Jump to content

Experiente buy back la dealeri


zixx

Recommended Posts

Propun sa trecem aici diverse experiente pe care le-am avut cand am mers la dealer si am incercat sa schimbam masina veche pe una noua de aceeasi marca(nu obligatoriu).

Eu am avut 2 experiente pana acum :

-cea buna la un dealer Dacia unde ni s-au oferit preturi bune pe Daciile break din firma ,pentru a le schimba cu Solenze.

-cea trista la un dealer Renault care a oferit 7000 de euro pe o masina de 28.000 km si un an si jumatate vechime,care initial costase 14.500 euro. :blink:

 

Edited by Romulus.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o singura experienta de acest gen, am incercat sa vand in acest sistem la Romcar, un Ford Focus cu 3,5 ani, 70.000 km. Mi-au oferit cam 6.000 Euro, cu conditia sa mai scad nu-s ce reparatii (adica inca vreo 1.500 Euro, incluzand anvelope noi :blink:). Nu era Ghia dar avea toate optionalele posibile la vremea cumpararii, si foarte bine intretinuta.

 

Ulterior, un prieten, a luat masina, a dus-o pentru evaluare la Romcar si la Erebus. I-a facut teste de compresie, suspensie, cam tot ce se poate, si toti au spus ca rar o masina in asa stare excelenta... Caroseria mai avea mici neplaceri pe la vopsea (obisnuitele zgarieturi, urme de pietre, etc), dar era in general super bine. Asa ca am vandut-o cu 8.500 Euro. Si cel care a luat-o este multumit si acum de ea.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Experientza neplacuta....tatal meu si-a luat un Land Rover Discovery de la autobavaria,a avut numai probleme la el(pina in 30 de mii km adika in timpul primului an au cazut:caseta de directie,cutia automata,sistemul pneumatic de suspensie spate si inca citeva mai mici-toate reparate in garantie) a vrut sa dea masina inapoi si sa ia un x3,LandRoverul e luat in leasing 36.000 cip si l-au evaluat la 22.000 fara tva...au mai oferit o scadere de 2% la pretul cip al x3-lui...deocamdata e dezgustat de firma si birocratie,inca nu a luat o hotarire....dar imi fac griji ca as vrea sa achizitionez si eu un BMWutz anu asta de la autobavaria dar nu mi se par f seriosi....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Stie cineva detalii despre aceasta campanie?Am auzit de ea la radio.Stiu ca duci masina veche ,cumparata de la reprezentanta,ei o evalueaza si iti ofera o serie 1 ,cu aproape 16000E in cip,si cu facilitati de plata lunare etc.(destul de bine,avand in vedere ca preturile pe site-ul lor incep de la 18900 118 i standard cip).Problema este la evaluare:iti ofera pe ea atat cat ai lua daca ai vinde-o tu?

Daca masina pe care o ai,chiar veche fiind,valoreaza mai mult decat un serie1?

Ati schimba un E 39 pe o serie 1(E 87)???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
buna tuturor,

ma intereseaza si pe mine unde pot sa apelez pt buy back ,as vrea sa imi iau masina si sa o dau pe a mea si sa iau una mai noua...ceva prin cluj? <_<

 

 

te intereseaza masina noua sau tot una second dar ceva mai noua?

in orice caz, pretul pe care il vei primi pe masina ta va fi unul de criza.

Link to comment
Share on other sites

Acum vreun an jumate- doi la Bavaria (era inca in Otopeni) discutam de M3-ul cel nou, pai aduce-ti-l pe cel vechi sa va facem o evaluare, zis si facut dar surpriza: sa-l dau sa-l bage in service si eu sa raman afara, pardon ... m-au suparat. Mi-au oferit cam cu 30% mai putin fata de cat facea masina si cam cu 15% mai putin de cat am luat pe ea dupa 18 luni ! Sfatul meu: vindeti masina singuri, buy back e 'teapa dubla' si la vanzare si la cumparare
Link to comment
Share on other sites

Autotransilvania - Cluj

 

Str. Avram Iancu nr. 396 - 398,

Loc. FloreÂşti, Cluj

 

 

Contact Vehicule Rulate:

 

Ciprian Socaci:

0730 634407

 

 

Telefon:

+40 264 275010

 

 

numerele astea de tel si datele de contact le am deja

dar nu pot sa dau masina din 2002 pt ca e prea veche...

stiti?

altceva?sau altundeva?unde sa pot gasi ceva interesant pt mine!

 

 

multumesc pt raspunsuri <_<

 

 

buna tuturor,

ma intereseaza si pe mine unde pot sa apelez pt buy back ,as vrea sa imi iau masina si sa o dau pe a mea si sa iau una mai noua...ceva prin cluj? :)

 

 

te intereseaza masina noua sau tot una second dar ceva mai noua?

in orice caz, pretul pe care il vei primi pe masina ta va fi unul de criza.

 

 

ma intereseaza o masina mai noua decat cea pe care o am!

nu noua nouta!:bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Cum, adica refuza E46 la Auto Transilvania pe motiv ca e prea veche ? hai mai da-i dreq...

 

Oricum, nu era mare solutie, ti-o valorifica la un rahat de bani.

 

Mai bine incerci sa o vinzi in privat, sau aici pe forum.

 

Dar fa un topic cu poze mari si in detaliu, informatii complete despre masina, dotari bla-bla...stiu ca ai avut unul, dar cu poze 100x100, zau ca nu merge <_<

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.