Jump to content

Zgomot e46


stefanel

Recommended Posts

Buna seara ! Am si eu o mica probleme cu un seria 3 e 46 320 d 136 kw. Am plecat azi cu ea si eram la semafor, am incercat sa bag in viteza dar nimic... nu intra in nici o viteza, pana la urma m-am jucat putin cu vitezele si intr-un final a mers sa intre cu greu in viteza. Dupa problema asta am observat ca mi s-a inmuiat foarte tare ambreiajul... cu toate ca el tinea foarte sus. Am apasat ambreiajul si am incercat sa plec de pe loc, am auzit un zgomot ca un fel de uruit atunci cand am ridicat usor piciorul de pe ambreiaj...

 

- Zgomot se aude doar atunci cand ridic piciorul de pe ambreiaj

- Ambreiajul tinea sus de cand am luat-o.

 

ZGOMOTUL SE AUDE LA FEL CA AICI ...

 

http://www.youtube.com/watch?v=C3EgAkRdUzw

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Huruit aveam si eu, am schimbat tot kitul+volanta si am rezolvat problema daca tot am umblat. Cost total ~2000 de lei, ce'i drept la e90 320d.

 

Daca zici ca abia mai intra in viteza strici cutia daca mai mergi.

 

 

La e46 e mai scump kitul de volanta cu ambreiaj....

Link to comment
Share on other sites

E rulmentul pe duca.

Mergi la un service care poate comanda piese in cateva ore , desfaci si vezi cum se prezinta discul+placa +volant dupa care schimbi ce e de schimbat.

Daca mergi asa cu ea, te lasa cand iti e lumea mai draga.

Bafta.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Sa dea Dumnezeu sa fie rumentul, la mine face doar cand iau piciorul de pe ambreiaj, daca il apas nu se aude nimic. Am verificat-o de dimineata si am vazut ca nu se mai aude huruitul si nu tremura. Am observat ca atunci cand e este rece ambreiajul tine la jumate, atunci cand este cald tine foarte sus... presupun ca nu se mai aude ca este rece ambreiajul...

Edited by stefanel
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema rezolvata. Ambreiajul a fost problema, am dus-o la mecanic si mi-a spus ca a sarit o bucata din ambreiaj si ca trebuie schimbat tot kit-ul, asa ca l-am schimbat pe tot am luat un Luk la 650 lei.

Si cu volata mi-a atins foarte putin, dar mi-a spus ca nu are treaba ca nu este atins cu partea cu discul si sa nu in schimb.

Cam asa arata ambreiajul :)))

 

https://imgur.com/s2svOTC

Edited by stefanel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.