Jump to content

Sfat achizitie F11 535D


sorin1102

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

 

Doresc sa imi cumpar un seria 5 F11 din 2012 sau 2013 535D fara X drive.

Va rog daca ma puteti ajuta cu informatii referitoare la acest motor, eventuale probleme

ce pot sa apara, daca este un motor fiabil, etc.

Bugetul ar fi de 23.000-25.000 euro, masina sper sa o gasesc pana in 160-170.000 km.

 

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

 

Doresc sa imi cumpar un seria 5 F11 din 2012 sau 2013 535D fara X drive.

Va rog daca ma puteti ajuta cu informatii referitoare la acest motor, eventuale probleme

ce pot sa apara, daca este un motor fiabil, etc.

Bugetul ar fi de 23.000-25.000 euro, masina sper sa o gasesc pana in 160-170.000 km.

 

 

Multumesc anticipat.

salut

am un prieten la masini SH la Autohaus Rhein Schweinfurt daca vezi ceva la ei da un mesaj si vorbim .

poate gasesti ceva ce iti place !

Link to comment
Share on other sites

Ar fi frumos sa iei una care sa aiba si optiunea Dynamic Drive (bare stabilizatoare hidraulice + amortizoare adaptive), stabilitatea masinii este mult imbunatatita.

 

Daca esti in primul rand focusat pe fiabilitate si cheltuieli reduse de intretinere, 530d e o alegere mai buna (o singura turbina, rapoarte mai lungi la cutie - consum mai mic, etc); iar cei 258cp sunt suficienti - oricum ai da-o, F11 nu e o masina sportiva.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ar fi frumos sa iei una care sa aiba si optiunea Dynamic Drive (bare stabilizatoare hidraulice + amortizoare adaptive), stabilitatea masinii este mult imbunatatita.

 

Daca esti in primul rand focusat pe fiabilitate si cheltuieli reduse de intretinere, 530d e o alegere mai buna (o singura turbina, rapoarte mai lungi la cutie - consum mai mic, etc); iar cei 258cp sunt suficienti - oricum ai da-o, F11 nu e o masina sportiva.

 

 

Nu sunt focusat pe cheltuieli reduse de intretinere, sunt constient ca nu este o masina ieftina si ca nu consuma putin, eram doar curios sa stiu cat de fiabila este,

ce probleme ar putea sa apara la acest motor.

 

Multumesc oricum.

Link to comment
Share on other sites

535D e bomba pe roti , dar are o mica problema...Turbina mica se cam duce prima , si nu are nici un simptom inainte de a ceda....Cred ca asta ar fi singurul minus al masinii din punctul meu de vedere....daca achizitionezi o masina cu istoric service , km putini si ai grija de ea , nu ar trebui sa ai bataie de cap ...Spor la cautat si la achizitionare....!!! :rolleyes: Edited by Haurar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai celelalte probleme sunt specifice oricarui BMW F11...Oricum , eu as tinde tot spre facelift , multe probleme minore/majore sunt rezolvate prin aparitia facelift-ului...Si e si mai frumos , mai ales cu faruri LED...Cat despre turbina mica , eu sunt patit , fara nici un avertisment sau zgomot mi-a picat turbina mica in..Grecia!!! Si nu e ieftina reparatia...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

535 e senzatie din toate punctele de vedere. F11 535d este masina perfecta de familie fiind puternica si spatioasa. Mergi relaxat cu masina plina si cand o calci rupe-n 2 orice :D Ma bucur ca mai apare un combi pe aici :goodjob: La orice masina poate sa pice o turbina, alternator sau injector. Astea sunt riscurile pe care ti le asumi cumparand o masina SH. Nu exista masina care sa nu se strice niciodata sau nici o piesa. Eu zic ca la 25K gasesti ceva decent si bine intretinut si vezi tu pe parcurs ce trebuie inlocuit. Nu este o certitudine ca va pica turbina mica. Poate nu pica turbina, dar se strica NBT-ul sau alt modul. Spor la achizitie!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am X5 40d si 640d, ambele resoftate, 0 pb cu turbinele. La x5 am schimbat clapeta de acceleratie la aprox. 90k km.

 

Am avut X6 40d, 0 probleme. Masina a fost vanduta la aproape 110k km.

 

O masina sh aleasa prost poate deveni in scurt timp un sac fara fund dar in cazul de fata nu cred ca este cazul. 25k euro este un buget suficient pt un 535d combi, mai ales ca in unele orase din Germania se va intra doar cu diesel euro 6.

Edited by ionut_marius
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.