Jump to content

Pareri achizitie 435xd


tudorxy

Recommended Posts

Am reconsiderat bugetul achizitiei 25k + taxele aferente,iar de 5k consumabile,modificari eventuale și costurile inerente deținerii bolidului haha (in primul an). Cum arata anuntul de mai jos luand in considerare mai nou si varianta non cabrio dat fiind raritatea aparenta a modelului initial?

Eventual si alte propuneri sunt bine venite.

 

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-4-428-ID7GCexo.html

Edited by tudorxy
Link to comment
Share on other sites

eu dau linkurile astea asa ca sa-ti faci o idee, nimic mai mult, sper sa nu deranjeze. Eu la randul meu cand mi-am cumparat masina asa am gasit-o. Cat despre intretinere, deobicei masina o iei cu revizia facuta si cu discuri/placute schimbate. Iar in plus mai primesti si un pachet de service de 1/2 ani in reteaua BMW + garantie, asa ca in primul an esti acoperit.

https://bps.bmw.com/...ssion:Automatik

 

https://bps.bmw.com/...ssion:Automatik

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Este un 435xd coupe la vanzare pe forum. Poti sa arunci o privire. 35d pe seria 4 este doar xdrive. Oricum si asa iti trebuie cauciucuri bune sa duca cuplul. Eu sunt multumit de motor si de masina, cu mentiunea ca e gc. Probabil ca e masina de care ma bucur cel mai mult.

 

Si eu am vrut initial cabrio, dar nu mi se pare ca tara noastra se preteaza pentru a detine ca singura masina una cabrio. In plus, Prefer sa ma bucur de vespa cand e vremea buna. :))

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

Nu prea vad de ce ti-ai lua 35d cand exista 40i. Motorul B58B30 de pe 40i e superb la condus, e foarte robust, scapi de niste batai de cap ca are o singura turbina, nu are filtru de particule (ma rog, depinde de an) plus ca gasesti exemplare mai putin rulate. De consum nu trebuie sa iti fie frica, consuma socant de putin 40i-ul daca nu mergi chiar ca un golan. Sincer nu cred ca 35d-ul ar avea cum sa consume mult mai putin incat sa se justifice.

Cat despre Cabrio, e misto dar sa stii ca e semnificativ mai mic la locurile din spate decat Coupe-ul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Un cabrio nu o iei pentru daily drive, e total useless.O iei ca o a doua masina pentru mers in concedii/excursii in weekend, doar tu si iubita/sotia/ iubitul (dupa caz). Atat, fara altii in spate.

Si in niciun caz nu-ti iei cabrio diesel, parerea mea :)

Edited by Claudiu F
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Intr-un final am revenit si reconsiderat si cateva detalii: bugetul 15-17k iar ca model caut un 330d 335i in speta seria3 mai puternic.Pentru optiuni ramane must pielea colorata xdrive, h/k,trapa, iar daca aveti si voi ceva de adaugat ce ar trebui sa caut in special legat de dotari motorizari etc.
Link to comment
Share on other sites

Intr-un final am revenit si reconsiderat si cateva detalii: bugetul 15-17k iar ca model caut un 330d 335i in speta seria3 mai puternic.Pentru optiuni ramane must pielea colorata xdrive, h/k,trapa, iar daca aveti si voi ceva de adaugat ce ar trebui sa caut in special legat de dotari motorizari etc.

 

Diferenta de buget e considerabila, sincer nu stiu ce vei gasi in 15 17 k 330 sau 335. La banii astia nici 320d nu cred ca gasesti cu rulaj decent si mai ales optiunile solicitate de tine.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Este intr-adevar un buget n mai redus conform starii incerte in care ne aflam am decis reinvestirea fondului oarecum. Bugetul e maxim 20k cu tot ce inseamna achizitie,inmatriculat,acte si prima revizie aferenta. Nu e bai daca nu gasesc mai asteptam puțin,dar la optiuni si buget nu compromit. Nu cred ca nu gasesc un seria3 motor 3.0 in 20k,poate gresesc.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.