Jump to content

Recommended Posts

Am o problemĂŁ cu partea de recepție radio la un sistem MK3 de pe un E39. CautĂŁ posturile dar nu recepționeazĂŁ nimic, am schimbat modulul BM24 cu același rezultat. Problema e cĂŁ nu am garanția cĂŁ cel de-al doilea funcționeazĂŁ ca sĂŁ caut defectul ĂŽn altĂŁ parte așa cĂŁ aș ruga pe cineva disponibil sĂŁ mĂŁ ajute sĂŁ testez aceste module pe un autoturism functional, in București.
Link to comment
Share on other sites

Am o problemĂŁ cu partea de recepție radio la un sistem MK3 de pe un E39. CautĂŁ posturile dar nu recepționeazĂŁ nimic, am schimbat modulul BM24 cu același rezultat. Problema e cĂŁ nu am garanția cĂŁ cel de-al doilea funcționeazĂŁ ca sĂŁ caut defectul ĂŽn altĂŁ parte așa cĂŁ aș ruga pe cineva disponibil sĂŁ mĂŁ ajute sĂŁ testez aceste module pe un autoturism functional, in București.

 

Salut. Comparativ cu BM54, BM24 receptioneaza mult mai bine posturile radio. Poti verifica doar cu un fir conectat la mufa radio.

Daca ai drum prin Pitesti te pot ajuta cu verificarea celor doua module. In Bucuresti este posibil sa ajung in weekend.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc, am ĂŽncercat cu firul direct ĂŽn intrarea de antenĂŁ fĂŁrĂŁ nici un rezultat. Cu cel de-al doilea modul recepționez foarte prost National FM care aici emite pe 91.7. Am ĂŽncercat sĂŁ acordez un modulator FM pe frecvențĂŁ apropiatĂŁ, merge pe 91.8 dar destul de prost și mai are și un țiuit.Acum am ajuns la amplificatorul din stâlp, se alimenteazĂŁ și reacționeazĂŁ când scot mufa de antenĂŁ AM/FM1, nu face nimic când scot pe cea de FM2. Suspectez și acest amplificator, mi se pare ciudat cĂŁ douĂŁ module sĂŁ aibĂŁ același defect, deși nu e exclus.
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc, am ĂŽncercat cu firul direct ĂŽn intrarea de antenĂŁ fĂŁrĂŁ nici un rezultat. Cu cel de-al doilea modul recepționez foarte prost National FM care aici emite pe 91.7. Am ĂŽncercat sĂŁ acordez un modulator FM pe frecvențĂŁ apropiatĂŁ, merge pe 91.8 dar destul de prost și mai are și un țiuit.Acum am ajuns la amplificatorul din stâlp, se alimenteazĂŁ și reacționeazĂŁ când scot mufa de antenĂŁ AM/FM1, nu face nimic când scot pe cea de FM2. Suspectez și acest amplificator, mi se pare ciudat cĂŁ douĂŁ module sĂŁ aibĂŁ același defect, deși nu e exclus.

 

FM2 este pentru TMC (mufa mai mica de pe BM24). Cum ai mentionat si tu mai sus nu este exclus sa fie ambele defecte.

Link to comment
Share on other sites

Sigur ar fi trebuit sĂŁ meargĂŁ cu un fir bĂŁgat ĂŽn mufa de antenĂŁ? M-am gândit cĂŁ e ceva mai sofisticat decât un radio obișnuit dacĂŁ are amplificator.

DacĂŁ nu rezolv zilele astea pe aici prin București poate mĂŁ poți ajuta și pe mine, vedem cum facem sĂŁ ne ĂŽntâlnim. MĂŁcar sĂŁ știu cauza exactĂŁ, modul, amplificator de antenĂŁ, ce-o fi defect. Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am o problemă cu partea de recepție radio la un sistem MK3 de pe un E39. Caută posturile dar nu recepționează nimic, am schimbat modulul BM24 cu același rezultat. Problema e că nu am garanția că cel de-al doilea funcționează ca să caut defectul în altă parte așa că aș ruga pe cineva disponibil să mă ajute să testez aceste module pe un autoturism functional, in București.

Probabil o relipire (reflow) a componentelor pe placa modului BM24 ar putea rezolva situatia.

 

Am observat pe vreo doua topice straine problema rezolvata asa.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.