Jump to content

Distributie Bmw F10 facelift


Recommended Posts

Salut, am un BMW 520D facelift din 2015 si as vrea sa schimb distributia, motorizarea nu este cea de 184 problematica cu distributia, motorul este B47 D20 A, distributia nu scoate niciun zgomot, dar as vrea sa o schimb eu, preventiv, cam cat costa cu manopera, cu tot? Si ar trebui sa imi fac griji de ceva, am inteles ca aici nu se pune problema sa demontez motorul ca sa refac distributia. Multumesc anticipat!
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Câți km ai? La B47 nu ar trebui să ai mare stres. Informează-te bine înainte; eu cred că îl faci inutil, mai ales dacă ai km puțini.

Am 178 de mii. Chiar nu stiu ce sa fac, sa ma duc la reprezentanta sa o fac acolo :-?

Edited by Marocanu
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sĂŁ stai liniștit. N-a fost niciun caz de B47 cu distribuția ruptĂŁ deamboulea ca la N47.

Sunt banii tĂŁi pânĂŁ la urmĂŁ, dar eu unul nu m-aș complica la B47. Are kit revizuit.

CĂŁ unele service-uri de pe la noi bagĂŁ spaimĂŁ și la B47 e altĂŁ poveste, probabil vor sĂŁ-și asigure venituri groase și pe motorul ĂŁsta :)

Link to comment
Share on other sites

Exact ce spune si deejay, sa nu te duci niciunde, eu as fi curios cum se aude un B47 si din interior si din exterior, oricum este o diferenta enorma intre N47 pe E-uri si N47 pe F-uri din punctul de vedere al zgomotului care il scoate.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

@ADRIAN HD Am facut si o filmare cu motorul cald la 1500rpm:

 

https://www.youtube.com/watch?v=pdlq5yHFKfE

 

@calinus68 Nu despre asta e vorba. Evident ca o voi schimba urgent. Ideea era ca motorul B47 are distributia "revizuita". :LMAO: Si totusi 212.000km nu mi se pare o cifra atat de mare pentru o distributie pe lant.

Edited by theWarlordC
Link to comment
Share on other sites

Nu pare nimic urgent acolo. O idee de mini sunet metalic aveam eu la N47 ĂŽn anumite situații și a fost schimbatĂŁ degeaba. Eu ĂŽmi mențin pĂŁrerea cĂŁ la B47 nu e urgențĂŁ.

 

Pe de altĂŁ parte nu ar trebui sĂŁ ne mai mirĂŁm cĂŁ o distribuție ar trebui schimbatĂŁ pe la 200000km pentru siguranțĂŁ. Ăn ziua de azi totul se face pentru consum rapid și des. Tendința va continua. Nimeni din industra auto nu va mai insista si nu va mai dori sĂŁ facĂŁ mașini care sĂŁ reziste prea mult ĂŽn timp. Nu e profitabil pentru ei, evident

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.