Jump to content

Verificare serii injectoare


kris75

Recommended Posts

Salut,

 

Nu prea stiu cu mecanica auto, sorry..

1) DacĂŁ ĂŽndepĂŁrtez filtrul de aer, pot vedea seriile de pe injectoare sau trebuie sa demontez (mult) mai multe?

2) as putea verifica seriile si cu o aplicatie, gen Torque? (cu asta, stiu cĂŁ nu pot, dar alta care foloseste aceeasi interfatĂŁ).

3) dacã rãspunsul e "da" la Întrebarea de mai sus, masina ar putea functiona cu alte serii ce sunt programate, decât cele existente, reale?

 

Vreau sĂŁ salvez undeva seriile si sĂŁ pot verifica relativ usor dacĂŁ vreun mecanic ĂŽmi schimbĂŁ injectoarele. Sunt f bune, asa aratĂŁ testul dinamic.

Un pic OCD, dar nu se stie niciodatĂŁ ;)

 

Multumesc

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am uitat ce era important, e un motor N47 D20C.

As zice cã dacã la un amãrât de Renault, injectoarele au seriile stantate (nu codul de piesã), mã astept si la BMW..

Sunt din Tm, dĂŁ-mi te rog un contact de-al lui Ciobi (ĂŽmi sunĂŁ cunoscut totusi).

As dori totusi s-o lĂŁmuresc, indiferent cĂŁ-mi lucreazĂŁ masina unul sau altul.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Insta n-am, dar vreau "fizic" sĂŁ le vĂŁd.

Totusi, nu stie nimeni chestia asta: dacã schimbi un injector (sau toate) cu altele, si NU programezi noile serii, merge masina ok, nu te prinzi cã ceva nu e ok? (stiu la Renault cum e, seriile de pe injectoarele noi se rescriu În calculator, dar nu stiu ce se Întâmplã dacã le lasi pe cele dinainte)

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

poti sa vezi seriile de la injectoare dand capacul motor( ala negru) jos sau in insta.

Ok, asta nu e mare lucru, ĂŽncerc asta

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Ce fel de seria 5 ai?

E60, F10?

F10, motor N47 D20C, 184 cai.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa dai jos capacul motorului, filtrul de aer, izolatia fonica de deasupra injectoarelor si apoi o sa vezi injectoarele.

Pe fiecare injector o sa vezi un cod format doar din cifre si unul format din cifre si litere.

Pe tine te intereseaza codurile formate din cifre si litere.

Acele coduri trebuie sa corespunda cu cele inscrise in calculatorul motorului (DDE).

post-1566-0-10658300-1549380179_thumb.png

Edited by mase
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa dai jos capacul motorului, filtrul de aer, izolatia fonica de deasupra injectoarelor si apoi o sa vezi injectoarele.

@ mase, ĂŽti multumesc frumos.

 

Sper sĂŁ nu fie ca un abuz, dar as mai dori 2 rĂŁspunsuri dacĂŁ se poate..

 

DacĂŁ se schimbĂŁ doar injectoarele, fĂŁrĂŁ a se programa si DDE-ul cu noile serii, masina mai functioneazĂŁ cum trebuie, observ ceva aiurea?

 

ExistĂŁ vreo aplicatie pt "publicul larg", de instalat pe telefon, cu ajutorul cĂŁreia sĂŁ pot citi seriile acestea, pe interfatĂŁ bluetooth? (presupun cĂŁ le citesc pe alea din DDE, nu direct din injectoare..)

 

 

 

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Edited by kris75
Link to comment
Share on other sites

Da se schimba felul cum functioneaza motorul/aprinderea pentru ca acestea inca de cand sunt noi trebuie inregistrate pentru ca calculatorul sa stie cum sa lucreze cu ele, cand si cat timp sa le deschida; orice schimbare in acesti timpi se simte.

 

Cel mai sanatos este sa apelezi la mecanici seriosi, poate chiar recomandati. Sa stii ca pentru un mecanic "snapan" nu doar injectoarele pot reprezenta "interes".

 

Nu exista aplicatie pe mobil pentru publicul larg ca sa identifice seriile injectoarelor la BMW. Nici Carly nu cred ca vede injectoarele daca nu platesti suplimentar pentru mai stiu eu ce codare..

Link to comment
Share on other sites

@ mase, ĂŽti multumesc frumos.

 

Sper sĂŁ nu fie ca un abuz, dar as mai dori 2 rĂŁspunsuri dacĂŁ se poate..

 

DacĂŁ se schimbĂŁ doar injectoarele, fĂŁrĂŁ a se programa si DDE-ul cu noile serii, masina mai functioneazĂŁ cum trebuie, observ ceva aiurea?

 

ExistĂŁ vreo aplicatie pt "publicul larg", de instalat pe telefon, cu ajutorul cĂŁreia sĂŁ pot citi seriile acestea, pe interfatĂŁ bluetooth? (presupun cĂŁ le citesc pe alea din DDE, nu direct din injectoare..)

 

 

 

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Injectoarele ies de pe linia de productie cu niste abateri de la valorile nominale/optime de functionare.

In urma testarilor se determina aceasta abatere si se genereaza acel cod care este inscris ulterior pe injector.

Codul respectiv este inscris in calculatorul motorului tocmai ca acesta sa stie sa compenseze acele abateri.

Abaterile sunt foarte mici, tu probabil nu o sa simti nimic anormal in functionarea motorului daca nu inregistrezi injectoarele (lucru observat in practica).

Recomandarea mea este sa mergi totusi la un service sa faci aceasta inregistrare, pentru a asigura o functionare optima a sistemului de injectie/motorului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pt chestiuni nu f delicate, am mecanicul meu, acelasi de câtiva ani si câteva masini. Am Încredere În ceea ce-mi face, nu mi-as pune problema. Dar ca ex, a fost situatie când am lãsat masina câteva ore la montat folii. Si bãiatul ãla recomandat, nu zic, dar pt care nu pot bãga mâna in foc.

Mi-ati clarificat pe deplin chestiunea injectoarelor. In weekend, o sĂŁ scobesc dupĂŁ ele.

 

 

Categoria "piese interesante":

- DPF, dar am 190 kkm cu cel original, nu cred cĂŁ-l vrea nimeni. E si cam complicat de schimbat

- bateria, dar ãla nu stie În ce stare e a mea, dar sã zicem cã ar fi posibil (pune una cât sã mai tinã pânã plec de acolo)

- o categorie mĂŁricicĂŁ ar fi schimbatul originalelor cu AM: becurile de far de ex

 

Ce alte piese ar mai fi, ce se schimbĂŁ relativ usor pt un mecanic, care sa merite efortul si sĂŁ nu fie evident cĂŁ ceva nu e ok?

Asta considerând cã stiu cum Îmi merge motorul, am spirit de observatie (când Îmi pun ochelarii, ok..) si bun simt tehnic zic cã am.

 

Multumesc mult.

Stiu, s-a adunat deja de-o ladã de bere, pe care de altfel as fi f bucuros s-o ofer la vreo Întâlnire :)

Sper sĂŁ gĂŁsesc timp si sĂŁ-mi prezint masina pe topicul dedicat.

 

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pai multe se schimba usor, cam tot la ce ai acces cu mana in partea de sus, electrovalve, nu stiu...

 

Dar te inteleg, si eu am de dus masina vineri chiar la Bmw si nu am incredere in ei nici 0.1%. Intr-o campanie de recall, asta dupa ce le-am facut reclamatie ca din august nu vor sa-mi inlocuiasca piesa. Culmea, in ziua cand am facut reclamatia dimineata pe mail la bmw group, la 5 dupa-masa m-au si sunat: avem piesa cand sa va programam? joi e bine, vineri?

 

Asta e Romania, no man's land...

Link to comment
Share on other sites

Dar te inteleg, si eu am de dus masina vineri chiar la Bmw si nu am incredere in ei nici 0.1%.

@P.I.M.P.

:) Exact asta trebuie sa fac si eu, am recall pt sĂŁpt viitoare.

Sincer, mi-a fost cam "rusine" sĂŁ spun cĂŁ e vorba de reprezentantĂŁ, ĂŽmi sare lumea-n cap cĂŁ-s paranoid..na, asta este..

CĂŁ nimeresc taman exceptia, sau cĂŁ asta e chiar regula, asta nu am de unde sa stiu. Prefer sĂŁ n-am cuie prin cap, sau macar sa ĂŽncerc sĂŁ le evit.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Edited by kris75
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci am fost cu masina la reprezentanta in Sibiu. Procedura a decurs normal, cu exceptia faptului ca mi-au rupt perdeluta din plastic din consola centrala (o perdeluta ce se trage sa acopere un compartiment). N-am observat pe loc, nu mai intorc sa le zic, asta e.

 

Tin sa mentionez ca reprezentanta din sb e in reorganizare sa zic asa, si ei si-au dat seama de anumite manarii ce le fac angajatii, si sunt multi oameni noi. S-au purtat frumos per total. Spalat masina la plecare. I-am explicat la doamna de acolo ca de 6 luni astept dupa piesa, si ca reprezentantele au o cota f mica de incredere la clienti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.