Jump to content

Eliminare Power Reduction + retrofit audio BMW F30 2016 LCI


CrazyTurtle

Recommended Posts

Salutare forum si bine v-am gasit. Detin un F30 LCI ED de Olanda si as vrea sa elimin power reduction. Intrebarea mea este, pentru cine a mai facut chestia asta: se simte vreo diferenta? Teoretic sunt 20 cp in plus. Si daca da, sunt baieti de pe forum care fac asa ceva? Si a doua chestie, m-ar interesa un upgrade la sistemul audio deoarece il detin pe cel basic. Imi puteti sugera ce difuzoare/subwoofere as putea monta pe masina pentru un sunet mai bun, mai tare? Banuiesc ca un retrofit pentru hi-fi tot m-ar duce undeva la 3500 lei.
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cauta retrofit Hi-Fi, e cel mai simplu si ieftin.

Oricum trebuie sa iti faci recablarea sistemului in configuratia Hi-Fi.

Daca ai buget mai mare, diferenta e ca vei folosit alte componente. Prioritar, mai intai, amplificator mai bun, iar daca inca nu esti multumit de difuzoarele Hi-Fi, poti cauta aftermarket.

 

Difuzoarele stock (din sistemul de baza) sunt de aruncat, nu ai ce sa faci cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

320d 163 cp

 

Power reduction de Olanda sunt de obicei vorbe aruncate de samsari oamenilor care nu se pricep. Cel mai probabil ai un 320 ED. Adica versiunea Efficient Dynamics.

Daca vrei sa faci soft nu sunt doar 20 cp; Stage 1 te duce de la 163 CP si 400 NM la 230 CP si 460 NM.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca ai actiune pe EGR cu toate ca a fost inlocuit pe masina deja de 2 ori in 2016 si 2018.

Pt ca dobitocii del a BMW nu sterg masina din baza de date dupa ce a fost la campanie. Eu am fost, am hartie de la BMW ca nu necesita inlocuire si tot apar ca trebuie sa merg la campanie.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pt ca dobitocii del a BMW nu sterg masina din baza de date dupa ce a fost la campanie. Eu am fost, am hartie de la BMW ca nu necesita inlocuire si tot apar ca trebuie sa merg la campanie.

 

 

Masina colegului a avut EGR schimbat de 2 ori inainte de campanie, prima data in 2016 (garantie) si apoi 2018 (extra garantie).

Campania este din 2019.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina colegului a avut EGR schimbat de 2 ori inainte de campanie, prima data in 2016 (garantie) si apoi 2018 (extra garantie).

Campania este din 2019.

 

Si cum explici asta ? A curs in garantie si dupa doi ani a curs din nou ? - banuiesc ca la cooler se refera . Sau in 2018 a fost tot parte a unei campanii ?

Campania cu EGR nu a inceput in 2019 - ci a fost probabil rebrand-uita .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si cum explici asta ? A curs in garantie si dupa doi ani a curs din nou ? - banuiesc ca la cooler se refera . Sau in 2018 a fost tot parte a unei campanii ?

Campania cu EGR nu a inceput in 2019 - ci a fost probabil rebrand-uita .

 

 

Nu am de unde sa stiu ce au gasit cei de la service-ul din Olanda in 2016 si 2018, vad doar ce e scris in istoricul de service.

 

Campania curenta este din 21.02.2020, vezi attach.

 

Screen-Shot-2020-10-08-at-13-35-58.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.