Jump to content

Un test de accident la peste 100km la ora


Remus R.

Recommended Posts

De obicei testele se fac la viteze mai mici, astia de la 5 gear au facut un test si au simulat un accident frontal la peste 100km pe ora. Concluzia: cum spune si el la sfarsit, te pune pe ganduri ... chiar nu am crezut ca e chiar asa, mai bine mai incet si sa ajungem ... asa ca aveti grija ... :blink:

 

 

http://www.metacafe.com/watch/510378/a_rea...d_and_analysed/

Link to comment
Share on other sites

corect, de asta am si facut un topic pe tema asta, repet, nu as fi crezut ca e asa violent un accident frontal , sincer, ma gandeam ca bine nu e :) , dar alta e sa vezi pe bune ce iasa ... intr-adevar socant :blink:

 

doamne fereste de din astea ... :)

Link to comment
Share on other sites

si eu zic ca se aduna, sau daca vrei tu mergi cu 100Km/h si zidul merge spre tine cu 50Km/h fiind mai putin deformabil decat o masina. dar tinand cont ca sunt doua masini cat de cat gandite sa preia pe cat posibil socurile, nu e ca si cup te-ai lovi de un zid la 200 dar la 170Km/h.......

oricum ideea este sa mergem mai usurel ca e mai sigur.

Link to comment
Share on other sites

Deci, am mai zis-o undeva in acest forum:

 

100 km /h echivaleaza cu a cadea cu masina ( Atentie !) de la etajul 4 sau 5 ;

120 km/ h cu a cadea cu masina de la etajul 7, iar 160 km.h echivaleaza cu a cadea cu masina de la etajul 9...

 

Deci ce sanse ai cand pici ( cu masina) de la etajul 9??? :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Vitezele se aduna. Zice si in filmulet la un moment dat ca se vor lovi la 120 mile pe ora (60 fiecare).

 

Oricum pe soselele noastre si asa praf se circula cu mult mai mult decat 100km/ora. Pai daca se intalnesc doi de astia, cu toate sistemele de securitate si siguranta din zilele noastre se fac atat de praf incat nu mai recunosti ce masini sunt.

 

Socant filmul intr-adevar. Doamne fereste!

Link to comment
Share on other sites

Vitezele se aduna. Zice si in filmulet la un moment dat ca se vor lovi la 120 mile pe ora (60 fiecare).

252457[/snapback]

zice intradevar, dar nu de bmw si de volvo ci de cele 2 masini galbene de din testul NCAP. bmw si volvo se loves cu 120 de mile fiecare.

 

193.12128 Km/ora :blink:

google

252486[/snapback]

 

my bad .. eu stiam ca 1 mila = 1.56 dar nu era corect

Link to comment
Share on other sites

De obicei testele se fac la viteze mai mici,

252275[/snapback]

 

 

Foarte interesant accidentul, totusi nici o masina nu cred ca ar rezista la asa viteza fara sa se dezintegreze.

Daca nu ma insel sunt 2 norme pentru stabilirea sigurantei unui automobil in caz de impact.

In Europa testul se face la 64km/h, 4 persoane in masina, cu o bariera deformabila de aluminiu la un unghi de 40.

In America, 56km/h, 2 persoane, impact frontal cu o bariera nedeformabila.

Un alt crash test interesant(112 km/h) este cel cu Smart-ul.Comentariile sunt pozitive masina arata ok, nu stiu daca soferul ar mai trai, eu nu as conduce "saracia" aia de masina. :blink:

 

http://www.metacafe.com/watch/60538/smart_car_crash/

Link to comment
Share on other sites

l.Comentariile sunt pozitive masina  arata ok, nu stiu daca soferul ar mai trai, eu nu as conduce "saracia" aia de masina. :)

 

http://www.metacafe.com/watch/60538/smart_car_crash/

252534[/snapback]

aia e mai mult pocket car :) sau cum il mai alint eu : "breloc" :blink: dar totusi a rezistat destul de bine :)

Link to comment
Share on other sites

Fara cuvinte....

 

1. Pacat de BMW

2. Tu poti merge cu 60-70 sa zicem, si intra unu in depasire fara sa se asigure, accelerand spre 130-140, nu e cam acelasi lucru?

Problema nu e la noi, ci e in "mainile" bezmeticilor" de peste tot, care vor sa se bage in fatza, sa depaseasca, sa fie "primii".

Scuzati de :blink: . Apropo de chestia cu nebunii din trafic.

Tocmai am inceput scoala de soferi, si nu imi este frica sa conduc sau chestii din astea, pe cat imi este frica de "cascati" sau "bezmetici" cum le zic eu. O groaza de nebuni ies pe strazi, si azi la 12 era un infern, care mai de care taia benzile, mai punea unu` cate o frana brusca, ce sa mai ...UN VIS. Oare sunt eu nebun? :)

Inca o data scuzati de :)

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar e destul de naspa sa faci accident la viteza aia. Insa cred ca intr-o masina moderna de 5 stele euroncap, cu structura de rezistenta deformabila sunt UNELE sanse sa scapi cu viata. Nu bag mana in foc, insa de la aparitia celor 2 masini testate au mai evoluat sistemele de siguranta.. Edited by maximus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.