Jump to content

Probleme display bord


Recommended Posts

Si eu...m-am saturat sa presupun ceea ce afiseaza display-ul :blink:

282675[/snapback]

:) la mine cand intru dimineata se vede perfect iar dupa ce dau drumul la clima cam dupa 1-2h nu prea se mai intelege nimic dar citesc datele, consum, range, ...etc de pe display la buisiness cd.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok m-am infipt in capodopera

 

Problema cu foliile:

 

Au lipici si peste traseele care vin lipite pe PCB si LCD (care ii dot matrix)

 

trebe sa gasesc o metoda de a curata acel lipici de pe trasee

 

mai am 4 incercari sa vedem ce scot :) :blink:

 

de lipit se lipesc foarte bine insa lipiciul separa traseul si apar lipsuri la afisare

 

Imi cer scuze ca a durat/dreaza atat de mult :)

Link to comment
Share on other sites

Ok m-am infipt in capodopera

 

Problema cu foliile:

 

Au lipici si peste traseele care vin lipite pe PCB si LCD (care ii dot matrix)

 

trebe sa gasesc o metoda de a curata acel lipici de pe trasee

 

mai am 4 incercari sa vedem ce scot :)  :)

 

de lipit se lipesc foarte bine insa lipiciul separa traseul si apar lipsuri la afisare

 

Imi cer scuze ca a durat/dreaza atat de mult :)

287667[/snapback]

 

ok, eu astept ... sa speram ca va iesi ceva ... in rest multa bafta :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ok m-am infipt in capodopera

 

Problema cu foliile:

 

Au lipici si peste traseele care vin lipite pe PCB si LCD (care ii dot matrix)

 

trebe sa gasesc o metoda de a curata acel lipici de pe trasee

 

mai am 4 incercari sa vedem ce scot :)  :blink:

 

de lipit se lipesc foarte bine insa lipiciul separa traseul si apar lipsuri la afisare

 

Imi cer scuze ca a durat/dreaza atat de mult :)

287667[/snapback]

 

Interesanta chestie caci si la mine dupa ce l am montat p ala nou la fel am lateralele displayului indescifrabile si centrul e super bine......... se pare ca nu e chitul asta asa bun.... e greu ca nu poti sa pui un lipici conductor pe el, ca sa nu faca scurt intre ele.... eu zic sa stai mai mult pe el cu pistolul ala si poate fac contact....

Edited by 540i
Link to comment
Share on other sites

Interesanta chestie caci si la mine dupa ce l am montat p ala nou la fel am lateralele displayului indescifrabile si centrul e super bine......... se pare ca nu e chitul asta asa bun.... e greu ca nu poti sa pui un lipici conductor pe el, ca sa nu faca scurt intre ele.... eu zic sa stai mai mult pe el cu pistolul ala si poate fac contact....

287872[/snapback]

 

am facut si asta dupa ce am constatat dar tot degeaba am stat chiar si un minut dar nu s-a mai imbunatatit :) si am mai si repetat operatia de doua ori si nada :)

 

trebuie neapart sa curat putin lipiciul de pe tresee pana ce masurat cu aparatul da continuitate asa sigur nu va sta nimic in cale intre traseu si contactul de pe PCB si Display

 

P.S. :blink: Timp de vanzare nu aveti :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
FraÞi români BMW-iºti!

Cum se poate repara display-ul din bord când lipsesc pixeli?

Nu de alta, dar nu mai pricep nimic din ce ĂŽmi comunicĂŁ calculatorul maÂşinii!!! :)

Existã altã soluÞie decât schimbarea totalã?

MulĂžumesc!!!

 

 

 

se repara foarte usor , mai mult dureaza demontatul

trebuie avut rabdare, un spray contact, 4 suruburi Fy 3 cu pilite si 8 saibe plate, si o banda de cauciuc de 0.4 mm

toata problema e de presiunea pe matrice si cat de bne face contact

 

eu l-am rezolvat la mine.

 

 

daca nu te descurci suna-ma 0729799999

Link to comment
Share on other sites

Am priceput: alt bord!! :)

E OK Âşi aÂşa.

ÂŞtiĂži pe unde se gĂŁsesc second?

Eventual cu o minimĂŁ garanĂžie? :)

daca gasesti da-mi si mie de stire cam cat ajunge eventual cu tot cu montaj

 

 

salut

 

eu am schimbat la 525 d 2003 tot bordul si m-a costat 22oo ron.

e o varianta si la 1400 ron depinde ce fel de bord este.

parerea mea este ca nu se merita unul second.

am vb la reprezentanta si daca se pune unul second e risc sa nu iti poata regla km de la bord.

Link to comment
Share on other sites

aia de la reprezentanta nu au fost in stare sa isi dea seama ca am o siguranta arsa la casetofon.......:) si bineinteles ca sfatul lor a fost sa schimb radioul.

 

sunt varza ei sunt obisnuiti sa schimbe nu sa se intrebe de ce s-a stricat respectiva piesa .

 

 

daca nu aveti ce face cu banii ........ cumparati unul nou. :)

 

 

 

Am priceput: alt bord!! :)

E OK Âşi aÂşa.

ÂŞtiĂži pe unde se gĂŁsesc second?

Eventual cu o minimĂŁ garanĂžie? :)

daca gasesti da-mi si mie de stire cam cat ajunge eventual cu tot cu montaj

 

 

salut

 

eu am schimbat la 525 d 2003 tot bordul si m-a costat 22oo ron.

e o varianta si la 1400 ron depinde ce fel de bord este.

parerea mea este ca nu se merita unul second.

am vb la reprezentanta si daca se pune unul second e risc sa nu iti poata regla km de la bord.

Link to comment
Share on other sites

aia de la reprezentanta nu au fost in stare sa isi dea seama ca am o siguranta arsa la casetofon.......:) si bineinteles ca sfatul lor a fost sa schimb radioul.

 

AÂşa a pĂŁĂžit un amic la MHS.

 

Nu-i mergea o cheie cu telecomandĂŁ datoritĂŁ unei siguranĂže de la ĂŽnchiderea centralizatĂŁ Âşi eu l-au pus sĂŁ comande o cheie nouĂŁ Âşi dupĂŁ tot nu-Âşi dĂŁdeau seama de ce nu merge.

Link to comment
Share on other sites

aia de la reprezentanta nu au fost in stare sa isi dea seama ca am o siguranta arsa la casetofon.......:) si bineinteles ca sfatul lor a fost sa schimb radioul.

 

AÂşa a pĂŁĂžit un amic la MHS.

 

Nu-i mergea o cheie cu telecomandĂŁ datoritĂŁ unei siguranĂže de la ĂŽnchiderea centralizatĂŁ Âşi eu l-au pus sĂŁ comande o cheie nouĂŁ Âşi dupĂŁ tot nu-Âşi dĂŁdeau seama de ce nu merge.

 

 

 

am vazut eu ce agarici sunt acolo, nu mai sunt oamenii care au fost scoliti in gemania, daca stii sa folosesti o suribelnita eti angajat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
FraÞi români BMW-iºti!

Cum se poate repara display-ul din bord când lipsesc pixeli?

Nu de alta, dar nu mai pricep nimic din ce ĂŽmi comunicĂŁ calculatorul maÂşinii!!! <_<

Existã altã soluÞie decât schimbarea totalã?

MulĂžumesc!!!

 

 

display-ul tau din bord se poate repara, daca intre timp nu ti-ai schimbat instrumentul de bord si te mai intereseaza da-mi un mail robert_kcs@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

FraÞi români BMW-iºti!

Cum se poate repara display-ul din bord când lipsesc pixeli?

Nu de alta, dar nu mai pricep nimic din ce ĂŽmi comunicĂŁ calculatorul maÂşinii!!! <_<

Existã altã soluÞie decât schimbarea totalã?

MulĂžumesc!!!

 

 

display-ul tau din bord se poate repara, daca intre timp nu ti-ai schimbat instrumentul de bord si te mai intereseaza da-mi un mail robert_kcs@yahoo.com

 

Pai spune-ne la toti sau vrei sa te trezesti cu 200-300 de mail-uri de la tot forumul ?

Link to comment
Share on other sites

Astea sunt poveÂşti..

 

DĂŁ-mi un mail, dĂŁ-mi un telefon...

 

DacĂŁ Âştii sĂŁ-l repari pune poze cu un bord reparat de tine Âşi explicĂŁ exact cum l-ai reparat.

 

 

In primul rand nu vreau sa conving pe nimeni ca EU pot sa repar bordurile astea, am zis ca pot sa le fac si atat.

Nu ma intereseaza cine crede si cine nu crede ca pot sa le repar si degeaba as explica cum se face, pt ca (fara sa se supere nimeni) este destul de complicat, plus ca ai nevoie de scule pt a lipi folia, folie noua si tehnica pt a scoate acele de la instrument corect (fara sa rupi arcurile si fara sa le decalibrezi). Am sa upload-ez poze cu cateva folii noi ca sa nu mai spui ca sunt "povesti" ceea ce postez pt ca deocamdata chiar nu ma plictisesc (ca sa am chef de povesti pe forum), dar am crezut ca poate-i ajut pe unii de pe acest forum sa-si rezolve aceasta problema, ea existand si la display-ul instrumentului de bord la unele modele de Mercedes, in poze vei vedea si cateva folii pt instrumentele de Mercedes

post-8160-1233565475_thumb.jpg

post-8160-1233565630_thumb.jpg

post-8160-1233565830_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.