Jump to content

Ce jante putem pune pe BMW F30 xDrive


Tinutzul

Recommended Posts

Salutare,

 

Ca si prima mea postare in acest grup, va cer ajutorul in privinta achizitionarii unor jante.

 

De curand am achizitionat un BMW F30, 320D, facelift, fabricat in decembrie 2015, cutie automata, xDrive, 176000KM, cu jante OEM 16'' si anvelope de iarna.

Cum nu am anvelope de vara, doresc achizitionarea unor jante si anvelope runflat. Aici apar problemele pentru mine:

 

Pe model xDrive, putem pune jante staggered sau nu? Din informatiile gasite, inteleg ca se accepta o toleranta de maxim 1% dar nici aceea nu stiu cum se calculeaza si cat de bine este tolerata...

Am gasit un model de jante care-mi plac, insa sunt de doua dimensiuni si nu stiu daca sunt ok sau nu:

 

R18 - 8.5J, ET 20 pe fata

R18 - 9.5J, ET 25 pe spate

 

Sunt ok? Daca da, ce anvelope pot pune pe ele?

 

Multumesc anticipat!

Edited by Tinutzul
Link to comment
Share on other sites

Important e sa respecti specificatile producatorului, atat in ceea ce priveste dimensiunile jantelor, cat si a anvelopelor. Eu am avut probleme la cutia de transfer cand am montat pe jantele mai late de pe spate anvelope care erau recomandate pe puntea fata.

 

Acum pentru vara am jante staggered (cu care a venit masina din fabrica) si pentru iarna toate jantele sunt la fel de late.

 

La un prieten cu un 420xd i-a picat cutia de transfer dupa ce a montat jantele de iarna primite de la vanzatorul din germania, jante aftermarket cu specificatii neagreate.

 

Din ce am mai citit pe forumuri multi dintre posesori renunta la configuratia staggered cu care vine masina din fabrica la recomandarea dealerilor dupa ce au probleme la curia de transfer.

 

Personal iti recomand sa iei toate cele 4 jante la fel si sa nu ai un stres in plus, oricum ai destula aderenta la 190 de cai.

 

De asemenea ar fi bine sa schimbi preventiv uleiul in cutia de transfer, costul e destul de mic 200-300 ron.

Edited by bomb3009
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din ce am calculat pe acel site, daca nu m-am incurcat in ceva, acestea ar fi dimensiunile recomandate (normale, nu staggered):

 

Anvelope ------- Jante

225/45R18 - 8Jx18 ET34

 

245/45R18 - 8Jx18 ET34

 

225/40R19 - 8Jx19 ET36

 

Imi puteti confirma daca sunt corecte sau ar mai fi si altele combinatii?

 

Multumesc amandurora pentru informatii, imi sunt de mare ajutor.

Edited by Tinutzul
Link to comment
Share on other sites

e de preferat sa pui 4 jante de dimensiuni egale.

 

dimensiunile oficiale pt F30 (le poti citi pe stalpul de la sofer, inclusiv presiunile recomandate)

- R16: 205/60 sau 225/55

- R17: 225/50

- R18: 225/45 (fata/spate) sau 255/40 (spate)

- R19: 225/40 (fata/spate) sau 255/35 (spate)

 

 

poti pune si jante staggered, atata timp cat te incadrezi in toleranta admisa (1%) - tinand cont inclusiv de uzura cauciucului

exemplu calcul: jante 18 staggered

cauciucuri noi

- 225/45 fata: inaltime: inaltime inclusiv janta 659.7 mm

- 255/45 spate: inaltime inclusiv janta 661.2 mm

adica o diferenta de 0.2% - toate bune.

daca ai cauciucurile uzate diferit (si de obicei la bmw se uzeaza diferit)

- diferenta de uzura de 2mm (adica 4 mm in total, pt ca ai cauciuc si sus si jos): 655.7mm / 661.2 mm: diferenta de 0.8% - inca in toleranta

- diferenta de uzura de 3mm (plauzibila...ai schimbat cauciucurile spate cu unele noi, dar pe cele fata le-ai pastrat, aveau 5mm de "carne" pe ele): 653.7 mm / 661.2mm: diferenta de 1.1% - OOOPS, IN AFARA TOLERANTEI

 

-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am vazut dimensiunile de pe stalp, insa se refera doar la anvelope si nu stiu ce jante se potrivesc pentru acele anvelope.

De asemenea, nu stiu daca acele dimesiuni se refera la toate 4 rotile sau sunt impartite in fata/spate (ceea ce ar insemna ca accepta si staggered), vad ca sunt trecute si dimensiuni 255/40R18, asta nu este prea mare pentru fata?

 

Ma puteti ajuta cu clarificari? Am atasat si o poza cu stalpul.

post-93285-0-63472500-1549402234_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as recomanda setupul asta:

 

245/45R18 - 8Jx18 ET34

 

e cel mai echilibrat, pe 19 o sa fie masina prea rigida plus peretele anvelopei prea subtire, risti sa distrugi usor cauciuc/janta.

 

Daca vrei mai mult comfort poti alege si ceva pe 17

Nu ĂŽnțeleg cum recomandați o dimensiune care nu e potrivitĂŁ pt f30. 225/45/18 e corect,ĂŽnsĂŁ 245/45/18 are un diametru mai mare,deloc potrivit in contextul evitĂŁrii unor probleme datoritĂŁ tracțiunii integrale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, vad ca la tine scrie clar ce dimensiuni sunt acceptate pe fata si ce dimensiuni pe spate.

La mine sunt aruncate toate dimensiunile acolo si nu specifica daca merg pe ambele punti sau doar pe una, si atunci pe care...

Sunt nedumerit de tabelul de pe stalpul meu :|

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru ajutorul oferit, am reusit sa-mi fac o idee asupra jantelor adecvate si riscurile aferente nerespectarii acestor specificatii.

 

PS: Am vazut ca sunt anvelope pe care scrie 4x4. Sunt intr-adevar speciale pentru tractiune integrala, au ceva diferit fata de restul anvelopelor sau este doar o "schema" de marketing pentru care platim in plus?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.