Jump to content

Confuzie ulei LL-01 - LL-04


MariusB19

Recommended Posts

Am un e90 320i de 125Kw, motor N43. Bun, confuzia mea e ca nu stiu diferenta intre aceste 2 specificatii. Din ce m-am documentat pe internet, intelesesem ca LL-01 se foloseste pentru motoarele pe benzina si ca LL-04 se foloseste pentru motoarele pe motorina, avand niste aditivi in plus, ajutand astfel filtrul de particule.

Intrebarea mea, care tot incerc sa-i gasesc raspunul si nu reusesc. LL-04 cica nu se poate folosi pentru motoarele pe benzina INAFARA Europei datorita cantitati mari de sulfur in benzina pe care o are USA, deci sa inteleg ca eu pot folosi LL-04 linistit in masina mea fara probleme? sau trebuie sa raman la LL-01?

Daca puteti sa ma ajutati sa inteleg pana la urma dilema asta, ca se gasesc si mai greu uleiurile cu specificatia LL-01 decat cealalta specificatie, si daca pot folosi si LL-04.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tinand cont ca nu ai resursele de cercetare necesare sa iti raspunzi la niste intrebari ,nu iti ramane de facut decat sa respecti ce recomanda producatorul .

Informatiile gasite pe internet ,nu iti garanteaza ca e sau nu bine pentru motor sa faci anumite schimbari ,pentru ca nu sunt date oficiale .

Stiu ca uneori e frustrant dar nu ai ce face ,e riscul prea mare .

De mecanici care isi dau ei cu parerea ca e bun sau nu un anumit ulei,nici nu vreau sa discut . Nu au nici cunostintele nici pregatirea necesara ca sa dea sfaturi d'astea .

Exista ulei full syntetic si pentru tine .

Shell Helix Ultra 5W-40 Pure Plus Fully Synthetic

Edited by Godini
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am un 320i 2008 N43 de 170 CP si personal folosesc Ravenol VMP USVO 5W30 LL-04 si nu am intampinat nici o problema cu uleiul asta. L-am folosit de 3 ori pana acuma si l-am schimbat de fiecare data intre 10.000 KM - 15.000 KM. In manualul vehiculului se mentioneaza clar Longlife - 01 sau Longlife - 04. Si in manualul masini mele scrie la fel doar ca in germana.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poate este doar o mare coincidenta dar sa ai primul post pe un forum cu reclama la Ravenol...Deja mi se ridica parul in cap cand aud de uleiul asta promovat masiv peste tot.

Corect, foarte corect.

Din ce am inteles din cautarile mele este ca acest ulei e foarte bun pana devine foarte prost.

Adica fabricantul e cam INCONSISTENT in CALITATEA ULEIULUI PRODUS.

Personal nu as baga un ulei care nu stii cat de buna protectie ofera motorului pentru ca depinde de stocul din care ai sau nu ai noroc pentru motorul ta, sa cumperi tu..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Poate este doar o mare coincidenta dar sa ai primul post pe un forum cu reclama la Ravenol...Deja mi se ridica parul in cap cand aud de uleiul asta promovat masiv peste tot.

Nu inteleg rostul comentariului tau. Nu fac reclama la Ravenol ( pe bune ? ). Am vazut ca omul are aceeasi motorizare ca mine si doar am incercat sa il lamuresc si sa ii ofer liniste. Am folost si Castrol si Liqui Molly, Motul si ulei original de BMW. Daca pomenesc un brand de ulei ( in cazul de fata Ravenol ) inseamna ca sunt un nenorocit de postac care face reclama ? Mi se pare nedrept.... :poke:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Filip Andrei, revenind la afirmatia (IDEE) principala din primul tau post pe acest forum, Ce Probleme ai avut din cauza ALTOR uleiuri mai recunoscute si in general recomandate!?

 

Edit:

Da, sunt oameni care chiar fac RECLAMA anumitor uleiuri, postand aprecieri desigur pozitive, de la primul post, la adresa unui anume produs, marci, etc. Si carevpoate se inregistreaza pe un forum DOAR pentru asta. Nu e un lucru rau, dar daca acela primeste bani sau alte beneficii, pentru reclama, nu este corect sa fie facuta asa.

 

Si e cam aiurea... iar unii mai experimentati cum a facut akon ar trebui sa atraga atentia.. daca i se pare OPORTUN.

 

Sa mai continui explicatia?

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Niciuna, dar pare ca merge mai bine cu asta :))... nu are ce alta explicație, daca nu cumva a fĂŁcut vreo analiza de laborator dupĂŁ15.000 km cu fiecare ulei in parte. Aia e chestia cu uleiurile... nu ai de unde sa știi daca e mai bun sau nu, unii spun ca alte uleiuri fac ca motorul sa se audĂŁ mai frumos, sa fie mai silențios, se poate, ĂŽnsĂŁ nu ĂŽnseamnĂŁ ca daca e mai zgomotos sa defecteazĂŁ mai repede.

 

Eu o sa pun original.. am ĂŽncercat o data la un schimb liqui moly, se auzea la fel, se simțea la fel, am zis ca nu are rost si am trecut inapoi pe original.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Filip Andrei, revenind la afirmatia (IDEE) principala din primul tau post pe acest forum, Ce Probleme ai avut din cauza ALTOR uleiuri mai recunoscute si in general recomandate!?

 

Edit:

Da, sunt oameni care chiar fac RECLAMA anumitor uleiuri, postand aprecieri desigur pozitive, de la primul post, la adresa unui anume produs, marci, etc. Si carevpoate se inregistreaza pe un forum DOAR pentru asta. Nu e un lucru rau, dar daca acela primeste bani sau alte beneficii, pentru reclama, nu este corect sa fie facuta asa.

 

Si e cam aiurea... iar unii mai experimentati cum a facut akon ar trebui sa atraga atentia.. daca i se pare OPORTUN.

 

Sa mai continui explicatia?

In primul rand nu ma cheama Filip Andrei. In al doilea rand cum se face ca nu te-ai legat de baietii care au pomenit de Shell si Liqui Molly si cand am pomenit eu de Ravenol BAM "ma leg de asta ca Ravenol e naspa, asa cred eu, pentru ca am vechime pe forum". Ai o problema cu Ravenol ? Foarte bine! Nu il folosi! Eu nu am vorbit cu tine. Am bagat capul in poza pentru ca am vazut ca omul care a postat intrebarea are motor ca al meu - N43 -. Nu stiam ca pe aici vechimea pe forum iti ofera dreptul sa te legi de oameni pentru ca nu folosesc produse pe care le folosesti tu sau pe care le consideri tu bune. Doar i-am zis ce brand de ulei folosesc in caz ca vrea sa il incerce sa stie ca este OK pentru motorul lui si ca este in siguranta. Dumnezeule ce oameni...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Filip Daniel, sa trecem mai departe.

Despre uleiuri am vorbit deja prea mult.

 

 

Ca idee, aici cand se deschide un subiect, oricine poate sa spuna orice crede de cuviinta pe acel subiect.

 

Daca ai intrebari personale, discutii si pareri personale exista contact privat, tot prin forum.

 

 

Dealtfel, bun venit pe forum.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.