Jump to content

Retusare zgarietura/julitura bara plastic


HuNi31

Recommended Posts

Buna,

 

Azi am reusit din neatentie sa dau intr-o usa de garaj.

As dori sa stiu, ce solutii/ metoda as putea sa incerc sa remediez cat de cat zgaritura. Notez, prima vizita a fost la o vopsitorie, care mi-a zis ca se vopseste tot elementul (de inteles) cu 700RON.

E o zgarietura de aprox 10cm, dar considerabil de adanca.

 

Stiu ca in spatele blocului numai a mantuiesc, dar sincer n-as da 700 pentru o revopsire totala. Nu stiu cat a scos soarele din culoare, daca va fii la fel ca restul masinii.

 

Mi-ar fi de folos niste idei, voi cum ati putut cat de cat remedia o asemenea zgarietura.

 

 

Am atasat doua poze despre problema aferenta:

https://imgur.com/Lbid44g

https://imgur.com/jN0oMHr

Edited by HuNi31
Link to comment
Share on other sites

Cauta alt vopsitor - 700 lei e cam mult . Vopseaua face cam 100 lei , daca stii de unde sa o iei - max 150 lei . Manopera vreo 2-250, daca gasesti persoana potrivita . Eventual dai tu bara jos si o montezi . Eu am cumparat 500 ml de vopsea(cu lac, intaritor, diluat) pt bara spate si o aripa fata - pret 200 lei . Am platit vopsitorul 400 lei din care 50 lei au fost ciubuc - el a demontat bara.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

MulĂâşumesc de rĂŁspunsuri.

 

Rãmâne atunci o vopsire, numai sã caut mai mult. Cu #staiacasa am mers numai pânã la cea mai apropiatã vopsitorie.

Eu personal ti-as recomanda sa cumperi alta bara de la dezmembrari pe culoare. Sunt destul de ieftine barile pe spate si probabil ca o vei gasi intr-o nuanta mai apropiata de cea a masinii tale.

Am facut acelasi lucru cand o femeie a intrat in mine de pe contrasens (situatia tragica a traficului din bucuresti) si am ales sa iau de la dezmembrari aripa si usa stanga fata. Rezultatul pentru mine a fost o economie de 500 lei si piese in stare la fel de buna precum cele pe care le aveam inaintea accidentului.

 

Trimis de pe al meu YAL-L21 folosind Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu merita sa Riști in zilele noastre sa mergi cu vopseaua ta la vopsitor, exista riscul sa nu iasĂŁ la culoare si va da vina pe vopseaua ta, exista riscul sa nu prindĂŁ, sa se exfolieze, gunoaie etc, nu vei avea garanție pe nimic. Cum au zis si colegii cautĂŁ pe cineva care face treaba cap coada si in caz de ceva sa poți sa i spui ca ai gasit o problema si sa o revopseascĂŁ.

 

Bandoul schimba l.

Link to comment
Share on other sites

 

Bandoul schimba l.

Da, bandoul ĂŽl schimb, e cea mai micĂŁ problemĂŁ. Legat de vopsea, sincer nici n-am de unde sĂŁ iau. Ce am gĂŁsit pe bavauto, sunt niste kit-uri de reparare, spray, ĂŽn culoarea originalĂŁ, cum scrie. Nu știu, ce loatet ieșii cu alea.

 

Eu personal ti-as recomanda sa cumperi alta bara de la dezmembrari pe culoare.

 

Da, m-am gândit și eu la asta, am cĂŁutat pe olx, doar nu știu ce se pot rupe la suporturi, sau ce cleme are.

 

Dar cu carantina asta, sau aștept sĂŁ gĂŁsesc o vopsitorie normalĂŁ, sau dau de noroc, și gĂŁsesc una SH.

Mulțumesc de sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Da, bandoul ĂŽl schimb, e cea mai micĂŁ problemĂŁ. Legat de vopsea, sincer nici n-am de unde sĂŁ iau. Ce am gĂŁsit pe bavauto, sunt niste kit-uri de reparare, spray, ĂŽn culoarea originalĂŁ, cum scrie. Nu Ăâ˘tiu, ce loatet ieĂâ˘ii cu alea.

 

 

 

Da, m-am gândit Ăâ˘i eu la asta, am cĂŁutat pe olx, doar nu Ăâ˘tiu ce se pot rupe la suporturi, sau ce cleme are.

 

Dar cu carantina asta, sau aĂâ˘tept sĂŁ gĂŁsesc o vopsitorie normalĂŁ, sau dau de noroc, Ăâ˘i gĂŁsesc una SH.

MulĂâşumesc de sfaturi.

In cazul in care iei o bara cu clema rupta negociezi la pret si o prinzi apoi in aripa ta cu autofiletanta in locul clemei(nu vei avea nicio problema). Ideea e ca o aripa de bmw pentru modelul tau n-ar trebuii sa fie mai mult de 300 lei. Cu diferenta iti iei si autofiletanta si suruburi ðŸËâ.

Spor in luarea celei mai bune decizii

 

Trimis de pe al meu YAL-L21 folosind Tapatalk

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.