Jump to content

Defect cutie manuala 320i xDrive F30


Doky

Recommended Posts

Buna ziua tuturor,

 

Doresc sa va prezint surpriza neplacuta si dezamagirea traita cu privire la un defect de cutie manuala F30. In 2016 am achizitionat din Germania (dealer BMW) un F30 320i xDrive model 2013, datorita faptului ca am fost super multumit de E92-ul 320i cumparat in 2012 si aparitia necesitatii folosirii a 2 masini in familie... In decursul lunii trecute (Iulie.2020.) am contactat service BMW cu problema de imposibilitate cuplare marsarier. In urma constatarii efectuate de reprezentanta, s-a constatat defectiune la treapta de mers inapoi, respectiv probleme interioare mecanice in cutie. Specific faptul ca autovehiculul are in prezent 89350 km. la bord cu reviziile efectuate doar strict la reprezentanta BMW. Surpriza mare sa aflu ca NU exista piese de schimb interioare, disponibile pentru reparatia cutiei de viteze si sigura optiune viabila este INLOCUIREA COMPLETA a acesteia (pret estimativ 24500 lei, DA, ati citit bine: echivalent 5100 euro) !!! In urma sisizarilor facute catre BMW, am primit raspuns ca este un defect, care datorita faptului ca vehiculul nu mai este in garantie, este imposibil de suportat de catre acestia, chiar si partial...adica, cu alte cuvinte, eu inteleg ca este absolut NORMAL ca la nici 90000 km. o cutie manuala sa se defecteze si trebuie sa o repar pe cheltuiala mea...! Ok. Toate bune si frumoase pana cand am dus masina la un service specializat in reparatii de cutii de viteze si mi-au spus ca necesita inlocure inel sincron marsarier (300 euro + manopera inlocuire)... Oare celor de la BMW li se pare perfect normal ca pentru o reparatie de aprox. 650 euro sa inlocuim CUTIA DE VITEZE COMPLET ???...totodata cei care vand piese de cutie pt BMW au specificat faptul ca aceste tipuri (k si al meu) sunt predispuse la defecte de sincron marsarier si treapta I. Oare BMW nu stie asta ??? Pe forumurile BMW problemele sesizate de clienti in perioada de garantie s-au rezolvat cu inlocuirea cutiilor de viteze cu altele COD NOU; deci presupun ca cineva de la ei au observat problema, doar ca au incercat sa ascunda "mizeria sub pres"... DEZAMAGIT total !

Binenteles ca eu nu voi mai cumpara in aceasta viata alt BMW :((

Ca ajutor pentru cei care au mai patit-o in acest fel, pot sa va recomand furnizorul prompt si foarte serios de piese/subansamle C.V. din Baia Mare.

Contact: 0752669615.

 

O zi superba in continuare !

Edited by Doky
Link to comment
Share on other sites

@ Doky - clar nu-i intereseaza . Pt BMW e profitabil sa vanda o cutie de viteze . In plus ar trebui cumva sa admita ca modelul ala de cutie are probleme .

Planned obsolescence si planned failure , pe langa rateurile tehnologice destul de dese par sa fie politica BMW in ultimii 20 de ani .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...marci ca si Mercedes, Audi, Alfa Romeo, etc. ofera variante de reparatie si/sau varianta de piesa noua la schimb, cu piesa veche, la jumatate de pret... Da, din nefericire, tindem spre totul la consum, inlocuire si fiabilitate cat mai redusa. Tehnologia de a produce ceva fiabil exista (vezi ex. camioanelor de mare tonaj) dar probabil ca in timp, dupa calculele facute de catre cei de la BMW, nu este rentabil financiar... DEZAMAGITOR !!! AJUNGEM SA RIDICAM IN SLAVI SI SA "PREAMARIM" modelele "vechi", clasice si sa ne gandim cu nostalgie la acestea. :( Edited by Doky
Link to comment
Share on other sites

Repara si recondiționeazĂŁ orice cutii manuale de Bmw?, la un E60 N47 eram curios daca pot sa schimbe prin ea cam tot ce trebuie sa mearga ca noua si sa nu mai aibĂŁ jocul ala maneta de schimbator si sa stea fixa, sa nu se mai miste in mers.

 

Multumim de numĂŁr!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...marci ca si Mercedes, Audi, Alfa Romeo, etc. ofera variante de reparatie si/sau varianta de piesa noua la schimb, cu piesa veche, la jumatate de pret... Da, din nefericire, tindem spre totul la consum, inlocuire si fiabilitate cat mai redusa. Tehnologia de a produce ceva fiabil exista (vezi ex. camioanelor de mare tonaj) dar probabil ca in timp, dupa calculele facute de catre cei de la BMW, nu este rentabil financiar... DEZAMAGITOR !!! AJUNGEM SA RIDICAM IN SLAVI SI SA "PREAMARIM" modelele "vechi", clasice si sa ne gandim cu nostalgie la acestea. :(

 

Da, cu piesa la schimb iti scade maxim 20-30 de procente din pretul piesei noi, iar piesa veche o reconditioneaza ei si o vand altuia ca noua si tot asa.

Stiu caz concret la un Mercedes ML a avut platite piese si manopera de perne si compresor Airmatic, a primit garantie 2 ani la lucrare. La cateva luni iar s-a defectat sistemul, pe garantie au mai schimbat cate ceva, la alte cateva luni aceeasi problema - raspunsul - nu se ofera garantie la piesele deja schimbate o data pe garantie :pardon:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Repara si recondiționeazĂŁ orice cutii manuale de Bmw?, la un E60 N47 eram curios daca pot sa schimbe prin ea cam tot ce trebuie sa mearga ca noua si sa nu mai aibĂŁ jocul ala maneta de schimbator si sa stea fixa, sa nu se mai miste in mers.

 

Multumim de numĂŁr!

Service Auto Abdul Rahim Gilau (Cluj) : 0740 601 143.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.