Jump to content

Intrebari intretinere e90 320d


Sprom

Recommended Posts

Salutare! Recent am cumparat un e90 320d pre-facelift (M47). As avea cateva intrebari pentru posesorii/fostii posesori ai acestui model:

1. Unii zic ca distributia, fiind pe lant, nu se schimba, altii zic ca ar fi bine sa fie schimbata dupa 200.000 (masina are 250.000). Credeti ca ar fi cazul sa o schimb?

2. Am auzit de la multa lume ca la diesel pot spala tot de "sub capota" cu jetul de apa direct, dar mi se pare putin riscant, voi ce parere/experiente aveti legat de asta?

3. Cand am cumparat masina, am primit si acel dvd pentru navigatie, dar era prea zgariat ca sa il pot folosi. Credeti ca are rost sa cumpar altul? Eu am impresia ca sistemul de navi e putin invechit si nu ar fi asa de util ca waze-ul, de exemplu

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Recent am cumparat un e90 320d pre-facelift (M47). As avea cateva intrebari pentru posesorii/fostii posesori ai acestui model:

1. Unii zic ca distributia, fiind pe lant, nu se schimba, altii zic ca ar fi bine sa fie schimbata dupa 200.000 (masina are 250.000). Credeti ca ar fi cazul sa o schimb?

2. Am auzit de la multa lume ca la diesel pot spala tot de "sub capota" cu jetul de apa direct, dar mi se pare putin riscant, voi ce parere/experiente aveti legat de asta?

3. Cand am cumparat masina, am primit si acel dvd pentru navigatie, dar era prea zgariat ca sa il pot folosi. Credeti ca are rost sa cumpar altul? Eu am impresia ca sistemul de navi e putin invechit si nu ar fi asa de util ca waze-ul, de exemplu

 

 

1) Mergi la mecanic si iti poate spune in ce stare se afla distributia ta, daca trebuie schimbata sau nu. Nu avem cum sa iti spunem noi pe forum. Eu de exemplu am pe acelasi motor 240k km si distributia e inca okay. Dar totul depinde de intretinere si modul de exploatare al motorului.

 

2) De ce ai spala tot de sub capota? Care e sensul? Daca nu iti place praful de acolo, de ce nu iei o laveta umeda si te ocupi? Cea mai sigura varianta din punctul meu de vedere

 

3) Navigatie ma gandesc ca ai CCC, nu iti bate capul. Daca vrei sa te folosesti de ea cea mai ok varianta ar fi un retrofit la CIC (care si aia e destul de outdated) sau ceva aftermarket.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Preventiv poti sa o schimbi. Dar daca tot desface atat de multe si alte lucruri uzate la atat de multi km ar trebui verificate/schimbate..

Masina mea are la zi 440736km la zi; distributie si injectoarele din fabrica. Injectoare ma gandesc sa le dau la rectificat.. la varsta masinii mele doar alt motor mai merita..

2. Poti spala ce vrei sub capota atat timp cat contactele electrice si tot ce actionat electric vor fi protejate cat se poate de mult.

Treaba asta nu ar trebui facuta iarna ci vara, ca sa se mai si evapore apa repede.

3. Navigatia masinii nu cred ca se merita avand in vedere anii.. iar pe waze nu il bate nimeni in RO.

 

Cred ca toate informatiile de mai sus le aflai daca foloseai functia search din forum, dar in fine...

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1. In mod normal nu se schimba distributia la M47(au fost prea putine cazuri venite din proasta exploatare si bataia de joc a proprietarului anterior).

2. Nu ti as recomanda.Poti sa iei Engine Cold Engine Cleaner de la Sonax

3.Nu ti recomand. Totusi(daca masina este facbricatie dupa 07.2007) s ar putea sa mai gasesti pe forum varianta upgradata si download abila

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

1. La 400k sau daca a fost tratata foarte urat

2. Cu jet nu. Cu produse chimice si o carpa da

3. Ce ai totusi momentan e cat de cat ok, te pot ajuta cu un DVD pentru update. Daca nu esti multumit, recomand retrofit CIC. Eventual CIC+Combox

Link to comment
Share on other sites

Si eu am spalat motorul, dar stiu persoane care in urma spalarii au iesit mai rau ca inainte. Din cauza asta.

 

Cu solutii chimice iese la fel, fara risc. Dureaza poate mai mult pentru ca trebuie bibilit, dar mna.

 

Asa ca fiecare sa faca ce vrea.

Link to comment
Share on other sites

Toate le-am spalat cu jetul, nu da la injectoare, adica sub capac. Intra apa in locasul injectoarelor si daca va fi nevoie sa scoti un injector e belea. Acolo poti spala cu un spary de curatat frane. In rest da-i cu solutie de curatat motoare, pensula si jet de apa pt clatire, dai de la o distanta mai amre.. Edited by Mircea-Si
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. La 400k. Eu am schimbat la 450k.

2. Da. Fara nici o problema. Eu ĂŽi dau cu jet aproape lunar. Totul e capsulat. Nu trebuie acoperit nimic.

3. DVD-ul e nefolositor. Navigatie invechita. Pe bune!? Avem Google maps si voi va bateti capul cu navigatie de acu' 15 ani???

Edited by Coscho
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai este un coleg cu un motor M57 cu distributia rupta. Nu am auzit nici eu prea multe cazuri dar cine stie. Daca nu costa prea mult merita schimbata preventiv.

Pentru curatarea motorului sigur vei fi multumit cu Green Star de la Khoch Chemie. Scoate tot. Uleiul si mizeria.

Navi poti lua android si uiti de cea veche.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.