Jump to content

Sfat catalizator


Recommended Posts

Salut, am un bmw e46 320i si am catalizatorul infundat si nu stiu cum sa procedez...sa il curat, sa il anulez? M-am gandit sa il anulez dar am 2 sonde lambda una inainte si una dupa si trebuie intervenit din soft si nu stiu unde pot face asta, adica cine se baga trebuie sa faca treaba buna. Iar cu curatatul l-as trimite la o firma care se ocupa cu asa ceva, dar si aici am auzit pareri impartite ca se deterioreaza metalele din el ca nu se poate curata etc.

 

Tot ce imi doresc e sa traga masina bine si sa nu fie probleme, ce sfaturi puteti sa imi dati?

Link to comment
Share on other sites

Nu se gĂŁsește ca piesa? De ce doar curĂŁțare sau anulare?

As mai avea alte cateva probleme de rezolvat la masina care costa putin, iar curatarea la o firma care se ocupa de asa ceva costa 300 de lei, m-am gandit ca unul nou fie el si aftermarket este mai scump de atat si nu stiu cat rezista.

Link to comment
Share on other sites

Uite .... genul asta tipic romanesc care prefera sa dea spaga la itp si sa anuleze sonde lamda, catalizatoare, filtre de particule, frane de mana, placute de calitate, anvelope, ulei, consumabile, ma dispera pe mine

 

Romanica. :download:

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa schimbi catalizatorul rezolva problemele care au dus la infundarea catalizatorului pt ca risti sa se infunde iar daca il inlocuiesti si in privinta catalizatorului poti sa iei unul aftermarket nou sau unul din dezmembrari daca nu iti permiti desi nu recomand dezmembrarile. Edited by crazyboy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok am renuntat la ideea cu anularea mutlumesc pentru sfaturi. Am uitat sa mentionez ca nu este infundat de tot, sau cel putin asa mi s-a zis pentru ca mi se aprinde martorul motor la intamplare, uneori dupa un drum mai lung se stinge apoi dupa vreo doua zile iar revine...si tot asa. De asta sunt curios daca a experimentat cineva cu curatatul profesional daca da rezultate. Mersi!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai iti dau si eu exemplu cum e la mine, la 318i daca merg si bag de la Petrom benzina dupa anumita perioada imi da eroare de catalizator daca bag de la Rompetrol nu mi se intampla deloc sa imi dea eroare din ce am observat. La 330xi bag si Petrol si Rompetrol dar nu am avut nici o problema. E posibil si din cauza benzinei sa iti dea eroare pe catalizator.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.