Jump to content

MaxiSys cu interfata de programare individuala


FlorinAl

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Am o intrebare si rugaminte la voi. Are cineva MaxiSys de la Autel cu interfata de programare? Daca da va rog frumos sa ma ajutati contra cost cu programarea anumitor module pe un BMW E60 NFL. ISTA P nu ma ajuta deoarece in planul de actiuni ma obliga sa dau Remove la niste module originale care nu au nicio problema.

 

Astept cu nerabdare raspunsul vostru.

 

Multumesc

 

Florin

Link to comment
Share on other sites

scuze poate nu m-am exprimat corect, e vorba de module ale masinii, nu luate de pe alta. Problema mea e ca am schimbat scaunele originale 2005 NFL cu unele confort si cu active backrest de pe un LCI din 2007, deci in total 4 module diferite fata de doua ale mele BFS si FAS.

 

Am actualizat VO/FA cu noile optiuni si le-am sters pe cele vechi, am facut flash cu VIN-ul meu in WinKFP pe cele 4 module, am dat factory setting in NCS Expert pe ele si chiar mi-au functionat reglajele din consola de butoane, inclusiv memoriile. Apoi m-a mancat undeva si am incercat o actualizare in ISTA P, iar de aici a inceput problema, fiind prima data cand il foloseam, am dat accept la un pland de actiuni, apoi din motive de tensiune mica am abandonat si de atunci nu mai merg si nici nu mai pot face alt pland de actiuni ca imi cere sa remove si niste module originale ale masinii si nu m-as risca, asa cum spuneam

 

de aceea ziceam daca are cineva un soft care sa programeze modulele individual. Stiu ca e foarte scump dar pe unde am intrebat cam asta a fost recomandarea

 

Multumesc

Modulele originale care "nu au nici o problema" , provin de la alta masina(masini) presupun . In cazul asta , ai incercat sa lucrezi cu WinKFP (update cu VIN change) ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu ma pricep la programat modulele individual , dar ai putea sa incerci sa reiei lucrul cu Winkfp pe modulele care iti fac probleme si apoi sa codezi toata masina cu NCS . Inpa iti arata in UIF(parca) informtii despre hardware number, software number , nivel/data soft pt fiecare modul.
Link to comment
Share on other sites

din pacate i-am scris de doua ori in privat si nu mi-a raspuns:(

Userul neo_andersson sigur te poate ajuta sau cel putin iti da vreo solutie.

 

Multumesc, este o varianta doar ca nu sunt sigur cum se face codarea intregii masini, i-am dat de vreo 3 ori dar imi da eroare si se opreste la anumite module. O sa incerc cum ai spus pe fiecare in parte si apoi codare masina. Ma poti ajuta cu un hint care sunt pasii pentru codare masina, ce profil sa folosesc si care sunt pasii?

 

Multumesc frumos

Florin

Nu ma pricep la programat modulele individual , dar ai putea sa incerci sa reiei lucrul cu Winkfp pe modulele care iti fac probleme si apoi sa codezi toata masina cu NCS . Inpa iti arata in UIF(parca) informtii despre hardware number, software number , nivel/data soft pt fiecare modul.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Trebuie vazut intai care e problema si ce s-a intamplat mai exact cand ISTA-P a facut update. Te pot ajuta eu, am Launch X431 Pro V, CGDI BMW care poate face programare si codare individuala dar si ICOM-ul original. Da-mi un PM pentru mai multe info
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.