Jump to content

Tracker pe F10 2012 ?


otto_wtf

Recommended Posts

Salut. As dori sa aflu daca stie cineva pt un F10 2012 daca masina are tracker pe ea si cum pot afla unde este situat pt a fi scos sau anulat. Masina a fost lovita in spate in afara Romaniei si declarata dauna totala in tara respectiva. Eu am adus-o in Romania, am reparat-o si inmatriculat-o. As vrea sa stius daca are cumva tracker si poate fi cautata pt ca nu as vrea sa am probleme ca am reparat-o si am pus in circulatie o masina care in alta tara a fost declarata dauna totala. Dauna totala a insemnat schimbat portbagaj, bara si armatura bara spate.Multumec Edited by otto_wtf
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

are impotriva furtului, nu vad ce treaba sa aibe antifurtul cu reparatia peste dauna totala din tara aia...in fine...

Eu ma gandesc daca cumva ajung in afara tarii sa nu apara cumva ca a fost dauna totala la vama sau daca ma opreste politia si verifica dupa VIN si sa raporteze la politia germana si sa inceapa sa o caute pt ca a fost dauna totala si trebuia dezmembrata.

Link to comment
Share on other sites

Si ce e rau in asta? Legal si moral era sa fie dezmembrata.

Legal trebuia sa fie dezmembrata dar moral nu. In alte tari daca o lovitura cat de mica reparatia costa cu piese originale si in service bmw 40-50% din valoarea de piata , se da dauna totala. Acum daca noi romanii le reparam la asa zisele service-uri din coltul strazii cu 10% din valoarea raportului accidentului ce e rau in asta? Eu vreau sa stiu daca ma opreste politia sau la vama si se gaseste sau scrie undeva ca in germania a fost dauna totala si daca o raporteaza vma sau politia sa fie confiscata sau retinuta. Nu vreau sa ma trezesc ca raman pe drumuri...

Link to comment
Share on other sites

Legal trebuia sa fie dezmembrata dar moral nu. In alte tari daca o lovitura cat de mica reparatia costa cu piese originale si in service bmw 40-50% din valoarea de piata , se da dauna totala. Acum daca noi romanii le reparam la asa zisele service-uri din coltul strazii cu 10% din valoarea raportului accidentului ce e rau in asta? Eu vreau sa stiu daca ma opreste politia sau la vama si se gaseste sau scrie undeva ca in germania a fost dauna totala si daca o raporteaza vma sau politia sa fie confiscata sau retinuta. Nu vreau sa ma trezesc ca raman pe drumuri...

 

Informatiile in baza carora tu vrei sa faci ... , ceea ce faci, sunt total gresite (folclor). Poate te duci la "nisipurile de aur", te intorci pe jos si scri aici ca ar fi fost bun localizatorul. :)

Link to comment
Share on other sites

Legal trebuia sa fie dezmembrata dar moral nu. In alte tari daca o lovitura cat de mica reparatia costa cu piese originale si in service bmw 40-50% din valoarea de piata , se da dauna totala. Acum daca noi romanii le reparam la asa zisele service-uri din coltul strazii cu 10% din valoarea raportului accidentului ce e rau in asta? Eu vreau sa stiu daca ma opreste politia sau la vama si se gaseste sau scrie undeva ca in germania a fost dauna totala si daca o raporteaza vma sau politia sa fie confiscata sau retinuta. Nu vreau sa ma trezesc ca raman pe drumuri...

De curiozitate,

Cat a costat F10-le dauna?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Probabil masina a fost mocangeala fiind cu volanul pe dreapta.

Ar trebui interzise masinile cu volanul pe dreapta.

Iar de schimbat pe lhd ma indoiesc, pentru ca sunt costuri mari si oricum nu ar face-o nimeni ca la carte. Ce sa facem, asta e nivelul, de ce sa luam un Opel cand putem lua cinciar cu volan pe dreapta sa ne lafaim ca niste boshi.

  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca la vama te vor descoperi cu probleme cand verifica talonul. Insa exista o baza de date in care VIN-ul tau figureaza cu masina ca fiind dauna totala. Pentru asta cred ca e nevoie de un politist ft zelos sau de o ancheta ft amanuntita. Nu-ti pot garanta ca daca te opreste neamtul sau frencezul pe autostrada si-ti verifica masina, ca nu te gasesc. Masina e cumva import din USA?
Link to comment
Share on other sites

In state de exemplu poti repara o masina declarata dauna totala, dar dupa aia oficial in loc de "clean title", adica fara accident, va purta numele de "rebuilt title". Nu vad nimic rau in asta, mai ales ca masina trebuie sa treaca un ITP mai riguros pentru a primi acel "rebuilt title".

Daca masina a fost reparata la coltul blocului, dar bine si trece un ITP riguros dupa asta, mi se pare ok sa iei masini lovite si sa le repari, mai ales ca si viitorul propietar va stii lucrul asta. Dar ce vorbesc eu aici, suntem in Romania :))

On topic: nu cred ca vei avea vreodata probleme in afara tarii, pe motiv ca masinile sunt verificate daca nu cumva sunt furate, nu ce accidente au suferit.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

. Acum daca noi romanii le reparam la asa zisele service-uri din coltul strazii cu 10% din valoarea raportului accidentului ce e rau in asta?

Nu este un lucru rau sa o repari, dar sa o tii pentru tine, nu sa o vinzi dupa si sa ascunzi ca a fost dauna totala!

Ca-i plin de "tiple" de genul.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.