Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

:) ce sa-i faci. n-ar fi problema gropile daca aveam aceleasi venituri ca ei, ca aceleasi preturi le avem.

 

Of...off-topic. :twoup:

NU e adevarat !

In Romania preturile sunt mult mai mici decat in Spania. Si nu compar preturile din orasele mari din Spania cu oricare localitate din Romania.

Link to comment
Share on other sites

Eu constanta - Bucuresti cu 320d 2001 am bagat de 70 RON motorina mers cu 140 Km constant

cand apare si partea a 2-a a mesajului de mai sus ?

ai facut plinul in bucuresti, iar in constanta ai mai alimentat de 70RON pana s-a umplut ?

sau

aveai 34.6L in rezervor si ai bagat de 70LRON..? de ce nu ai bagat de...100RON ?

 

...

Continuarea mesajului.....si era soare afara, pasarile ciripeau si eu mancam un covrig....si am ajuns la capitala :twoup: punct.

Edited by cristianiorga22
Link to comment
Share on other sites

E46 320d oras 8,5

mixt 7

exterior 6

 

Sincer eu as fi preferat la E46 sa am toate cele trei consumuri ca la Audi,Vw adica

1. consum instant

2. consum intr-o zi sau la un anumit drum, se reseta dupa 2 ore de repaus e cel mai relevant zic eu

3. consum pe a perioada de timp mai lunga

Link to comment
Share on other sites

E46 320d oras 8,5

mixt 7

exterior 6

 

Sincer eu as fi preferat la E46 sa am toate cele trei consumuri ca la Audi,Vw adica

1. consum instant

2. consum intr-o zi sau la un anumit drum, se reseta dupa 2 ore de repaus e cel mai relevant zic eu

3. consum pe a perioada de timp mai lunga

Pai... tu detii masina de care zici sau...

 

Eu am 2 consumuri resetabile independent si nu automat, consumul instantaneu ca orice bmw, si din meniul ascuns vezi consum instantaneu pe km sau pe ora, si inca unul care am impresia ca e global, al masinii, nr de litrii consumati de la ultima revizie... aproape ca sunt prea multe numai despre consum.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cateva realimentari succesive, cu aceasi presiune in roti, am observat un consum cu aproape 1L mai mic daca am presiunea 2.2 pe fata [in loc de 1.8] si 2.3 pe spate [in loc de 2.1] :)

 

Sa stii ca si mie mi s-a parut ca s-a marit consumu` de cand am facut presiunea 1,6 in pneuri....asta ca am fost acasa la Severin, unde starea carosabilului nu este extraordinara...si am mai pus si cauciucurile de iarna, run flat-uri...

Sigur, o sa-mi spui/spuneti ca 1,6 e foarte mica...

Dar 2,2 e prea mare totusi...aia e pentru drumuri bune sau foarte bune, autostrazi, "nemtia", etc :twoup:

 

Cred ca o sa le fac iar 1,8 pe toate...

Link to comment
Share on other sites

E46 320d-2004 cutie automata 150CP

Am facut tot transfagarasanul intr-un traseu de 1800 km. Calculand motorina pe nr de km parcursi am iesit la un consum de 5,7-5,9 100/km.

Intorcandu-ma la Ct din Buc pe autostrada am incercat pilotul automat. Am dat recalculate in mers dupa stabilirea vitezei pt a stabiliza consumul real:

-la 130 km/pilot automat consum 4,5 100km

-la 113 km/__,,__ consum de 3,7/100.

Nu imi venea sa cred si am facut filmari cu tel.

Per total sunt extrem de multumit. Motorina fol 90% de la OMV si rareori de la Rompetrol.

Link to comment
Share on other sites

E46 320d-2004 cutie automata 150CP

Am facut tot transfagarasanul intr-un traseu de 1800 km. Calculand motorina pe nr de km parcursi am iesit la un consum de 5,7-5,9 100/km.

Intorcandu-ma la Ct din Buc pe autostrada am incercat pilotul automat. Am dat recalculate in mers dupa stabilirea vitezei pt a stabiliza consumul real:

-la 130 km/pilot automat consum 4,5 100km

-la 113 km/__,,__ consum de 3,7/100.

Nu imi venea sa cred si am facut filmari cu tel.

Per total sunt extrem de multumit. Motorina fol 90% de la OMV si rareori de la Rompetrol.

3,7 mi se pare cam putin. Un scuter consuma 2l/100km

Link to comment
Share on other sites

E46 320d-2004 cutie automata 150CP

Am facut tot transfagarasanul intr-un traseu de 1800 km. Calculand motorina pe nr de km parcursi am iesit la un consum de 5,7-5,9 100/km.

Intorcandu-ma la Ct din Buc pe autostrada am incercat pilotul automat. Am dat recalculate in mers dupa stabilirea vitezei pt a stabiliza consumul real:

-la 130 km/pilot automat consum 4,5 100km

-la 113 km/__,,__ consum de 3,7/100.

Nu imi venea sa cred si am facut filmari cu tel.

Per total sunt extrem de multumit. Motorina fol 90% de la OMV si rareori de la Rompetrol.

 

ca sa nu sughiti aiurea...trebuie sa mentionezi ca era consumul afisat pe BC. cel real este cu cel putin 2L in plus la mersul afara si cu cel putin 3L in plus la mersul in oras.

 

daca te mai intereseaza...eu am avut si 1,7 % consum !!! pe BC...evident :twoup:

 

 

P.S. Am tot 320dA FL de 150CP. Daca ne luam dupa ce indica pe BC...

P.P.S. ia uite consumurile celor cu 320dA 150CP : http://www.spritmonitor.de/en/overview/6-B...amp;powerunit=2

 

ca sa sintetizez :

-consumul mediu este de 7.95% la un 320dA

-consumul MEDIU minim este de 6,43% [dar asta sofeaza doar pe autopista si pe drumurile din afara orasului]

-consumul MEDIU maxim este de 10,68% [asta se pare ca sofeaza mai mult in oras]

-majoritatea ruleaza pe drumurile din EU...nu din RO

 

Fa plinul pana la un anumit reper pe tubul de alimentare al rezervorului. Mergi 500-600km si refa plinul EXACT pana la acelasi reper de pe tubul de alimentare. Imparte litri de motorina de la ultima alimentare la nr. de km efectuati ! O sa te surprinda :) Poti sa resetezi si consumul de la BC sa vezi ce eroare mare are.

Link to comment
Share on other sites

e46 318i 118 cp 8.2 interior 6.5 exterior :)

 

 

Bravo :twoup:. Dar nu cred asa ceva.

 

Si mie imi consuma 7 in oras.......mergand cu a cincea cu 60 la ora si abia atingand acceleratia. Asta nu inseamna ca e si consumul real de oras.

Edited by kruger
Link to comment
Share on other sites

e46 318i 118 cp 8.2 interior 6.5 exterior :twoup:

 

Si eu am un 318i, este pe un e36, dar probabil tot un m43. In interior nu scade sub 10, in exterior este posibil 6.5. Ca sa scot 8.2 in oras, probabil ca as primii flash-uri din spate de la trabant, de tico nu mai vorbesc. Depinde si de cum faci drumurile, daca tu mergi numai cate 10-15 km odata si mergi pe drumuri mai spre exteriorul orasului, neaglomerate, atunci poate poate, dar daca faci ca mine 60% din drumuri intre 2-4km, 20% intr 1-1.5 km si 20% intre 5-10 km, atunci nici o sansa la consumul ala. Eu fac zilnic intre 6- 14 drumuri si totalizez 800 de km pe luna, consum 10-11% mers decent, atat de decent incat nu stiu sa fi depasit 65km/h in oras vre-odata

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Mie 316i M43 imi ia mai mult de cand s-a racit afara.

Stiu ca e normal, dar are cineva o explicatie?

Cand motorul e rece amestecul de aer-benzina este mai bogat in benzina decat atunci cand motorul e la temperatura optima. Acel "soc" cum se trage la dacie, la bmw e automat, ca sa zic asa :twoup:

Link to comment
Share on other sites

E46 320d-2004 cutie automata 150CP

Am facut tot transfagarasanul intr-un traseu de 1800 km. Calculand motorina pe nr de km parcursi am iesit la un consum de 5,7-5,9 100/km.

Intorcandu-ma la Ct din Buc pe autostrada am incercat pilotul automat. Am dat recalculate in mers dupa stabilirea vitezei pt a stabiliza consumul real:

-la 130 km/pilot automat consum 4,5 100km

-la 113 km/__,,__ consum de 3,7/100.

Nu imi venea sa cred si am facut filmari cu tel.

Per total sunt extrem de multumit. Motorina fol 90% de la OMV si rareori de la Rompetrol.

 

Si marmota ce invelea...sau cum mergea ?:twoup: Cum ai mers frate, ai impins-o ?:)

Am avut si eu E46 320d ...tot 2004...poate o fi fost defect, imi consuma mai mult :twoup:

Link to comment
Share on other sites

E46 320d-2004 cutie automata 150CP

Am facut tot transfagarasanul intr-un traseu de 1800 km. Calculand motorina pe nr de km parcursi am iesit la un consum de 5,7-5,9 100/km.

Intorcandu-ma la Ct din Buc pe autostrada am incercat pilotul automat. Am dat recalculate in mers dupa stabilirea vitezei pt a stabiliza consumul real:

-la 130 km/pilot automat consum 4,5 100km

-la 113 km/__,,__ consum de 3,7/100.

Nu imi venea sa cred si am facut filmari cu tel.

Per total sunt extrem de multumit. Motorina fol 90% de la OMV si rareori de la Rompetrol.

:twoup: Esti sigur ca erai in BMW? La ce consum spui tu, posesorii de Smart Fortwo diesel ar trebui sa fie invidiosi... :)

Link to comment
Share on other sites

500 de km cu 40 de litri de motorina... 320km extraurban si 180km urban (Timisoara), deci un consum mixt de 8 litri. Mie unul mi-a iesit consumul la pompa exact cu cel de pe BC, exact exact acelasi :twoup: Acuma vreau sa-i fac consumul real in Timisoara, chiar sunt curios... cred ca ar fi undeva la 9,5-10%, voi reveni cu detalii.

Model: 2004 320D 150hp

Link to comment
Share on other sites

Adica ai facut plinul si dupa exact 500km ai reumplut exact pana la acelasi reper cu exact 40L ? hm... cat de exact a coincis totul !!!

 

500km....40L => 8.0%

485km...41,8L => 8.6%

493km...40.6L => 8.2%

...intelegi ce vreau sa ZIC ? :twoup:

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.