Jump to content

Help ! cred ca mi sa rupt distributia !


Robert G

Recommended Posts

Multumesc mult baieti, astept un prieten cu un cric, sa o ridic si sa ii dau release. PS vreo recomandare de locatie pentru schimbat motor/refacut existentul :).

 

De refacut "nu se paote", costa poate triplu decat unul second bun.

 

De schimbat motorul cred ca tu este cel mai in masura sa alegi.. Eu l'am schimbat pe al meu la bimmer, acum, fiecare cu parerea lui. Vezi ca la reprezentanta nu iti pun motor SH fara sa aduci acte doveditoare ca vine de pe o masina fix la fel, chiar daca ele sunt compatibile (exemplu sa iei de pe seria 3 sa pui pe 4).

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti, se pune pe liber de sub masina dupa ce dai jos scutul. Exista un surub torx care se strange si trece cutia in N. Voi repara motorul ei, costurile sunt aprox similare. Multumesc mult pentru ajutor. Edited by Robert G
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Un cost estimat undeva intre 8000 - 10000 lei, inca nu am dus masina, nu am avut timp in dimineata asta si cred ca abia spre joi vineri o sa reusesc sa o duc. Anul este 2013 iar km 250k. Partea frumoasa este ca mai aveam 4000 km pe bord pana la revizie :)) in care era bugetata si distributia si uleiul la cutie ...

 

Multumesc de incurajari, revin cu update legat de cost dupa diagnoza si estimare.

Link to comment
Share on other sites

Un motor sh e cel putin 7500lei si nu stii ce iei, oricum va trebui sa ii faci si astuia distributia. Sa il refaci pe cel actual costa aprox. 9000lei

Opreste-te din aberat.

 

Opreste'te tu din mancat ce nu trebuie doar sa pari interesant.

 

Sunt firme care iti vand un n47 la maxim 70-80 de mii de KM cu jumatate/ un an garantie sub pretul pe care l'ar plati pentru reparatia celui actual.

 

 

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Opreste'te tu din mancat ce nu trebuie doar sa pari interesant.

 

Sunt firme care iti vand un n47 la maxim 70-80 de mii de KM cu jumatate/ un an garantie sub pretul pe care l'ar plati pentru reparatia celui actual.

 

Cred ca el se referea la afirmatia ta "De refacut "nu se paote", costa poate triplu decat unul second bun."

Reiesind ca reparatia costa cel putin 22500 Ron calculand un motor la 7500RON! Ceea ce intradevar e aberant :))

Edited by Tavicu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca el se referea la afirmatia ta "De refacut "nu se paote", costa poate triplu decat unul second bun."

Reiesind ca reparatia costa cel putin 22500 Ron calculand un motor la 7500RON! Ceea ce intradevar e aberant :))

 

Era o expresie, ideea de baza era ca iese mai bine daca ia un motor mult mai putin rulat cu garantie si sa il instaleze + sa aiba si anumite piese de schimb de la cel de pe masina decat sa il repare...

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Motor N47 undeva la 1400-1700 Euro (cu factura, implicit garantie cam 30 zile) la care adaugi distributia noua inca vreo 3500 lei piesele complete, motor refacut= verificat/rectificat chiulasa undeva la 1500 lei cu tot cu inlocuit de supape/simeringuri, verificat culbutori/tacheti (undeva la 2.000 lei 16 tacheti + 2000 lei 16 culbutori, de ex mie mi s-au rupt 2 culbutori si atat), reparatia motorului poate sa coste pana in 3.000 lei sau poate sa se duca mai mult, depinde daca axele cu came sunt strambe, ar fi si alea alti bani...etc.

 

Cu motor refacut te duci mai ieftin in principiu decat cu unul SH. Tu alegi varianta mai buna.

Cum am facut eu iti recomand intai sa desfaci motorul tau sa vezi ce s-a intamplat in el si s-ar putea sa ramai uimit ca ai de plata doar 3000 lei sa-l refaci + distributia cea noua, pana stai sa cauti motor...sa stai cu frica ca ce motor ai luat, daca mananca ulei, cum merge, etc, mai lejer e sa-l faci pe al tau, insa cei de la service trebuie sa-ti de-a garantie 100% pe ce fac ei acolo.

 

P.S firmele serioase care vand motoare SH iti dau garantie daca le aduci dovezi ca ai schimbat distributia (piese noi originale).

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

:)).

 

L-am luat cu 89k km de pe un seria 1 din 2011, serie motor, vin-ul masinii, etc...seria trecuta pe factura, garantie, km trecuti pe factura.

Insa 30 zile am avut garantie.

 

Nu am fost in RAR, este scris in cartea masinii "Seria motor nu poate fi citita"

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.