Jump to content

Bmw 320 xd 177hp n47


Denissss

Recommended Posts

Salut :) , nu stiu daca se mai practica dar as vrea sa mi prezint masina (este prima mea masina si sincer nu prea ma pricep deloc , de aceea as avea nevoie si de opiniile voastre)

Recent am cumparat un seria 3 e90 lci n47 de 177 hp cu tractiune 4x4 cutie automata din 12.2009, iar deocamdata am schimbat doar parbrizul (580 lei) basculele (700 lei) si ambele becuri bixenon ( 600 lei philips d1s). Masina are 139000 km (eu zic ca reali dupa cum se prezinta interiorul :))) nu avea cartea service iar cel de la care am luat o n a stiut sa mi spuna daca a fost ceva schimbat la ea (cea mai mare problemĂŁ a mea). Mai am de schimbat manerul dreapta pasager , casetofonul ptr ca mai tare se de in stanga si mai incet in dreapta :)) (deci invers) iar undeva pe scutul de la roata din dreapta am ceva ulei ( am inteles ca uleiul acela ar fi de la furtunul care intra in intercooler de la turbina ) si schimbul de ulei . Uleiul de la intercooler si schimbil de ulei le voi face saptamana aceasta( daca se poate sa mi recomandati ulei si filtre) .

Am plĂŁtit pe masina suma de 7500euro ( am inteles dupa ca un pic cam mult :)) dar na , asta e )

Orice sfat este bine venit , si astept parerile voastre .

Link to comment
Share on other sites

Fara sa fiu rautacios...regula no.1 nu cumpar masina fara istoric,km.aia nu ai are nici in vise,mai ales daca e adusa de afara,sti ca e o vorba ,cat dai atata face...masinile ingrijite si cu istoric,facturi cu tot ce sa facut la ea nu se vand ca na...asa e in Romania,de curios cauta pe mobile in De o masina ca a ta cu km aia sa vezi cat costa.Si la km aia sa sxhimbi bucse m-i se pare cam prematur,eu ma apropii de 200k si masina inca are bucsaraie si brate originale pe ea.
Link to comment
Share on other sites

Salut, felicitari pt achizitie si s-o stapanesti sanatos! Pune-i ulei Castrol sau BMW 5W30 Full Synthetic long life + filtre Mann si nu ai treaba cu ea. Fa-i reviziile la 15-20K km. Acel furtun de la intercooler intr-adevar are scapari de ulei, dar se poate rezolva cu inlocuirea O-ringului (garniturii) sau a furtnului. O garnitura e 30 de ron parca, incearca intai asa.
Link to comment
Share on other sites

Fara sa fiu rautacios...regula no.1 nu cumpar masina fara istoric,km.aia nu ai are nici in vise,mai ales daca e adusa de afara,sti ca e o vorba ,cat dai atata face...masinile ingrijite si cu istoric,facturi cu tot ce sa facut la ea nu se vand ca na...asa e in Romania,de curios cauta pe mobile in De o masina ca a ta cu km aia sa vezi cat costa.Si la km aia sa sxhimbi bucse m-i se pare cam prematur,eu ma apropii de 200k si masina inca are bucsaraie si brate originale pe ea.

Masina este adusa din italia , a avut un singur proprietar in afara de mn , acei 139000 km mie mi se par acceptabili(daca nu vedeam km ziceam ca are undeva in jur de 200000) ptr ca totusi manerul este destul de deteriorat iar pe volan s a dezlipit un pic acel colant sau ce este de la butoane si pe cutia de viteze la fel.

Iar acei 7500 , am dat acesti bani pentru tractiunea integrala si cutia automatĂŁ in detrimentul unor dotari (masina n are navigație) . Masina mecanic in afara acelor bucse ( am preferat sa schimb bascula cu totul ) nu are nici o problema (dusa la service) . Tocmai ptr acest lucru si ptr ca masina nu parea pregatita de vanzare am preferat sa platesc un pic mai mult pe ea , doar ca eu zic ca m am pacalit cu 1000 euro . Da na, e ok fiind prima masina , data viitoare o sa fiu mai pregatit.

Pretul unei masini ca a mea cu acei km pe mobile.de este undeva intre 6000 si 8000 euro , deci cam p acolo

Link to comment
Share on other sites

Salut, felicitari pt achizitie si s-o stapanesti sanatos! Pune-i ulei Castrol sau BMW 5W30 Full Synthetic long life + filtre Mann si nu ai treaba cu ea. Fa-i reviziile la 15-20K km. Acel furtun de la intercooler intr-adevar are scapari de ulei, dar se poate rezolva cu inlocuirea O-ringului (garniturii) sau a furtnului. O garnitura e 30 de ron parca, incearca intai asa.

Multumesc frumos , acel ulei si acele filtre am sa le pun , iar acel oring l am cumparat deja si a costat 80 de lei , astazi l am luat

Link to comment
Share on other sites

Salut, felicitari pentru achizitie!

Gasisem asta iarna un 320d (full) manuala, traciune spate cu istoric si intretinuta ca la carte la 6500 euro. Nu am luat-0, deoarece proprietarul ii facuse si unele modificari si era extrem de joasa. Am ales un 318d de care sunt foarte multumit, insa parca regret ca n-am optat pentru un 330D n47.

Pe mine sincer ma bate gandul sa o vand (desi masina merge impecabil si consuma putin).

Sa o conduci cu placere si fara incidente :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, felicitari pentru achizitie!

Gasisem asta iarna un 320d (full) manuala, traciune spate cu istoric si intretinuta ca la carte la 6500 euro. Nu am luat-0, deoarece proprietarul ii facuse si unele modificari si era extrem de joasa. Am ales un 318d de care sunt foarte multumit, insa parca regret ca n-am optat pentru un 330D n47.

Pe mine sincer ma bate gandul sa o vand (desi masina merge impecabil si consuma putin).

Sa o conduci cu placere si fara incidente :)

Multumesc la fel , eu am de gand s o tin 2 ani pana mai strang ceva bani o s o vand si pun diferenta ptr ceva mai nou gen 2014 2015 doar ca as vrea seria 5 de data asta :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.