Jump to content

Capat cardan spre diferential (burduf crapat)


George_12

Recommended Posts

Salutare pasionati.

 

De curand am demontat cardanul pentru a schimba rulmentul central si cu aceasta ocazie am sa schimb si flansa.

Masina: E60 520D Manual, N47 2008

 

Am observat in partea dinspre diferential, ceva vaselina iesita pe langa burduf, am verificat piesa (CV joint) si nu prezinta zgomote, nu are joc, totul pare super legat se misca cum ar trebui, insa acel burduf are cateva crapaturi si curge vaselina.

 

Unde as putea sa gasesc acest burduf? Pe realoem este trecuta toata piesa si costa super mult.

Macar capacul cu tot cu burduf daca se poate gasi.

 

Aveti idee? Nu as vrea sa iau toata piesa (CV joint) doar pentru un burduf.

post-92511-0-53113300-1591953947_thumb.jpg

post-92511-0-01021300-1591953951_thumb.jpg

post-92511-0-40329300-1591954139_thumb.jpg

Edited by George_12
Link to comment
Share on other sites

 

Am gasit si eu asa ceva, insa nu sunt sigur ca o sa mearga. Burduful este prea mare, prea lung, sigur nu o sa am cum sa il prind.

Daca te uiti la gatul burdufului unde este prins in colier, cel original este destul de scurt in comparatie cu cel precizat de tine.

Edited by George_12
Link to comment
Share on other sites

Am un Cardan in garaj de rezerva de N47 11/2008 manual. Nu are nici o problema de genul, l am demontat pentru ca se vede cumva o șaibĂŁ de plastic rupta spre interior unde se prinde in cruce, am crezut ca are o problema, ĂŽnsĂŁ l am schimbat degeaba, nu are joc acolo sau altceva.
Link to comment
Share on other sites

Am un Cardan in garaj de rezerva de N47 11/2008 manual. Nu are nici o problema de genul, l am demontat pentru ca se vede cumva o șaibĂŁ de plastic rupta spre interior unde se prinde in cruce, am crezut ca are o problema, ĂŽnsĂŁ l am schimbat degeaba, nu are joc acolo sau altceva.

 

Deci pana urma exista o piesa de schimb ceva aftermarket sau ceva sa se potriveasca, macar capacul cu burduf ceva.

Astia de la BMW imi dau batai de cap. Azi am fost la Dealer in UK si mi-au cerut £260 pe CV joint, sunt nebuni la cap, au zis ca burduful costa in just de £5 dar nu au separat. Au zis ca imi fac si reducere £500 cu montaj :popcorn: :download: :frantics: Ca sa vezi, ce noutate... de parca nu stiam.

Edited by George_12
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

Am un F10 535xd si cand acelerez puternic dintr-o data indiferent de treapta...tremura-zmuceste cca 1..2 sec dupa care dispare zmucitura

Flansa spate am schimbat-o si am inteles ca ar fi vorba de "triunghiul" care vine la diferential unde e flansa ( vezi poza)...problema ca nu are cod de piesa si nu pot sa o comand!

A mai patit care asa ceva...???

post-99470-0-67807800-1596915263_thumb.jpg

post-99470-0-62122500-1596915270_thumb.jpg

Edited by DMVS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am un F10 535xd si cand acelerez puternic dintr-o data indiferent de treapta...tremura-zmuceste cca 1..2 sec dupa care dispare zmucitura

Flansa spate am schimbat-o si am inteles ca ar fi vorba de "triunghiul" care vine la diferential unde e flansa ( vezi poza)...problema ca nu are cod de piesa si nu pot sa o comand!

A mai patit care asa ceva...???

 

ai schimbat discul (12) in poza asta, la asta zici flansa, nu? eu zic ca flansa e triungiul ala care il cauti. si da, am cautat si eu si nu prea il gasesc.

 

daca dai jos axul schimba si rulmentul din mijoc ( pozitia 9 in poza)

 

 

am cautat si eu o vibratie asemanatoare si am ajuns sa schimb... bucsele de la diferential spate.. discurile (guibo disks) cel din spate si cel de la transfercase/cutie, cardan fara, rulmentul central....

.. dupå toate astea am gasit ca flansa care iese din transfercase avea joc in ax. problema cunosctuta...si am schimbat si asta.... de 4 ori am dat jos cardanul :rolleyes:

post-99690-0-03783200-1597929134_thumb.jpg

Edited by Thanatos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ai schimbat discul (12) in poza asta, la asta zici flansa, nu? eu zic ca flansa e triungiul ala care il cauti. si da, am cautat si eu si nu prea il gasesc.

 

daca dai jos axul schimba si rulmentul din mijoc ( pozitia 9 in poza)

 

 

am cautat si eu o vibratie asemanatoare si am ajuns sa schimb... bucsele de la diferential spate.. discurile (guibo disks) cel din spate si cel de la transfercase/cutie, cardan fara, rulmentul central....

.. dupå toate astea am gasit ca flansa care iese din transfercase avea joc in ax. problema cunosctuta...si am schimbat si asta.... de 4 ori am dat jos cardanul :rolleyes:

 

 

Am schimbat flansa dar degeaba...pana la urma problema a fost de la cutia de transfer!

Am schimbat cutia de transfer si totul a revenit la normal!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bine ca s-a rezolvat.

 

 

Pentru cei care vor mai citi topicul, in caz ca problema va fi de la aceea flansa cu 3 urechi care intra in diferential.

Varianta piesa noua: se comanda cardanul, vine montata pe el, de asta nu are cod.

Varianta piesa sh: diferential spate sh, cu garantie, dupa masina cu km cat mai putini, cei mai multi vanzatori de diferentiale, lasa aceea flansa cu 3 urechi montata pe diferential.

 

Am avut aceasta problema cu aproape 3 ani in urma, am rezolvat prin a doua varianta, cumparat diferential sh dupa ebay.de

Dupa ce a fost schimbat, totul perfect pana in prezent.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.