Jump to content

Trepidatii la plecare in D ..f10


Recommended Posts

Salut colegi...de cateva zile am observat stand la semafor cu piciorul pe frana si in viteza drive ca masina trepideaza putin,cum o scot in neutru aceasta trepidatie dispare..s a mai intalnit cineva cu aceasta problema?? Mentionez ca masina are cutie cu 8 trepte automata !! F10

 

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ms de recomandare ,intrebare .. la cald poate sa nu mai trepideze ?? Ca doar la rece face ,cand este cald motorul nu mai trepideaza !

 

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

 

Da, la rece sunt mai pregnante vibratiile decat la cald. E normal, motorul isi intra treptat in temp optima de functionare si automat vibratiile scad in intensitate. Ai fost la mecanic sa se uite la tampoane?!?! Iti dai seama rpd daca sunt duse ori ba, asta pt ca tot observ ca speri sa nu fie astea... Ce te-ai astepta sa fie, ceva piesa mai putin costisitoare?!?! Zi merci ca nu-i altceva si mai costisitor decat tampoanele, gen injectoare, CVA, etc. Chiar si asa, noi ne dam cu presupusul aici pe forum bazandu-ne pe experientele noastre, dar pana la urma tot un mecanic iti va spune exact daca sunt sau nu tampoanele spre exemplu. Se observa f usor daca sunt uzate, doar ca trebuie sa te uiti de sub masina, sa dai scutul jos.

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Da, la rece sunt mai pregnante vibratiile decat la cald. E normal, motorul isi intra treptat in temp optima de functionare si automat vibratiile scad in intensitate. Ai fost la mecanic sa se uite la tampoane?!?! Iti dai seama rpd daca sunt duse ori ba, asta pt ca tot observ ca speri sa nu fie astea... Ce te-ai astepta sa fie, ceva piesa mai putin costisitoare?!?! Zi merci ca nu-i altceva si mai costisitor decat tampoanele, gen injectoare, CVA, etc. Chiar si asa, noi ne dam cu presupusul aici pe forum bazandu-ne pe experientele noastre, dar pana la urma tot un mecanic iti va spune exact daca sunt sau nu tampoanele spre exemplu. Se observa f usor daca sunt uzate, doar ca trebuie sa te uiti de sub masina, sa dai scutul jos.

Nu am dat scutul jos ? Dar de sus ,bagata in viteza cu piciorul pe frana si usoare accelerari si nu pare sa se miste aiurea motorul , maine sper sa aiba timp mec sa o ridicam sa vedem !!!! Nu ma astept la costuri mici ...am crezut ca este din cauza uleiului .

 

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

...am crezut ca este din cauza uleiului .

 

 

:)) Dar ce, ai pus cumva ulei de gatit in ea?!?! Doar in cazul in care nu ai pus nu stiu ce fantoma de ulei cu niste caracteristici total in afara normelor acceptate, as zice ca poate problema ta se datoreaza acestui lucru, altfel mi se pare total irelevant uleiul in aceasta ecuatie. In cazul asta, cu nu stiu ce ulei, ar trebui sa te ingrijoreze si mai tare decat niste vibratii ale motorului. Ipotetic vorbind, din cauza unui asa zis ulei total pe langa, poti ajunge sa schimbi motorul cu tot. Mare grija ce ueli bagi in ea, altfel niste vibratii vor deveni ultima grija a ta. Uleiul care trebuie sa-l bagi este 5W30 cu norma LL04, iar ca si recomandare, Original BMW sau poate un Castrol, etc. Atata timp cat respecta cele doua norme mentionate mai sus si vine de la un producator cunoscut de uleiuri, atunci totul este in regula.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

Salut, 

De doua zile problema asta am observat-o si la al meu f10, dimineata, cand sunt 16 grade acum, la semafor, e o trepidatie in cutie.. 

La cald nu face nimic, ma puteti ajuta, va rog cu codurile de la tampoane? este stanga/dreapta sau sunt ambele la fel? 

Totodata, daca tot as umbla acolo, are ceva daca schimb si tampoanele la cutie? 

Din cate stiu, Corteco este firma destul de buna.. neaparat OE sau merge si Corteco ? 

f10, 2012, n47, 218 cp. 

 

Merci. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salutare sunt nou posesor de bmw automat f10 2015 520 xd ( B47 ) vin si eu cu o problema poate ati mai intalnit acest caz , masina este in D tin piciorul pe frana iar dupa ce iau piciorul de pe frana trepideaza ( nu rau ) la relanti ( doar la relanti ) se poate sa fie tampon motor sau tampon cutie ? sau sa fie altceva ? Multumesc .

Link to comment
Share on other sites

Este enervant ca nu stii este momentan o sa urmeze sa o duc in service sa vedem ce poate sa fie ...pana atunci ma gandesc la cel mai nasol lucru adica convertizorul sa speram ca o sa scap doar cu tampoanele de la motor / cutie dar daca este sa fie convertizorul il schimb ca nu o sa las asa masina ca nu vreau sa imi bat joc de ea 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.