pe curbe se putea mai bine cu I3-ul. In rest excelent

 

Partea nasoala: am cerut la pensiune sa ma lase sa o incarc. Am tras cu 10A monofazic si am lasat un corp de cladire fara curent. Nu mai mergea nici reclama luminoasa. Noroc ca eram cazati in alt corp :rolleyes:

 

IMG_20180428_151636.jpg

Link to comment
Share on other sites

Incarcatorul cu care vine poate trage maxim 10A. Din idrive, il poti limita la 5A (parca) daca nu permite instalatia.

 

Cei de la pensiune ziceau ca au tras trifazic pt bucatarie deci am presupus ca 10A e OK peste tot. Nu a fost... :pardon:

 

Probabil ca a sarit o siguranta, s-a ars o legatura in tabloul electric sau mai rau: o doza in in perete.

 

Si eu ma gandeam ca mai imi iau un incarator si sa-l modific pt a duce 32A :scratchchin:

Link to comment
Share on other sites

2,3 kW nu ar trebui sa fie o problema pentru nicio intalatie electrica in regula....si sigurante sub 10A se pun doar pe circuite de iluminat.

Acea pensiune clar are instalatie electrica praf.

 

32A pentru o instalatie monofazata e mult pentru o locuinta normala....care are siguranta generala e de 32A, poate.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

O am pe asta in testdrive de weekend, ma bate gandul sa iau una la firma cu ecotichet dar nu stiu de ce am senzatia ca hartogaria si nervii pentru ecotichet ma va descuraja, are cineva experiente cu Agentia de Mediu in privinta asta?

 

IMG_0786.jpg

Edited by neo_andersson
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.