Jump to content

Ce parere aveti?


Romulus

Recommended Posts

numai sanctiunile disciplineaza , tara asta are prea multe hibe ca sa poata regla doar una . Nu se vrea , cred ca e si motiovul pt care lumea tolereaza conducerea asta ....cumva se simte libera in infractiuni , prostie , smecherii de gen ...viol , trafic etc . In urma scandalului caracal e o singura concluzie , pestele de la cap se impute .

ooooh, dar cata dreptate ai! Raspunsul la toate nasolitatile din tara noastra se gaseste in ignoranta noastra absoluta, neamprostia muuultora si lipsa de dorinta a statului de a se implica in rezolvarea acestei stari de fapt. Din pcatea, in decembrie 1989 am ales sa aruncam la gunoi chiar si lucrurile bune pe care acel sistem le pusese la punct in societatea romaneasca! Ne place haosul si lipsa controlului statului, iar acestea, mixate bine cu o lipsa imensa de educatie ne aduc tuturor in fapt ceea ce trebuie cu scarba sa induram zilnic!

Ma uitam sambata, venind de la Constanta spre casa, cum se conduce pe autostrada A2: pur si simplu cu ACC-ul setat la 130 km/h, cu 2 copii mici in masina, sotia si bagajele aferente in portbagaj, nu poti circula din cauza super vitezomanilor, multi din ei extrem de agresivi, dotati cu X-uri, Q-uri, A-uri sau chiar Logan-uri. Este incredibil halul abject in care a ajuns romanul sa gandeasca...absolut incredibila imbecilitate, dar inchei pentru ca ma enervez si nu-mi propun... Numai bine tuturor!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

[...]

Ma uitam sambata, venind de la Constanta spre casa, cum se conduce pe autostrada A2: pur si simplu cu ACC-ul setat la 130 km/h, cu 2 copii mici in masina, sotia si bagajele aferente in portbagaj, nu poti circula din cauza super vitezomanilor, multi din ei extrem de agresivi, dotati cu X-uri, Q-uri, A-uri sau chiar Logan-uri. Este incredibil halul abject in care a ajuns romanul sa gandeasca...absolut incredibila imbecilitate, dar inchei pentru ca ma enervez si nu-mi propun... Numai bine tuturor!

 

Din pacate, mare dreptate...

Link to comment
Share on other sites

nu poti circula din cauza super vitezomanilor, multi din ei extrem de agresivi, dotati cu X-uri, Q-uri, A-uri sau chiar Logan-uri. Este incredibil halul abject in care a ajuns romanul sa gandeasca...absolut incredibila imbecilitate, dar inchei pentru ca ma enervez si nu-mi propun... Numai bine tuturor!

 

eu cu seria 6 mi-am luat numai provocari si ambitii , cu 5 ma lasau sa trec , la 6 se ambitionau sa accelereze si ei sau reduceau si apoi ma impingeau din spate , asa hal de prostie rar mi-a fost dat sa vad . Berbeci cu gazele langa sa le impresioneze .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din pacate pentru astfel de cazuri, amenzile sunt prea mici si sanctiunile prea usoare.

Pai daca il prindea radarul pe neghiob, avea 90 de zile permisul suspendat, adica 30 daca beneficia de reducere si dadea reexaminare, plus o amenda de vreo 8-900 de RON in 15 zile, mult prea putin pentru +130 peste limita legala.

Daca existau amenzi mari de mii de lei si mai ales suspendare de permis de 1 an nu prea mai riscau tembelii astia sa faca pe pilotii prin localitati.

Eu cu viteza aia nu merg nici pe autostrada.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu e accident, dar este elocvent pentru lipsa de respect fata de orice regula, din partea tuturor:

 

- se parcheaza aiurea in scuare (ce frate, nu am unde altundeva, si ma grabeam)

- se blocheaza masini

- se imping masini/se deterioreaza (ce , m-a blocat, si bmw-ul meu impinge o coaja de jetta)

- ne doare la basca de trafic, de pietoni, sa se strecoare

- nu exista bun simt sa folosesti transport in comun/lasi masina intr-o parcare platita si sa mergem putin pe jos

- copilul trebuie sa stea pe locul din fata

- gesticulam cu gesturi ample, sa vada lumea ca eu am treaba si ma incurca traficul lor

 

https://www.zoso.ro/loteria-prcarilor-bucuresti-cine-dreptate-aici/

Link to comment
Share on other sites

Chestiile astea, comportamentul din trafic in general e doar o imagine macro a societatii.

In ziua de azi e foarte usor sa iti iei o masina, fara multi bani.

Nu prea conteaza marca, aici e vorba de comportament, ca e bmw, merc, logan, la 150km/h tot ghiulea e in caz de ceva.

 

La munca, se construieste o cladire noua, si ii vad zilnic pe cei care muncesc acolo, adusi de prin dambovita, gorj. Oamenii aia nu au nici o umbra de civilizatie in ei, latra la orice femeie de prin campus cand merg la masa, iar seara cand pleaca, ii vedeam la semafor, ei iesiti cate doi pe geamul dubei latrau la o fata intr-o masina de langa ei, aratau fix ca acei caini care ies pe geam. Mai mult decat un animal nu am cum sa consider un om ca ala.

Ei, acum imaginati-va ca ala poate sa isi ia un e60 lejer, cu volan pe plafon dar e e60, e bemveu. La ce comportament sa te astepti de la o asfel de creatura?

 

Din pacate comportamentul de genul asta nu o sa dispara, ba din contra, o sa se tot intensifice. Traim in cam 50% in real si 50% in digital, iar in cea din urma sunt mult mai multi ochi pe care trebuie sa ii impresioneze, iar ca sa impresioneze trebuie ceva destul de iesit din tiparul normal.

 

Am vazut nu de mult un canal/grup/ce o fi, pe instagram sau twitter, nu mai tin minte exact, unde membri acelui grup se intrec in postarea de filmulete unde fac diverse ilegalitati cu masinile, care mai de care mai grave (gen Getaway in Stockholm daca mai tineti minte) urmariri cu politie, drag-uri pe autostrazi cu trafic, mers pe contrasens, etc.

 

Apoi, la noi in tara, sunt multi cu mentalitatea "valuare, dusmani, boss" iar astia fara sa fie storsi de bani prin amenzi/masini confiscate nu o sa se cuminteasca niciodata.

In momentul de fata pt ei e ceva normal sa depaseasca aiurea, sa mearga cu 3-400 la ora in oras, daca! sunt prinsi platesc fara griji ca "dai un ban, dar stai in fata" asta daca si platesc, sa nu mai zic daca sunt prinsi, pt ca la noi politia e practic inexistenta, isi fac veacul din gainarii...

Edited by bogdanx
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Atât de adevĂŁrat, asta cu “dai un ban dar stai in fata” nu cred ca putea fi intr-un context mai bun, din pĂŁcate.

P.S. Ăl urmĂŁresc pe YouTube pe bucharestbiketraffic, cum se circula in Bucureștiul ĂŁla nu ĂŽnțeleg, ar trebui scoase reguli de circulație noi doar pentru București. Chiar va admir pe colegii din Bucuresti, dupĂŁ 1 sĂŁptĂŁmâna de mers prin București ori as face pușcĂŁrie ori as fi la nebuni.

Link to comment
Share on other sites

Fix asta zic si eu. Orice vita iesita din graj poate sa isi ia bmw ca sa moara dusmanii si sa impresioneze lumea, in acceptiunea lor.

Evident ca nu exista pedepse grave prevazute in legislatie pentru astfel de comportamente, pt ca lumea ar sta mai linistita, de frica nu din discernamant.

 

Din pacate este vina faptului ca am trait pentru multe decenii in communism, unde oamenii au fost lasati la nivel de primate, au trait plini de carente atat dpdv al educatiei cat si in carente materiale, iar acum acei oameni si urmasii lor se manifesta intocmai.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se fac aliante ,se pregateste viitorul . NU scapam de comunisti . Ever . Se lucreaza la noua forma de prosteala, a maselor , multumite de altfel , e bn in Ro . Cine sa te penalizeze ,dar sa nu vb cu pacat . Poate civilizatia maxima nu ne-ar placea nici noua. Sau e pretul prea mare . Parca e undeva la mijloc totul si ratia optima e cam greu de gasit .
Link to comment
Share on other sites

Meah...trecem încet de 30ani de democrație, cred ca asta cu traitul in comunism începe sau ar cam trebui sa fie expirata... E pur și simplu vorba ca suntem un neam slab, care tăcem și înghițim cam tot ce arunca puterea in noi, putere care își urmărește interesele ca persoana fizica sa ii fie bine după ce le expira mandatul, punct . Atâta timp cât nu se dau legi/amenzi clare care sa ii ardă pe cei care greșesc indiferent ca e vorba de trafic sau viața de zi cu zi, sunt doar vorbe degeaba aruncate de pe o tastatura pe un forum.

P.S. Cel mai bun exemplu, un om cu care am copilărit, fostul șef ANRP M. Iouras, băiat fain de altfel dar el nu poți sa zici ca a prins comunismul. A stat 4-5ani in funcție și -a pus deoparte aproximativ 10mil euro și face 4ani de pușcărie ...îs curios care din colegii de pe forum nu ar face 4 ani de pușcărie pt 10mil? Eu as face cu zâmbetul pe buze, dar dacă li s-ar confisca și averile ilicite și ar fi și mai drastică pedeapsa...cine ar mai avea curaj sa fure sau sa facă ilegalitați in țara asta (doar bărbații adevărați shifty.gif )

Edited by MuscleMike
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
sunt mii de bmw-uri ĂŽn trafic. cele care atrag atenția sunt cele care fac mizerii. mereu. dacĂŁ circuli prin oraș, treci pe lângĂŁ zeci. nici nu le observi. ĂŽl observi pe ĂŁla cu maneaua blanĂŁ, fĂŁrĂŁ semnalizare, circulând pe toate benzile.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.