Jump to content

stergator dreapta e60


Gordon93

Recommended Posts

.Salutare.Astazi in zona buzaului m-a prins o ploaie cu piatra de nu puteam sa mai vad la 1m in fata brusc si dintr-odata.In viata mea nu am mai vazut asa ceva in luna mai aproape.In timpul ploii stergatorul de pe partea dreapta a cedat,a mers din ce in ce mai greu pana a cedat.Cel de pe stanga merge ok.Cei care aveti 5 e60 a mai intampinat cineva problema asta?Se schimba greu bratul de pe partea dreapta sau pot sa-l repar pe cel existent?E posibil sa fi sarit din nuca din cauza pietrei?Timpu nu mi-a permis sa investighez,inca ploua.Am si filmat

 

Edited by Gordon93
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, bratul se schimba usor, o cheie de 13 si una de 17. Un brat nou este in jur de 400 lei, unul sh 150-200 lei ... dar se poate repara, trebuie sa schimbi un rulment sau doi, depinde cati s-au gripat ... codul la rulment este 608rs, membrana de protectie de plastic sau 608zz, membrana de protectie de metal. Pretul unui rulment in jur 8-12 lei ... alegerea este a ta, bafta.
Link to comment
Share on other sites

Salut, bratul se schimba usor, o cheie de 13 si una de 17. Un brat nou este in jur de 400 lei, unul sh 150-200 lei ... dar se poate repara, trebuie sa schimbi un rulment sau doi, depinde cati s-au gripat ... codul la rulment este 608rs, membrana de protectie de plastic sau 608zz, membrana de protectie de metal. Pretul unui rulment in jur 8-12 lei ... alegerea este a ta, bafta.

multumesc
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

stergatoru de pe dr. la prima vedere pare la locul sau in nuca nu e nimic sarit,dar il pot misca cu mana lejer fata de cel de pe stanga.Cel de pe stanga nu il pot misca cu mana..daca merg doar cu cel de pe stanga pana il voi schimba pe cel din dr. are ceva,fortez tot mecanismul acela sau e bine sa nu mai merg cu ea asa? Edited by Gordon93
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am desfacut bratul stergator de pe dreapta astazi si am gasit locul oglinda nu mai este nici un dinte.Eu nu inteleg cum i-a macinat pe toti.Partea care invarte stergatorul pare sa fie in mintile ei, nu are canelurile rupte si merge nu e blocata ca am verificat si invarte.

Si partea nasoala ca nu gasesc pe nicaieri bratul stergator de dreapta pt e60 la dezmembrari,ca sa nu mai spun ca si daca il gasesc nu o sa-mi dea nimeni doar acea parghiuta din stergator,il va vinde cu totul :(

Piulita care prinde stergatorul am gasit-o slabita.Piulita aia trebuie stransa tare sau la simt cand voi schimba bratu stergator?

post-91603-0-43139000-1556899850_thumb.jpg

post-91603-0-15367800-1556899860_thumb.jpg

Edited by Gordon93
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asa e. Asta e cea mai pacatoasa parte a stergatorului.

Conul acela are niste caneluri care ar trebui curatate o data la 4-5 ani, la sange, adica la metal cu o perie mica de sarma pe directia care sunt canelurile! Si la fel si partea care e pe bratul stergatorului (conul gaurii de pe el).

Acolo se depune piatra de la apa care in timp ataca metalul devenind acid.. cumva..! Vorbim de o perioada de 10 ani..

Cand este sa pui la loc stergatorul.. nu prea este treaba de incepatori pentru ca se strange doar intr-o pozitie a stergatorului pe acel ax fata de parbriz! Si, si mai important, se atrange cu stergatorul RIDICAT de pe parbriz (lama lui) pentru ca strangerea sa fie cat mai egala pe toate partile conului!! Si nu cu stergatorul pe parbriz cand aproape sigur NU SE VA STRANGE EGAL PE CON. Practic zimtii unei parti trebuie sa se aseza cand strangi piulita intre zimtii/dintii celeilalte..

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nici nu ma gandeam ca o sa am probleme cu stergatoarele la 5er,si mai ales la cel de pe partea dreapta,ca ma gandeam ca e prins in 2 puncte si ma gandeam ca nu are moarte si e tank,si uite ca a cedat inaintea celui de pe stanga care e prins doar intr-un punct .Nici stergatoarele nu sunt facute bine la masina asta...off

cand am desfacut stergatorul de pe dreapta,piulita era foarte slabita, aproape ca am desfacut-o cu mana.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adrian nu asta e problema ca o sa comand altul.problema e ca trebuie strans cu cheie dinamometrica si intr-un anumit fel cum explica si bimmer mai sus,ca daca il strang incorect risc sa-l stric iar.

 

off: vad ca a inceput sa ploua iar cu minusuri pe aici.Daca nu ma enerveaza natia asta de romani jur.........Daca nu va place topicul migrati in alta parte frate.Numai hateri frate!!!

Edited by Gordon93
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Adrian nu asta e problema ca o sa comand altul.problema e ca trebuie strans cu cheie dinamometrica si intr-un anumit fel cum explica si bimmer mai sus,ca daca il strang incorect risc sa-l stric iar.

 

off: vad ca a inceput sa ploua iar cu minusuri pe aici.Daca nu ma enerveaza natia asta de romani jur.........Daca nu va place topicul migrati in alta parte frate.Numai hateri frate!!!

Nu it face griji mare cu, cheia dinamometrica! Nu iti trebuie neaparat.

Dar daca tii neaparat iata o metoda inteligenta si utila prin care poti strange un surub sau o piulita in cazul tau cu un cantar de mana. Trebuie practic sa aplici o forta cu ajutorul unui cantar de mana (portabil) forta de 6,8 (poate 7kg) la 30 de cm de piulita intr-un unghi de 90 de grade de bratul fortei. ;) si asa ai obtinut 20Nm. Simplu.

 

Dar cel mai important e sa starngi uniform gaura pe con.

Am strans la 2 masini la simtul mainii acea piulita.. Metalul nu este unul care sa se strice usor. Ai as pune putina pasta anti-desfacere, albastra.. ;)

Sa fiu cinstit, mai greu e sa cureti si sa pui la loc totul ca intretinere pentru ca, bratul stergatorului in general nu iese usor. Un extractor e bun pentru treburi ca astea de intretinere, dar asta e alta poveste!

Hate-rii, nu se ridica la nivelul de a da replica coresponzatoare topicului/ topicelor.. (e trist intr-adevar..)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

E recall la bmw cu ștergătoarele, cine n are cântar primește o inelară de 17 si un desen cu sensul acelor de ceasornic,pentru strângerea piulitei.

 

 

A, si o poza cu un con.

Edited by Vlf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.