Jump to content

Retrofit Navigatie CIC sau Android


HitmaNLive

Recommended Posts

Va salut !

Ma gandesc sa fac pe viitor un retrofit la navigatie. In momentul de fata masina a venit cu navigatie MASK2 Business. Multa vreme am luat in considerare sa pun doar navigatie CIC, dar dupa cateva cautari am vazut ca totusi nici cele pe Android nu sunt rele.

Intreb aici, poate si-a montat cineva, exista posibilitatea pe cele android sa accesezi functiile masinii in continuare, sau renunti la ele odata montat Android ? La functiile masinii ma refer la functiile de activare welcome lights, inuiere automata a portierelor si toate celelalte functii prezente pe navigatiile originale.

 

Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns si niste comentarii PRO/CONTRA.

 

Multumesc frumos si drumuri bune !

Link to comment
Share on other sites

Lasi unitatea ta . Scoti ecranul si in locul lui pui unitatea cu Android care e si similara cu un ecran mare, dar contine hardware-ul unei tablete .

Iti recomand sa cauti unitate Android cu procesor Snapdragon, SIM card pentru acces internet si Android 9 sau 10. Nu cumpara unitatile vechi cu Android 4 sau 7-8, pentru ca sunt defectuoase .

Nu stiu exact ce e Mask2 , dar tu vorbesti de Cic , deci poate ai un Cic mic. Unitatea cu Android trebuie sa fie compatibila cu navigatia ta originala.

Ce masina ai ?

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

Am vazut si facut retrofituri de CIC si Android

 

Androidul mi se pare ceva ordinar si ieftineala chinezeasca, nu conteaza suma(1000-3000lei pt navigatie aftermarket)

 

Daa , Cic-ul(ala mare) e ceva extraordinar , plin de optiuni ! Si nici nu costa nimic sa faci un retrofit cu combox si toate cele.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daa , Cic-ul(ala mare) e ceva extraordinar , plin de optiuni ! Si nici nu costa nimic sa faci un retrofit cu combox si toate cele.

 

Calitate>optiuni. Nu ma incanta youtube,netfflix,farcebook si mai stiu la ce te uiti tu cand conduci....

UI,Design,Fiabilitate,Calitatea materialelor la variantele OEM este cu peste cateva clase in comparatie cu orice fel de chinezarie.

Daca nu iti permiti si faci precum coana vulpe, atunci e alteceva. Eu am avut de ales(am avut radio fara bth pe e9x) si dupa lungi cautari si cercetari, precum si vizualizare in realitate a celor 2 optiuni, am ales varianta OEM si culmea, chiar nu simt nevoie sa ma uit pe fb cat timp conduc.

Calitatea convorbirilor 9/10, calitate muzica streaming bth 12/10(este fantastica), calitate video(8/10), calitate UI(10/10), calitate materiale(10/10), calitate USB MP3(9/10)

 

Retrofit CIC(Kit complet CIC, plansa bord, consola) - 2500lei

Retrofit Combox(Combox, fire, mufe, microfoane, fibra, antena, cablu usb mp3) - 550lei

Manopera 0

 

Trebuie si sa te descurci

Edited by Eizan
Link to comment
Share on other sites

Am vazut si facut retrofituri de CIC si Android

 

Androidul mi se pare ceva ordinar si ieftineala chinezeasca, nu conteaza suma(1000-3000lei pt navigatie aftermarket)

 

 

Subscriu, orice android e o chinezarie proasta comparativ cu OE. Daca faci bluetooth streaming de pe Spotify (cu nume melodie si tot ce trebuie), nu vad de ce as vrea android in loc de Cic. Am avut android pe e39 (integrat prin ibus cu o aplicatie, cu toata masina), dar nu mi-as mai dori.

Link to comment
Share on other sites

Lasi unitatea ta . Scoti ecranul si in locul lui pui unitatea cu Android care e si similara cu un ecran mare, dar contine hardware-ul unei tablete .

Iti recomand sa cauti unitate Android cu procesor Snapdragon, SIM card pentru acces internet si Android 9 sau 10. Nu cumpara unitatile vechi cu Android 4 sau 7-8, pentru ca sunt defectuoase .

Nu stiu exact ce e Mask2 , dar tu vorbesti de Cic , deci poate ai un Cic mic. Unitatea cu Android trebuie sa fie compatibila cu navigatia ta originala.

Ce masina ai ?

Nu e CIC mic, e navigatia aia mica de pe CCC. E teoretic prima versiune. Pe idrive joystick am doar rotita si un buton "MENU" atata tot. Masina nu e dotata cu Bluethoot, cu USB sau magazie. Are doar AUX in cotiera si atata tot.

E vorba de un E92 din 2007.

 

Deci pana la urma nu merita luata navigatie android, fie ea si de aia cu 4GB ram ID7 si ce mai au ele. Ma tenta la ele faptul ca ai acces la internet, plus ca ai bluethoot incorporat si o gramada de alte functii. Nu e vorba ca stau pe farcebook cand conduc, dar parca sa pui un playlist de pe youtube direct din navigatie e mai usor.

In concluzie tot dupa un CIC mare trebuie sa ma orientez, dar raman tot asa fara toate functiile auxiliare.

Edited by HitmaNLive
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.