Jump to content

Recommended Posts

Buna ziua!VA cer o parere,pentru a sti cum sa actionez contra celor de la Zimertech.Am reparat caseta de directie la masina mea F30,am primit garantie 12 luni,dar dupa 170km facuti intr-o luna de zile servodirectia s-a defecta.Nu mai am servo,in urma diagnozei a aparut acest cod de eroare:D02C24-Interfata ESP (forta efectiva cremaliera,49.0.2)semnal invalid.In urma discutie telefonice cu cei de la Zirmertech cica s-ar fi dus calculatorul de pe caseta de directie.Acum sa mai vin cu un detaliu.Dupa ce am primit caseta de la reparat,volanul nu mai revenea dupa virare,am sunat am vorbit cu cel ce a reparat caseta si a spus ca este normal sa mearga volanul mai greu,cica pana se pasuiesc piesele schimbate.Desi eu am dus caseta la reparat pentru ca nu se oprea motorasul de pe caseta,la capatul cursei.Nu am primit un deviz de lucrari.Practic eu nu stiu ce au schimbat prin caseta.Posibil sa se fi distrus calculatorul de la sevro din cauza ca motorul electric lucra din greu,deoarece caseta era foarte stransa?Multumesc pentru ajutor!PS.reparatia a costat 1650 lei. Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Casetele astea full electric sunt o mizerie , stiu pe cineva a umblat in caseta si facut-o zob pe urma a mai comandat 2 si avea limp mode pe calculator pentru ca daca pui o caseta din dezmembrari si a fost busita sau airbaguri sarite genereaza un cod de crush pe calculatorul la caseta si pa, la fel si daca incerci sa imperechezi piese din doua casete iti genereaza un cod de eroare care nu stiu cine poate sa il stearga din calculator, ma rog pe urma dupa ce a stat vreo 2 luni fara masina a facut ce i-am recomandat sa faca de prima data si a functionat :rolleyes:

Mi se pare ca se baga o anumita cantitate de vaselina si un tip anume de vaselina, vrajelile cu vaselina care repara uzura e un mare bullshit

Link to comment
Share on other sites

Casetele astea full electric sunt o mizerie , stiu pe cineva a umblat in caseta si facut-o zob pe urma a mai comandat 2 si avea limp mode pe calculator pentru ca daca pui o caseta din dezmembrari si a fost busita sau airbaguri sarite genereaza un cod de crush pe calculatorul la caseta si pa, la fel si daca incerci sa imperechezi piese din doua casete iti genereaza un cod de eroare care nu stiu cine poate sa il stearga din calculator, ma rog pe urma dupa ce a stat vreo 2 luni fara masina a facut ce i-am recomandat sa faca de prima data si a functionat :rolleyes:

Mi se pare ca se baga o anumita cantitate de vaselina si un tip anume de vaselina, vrajelile cu vaselina care repara uzura e un mare bullshit

SAlut!Si pana la urma,ce a facut sa mearga caseta?Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Iti spun pe privat daca nu rezolvi cu aia care ti-au reconditionat-o :rolleyes:

Astazi am vorbit cu cel care a repatat caseta, cica ei nu sunt obligati sa-mi spuna ce au schimbat sau reparat, la caseta. Cica pentru cei 1650 lei, caseta a primit un snec nou, pe care merg bilele din caseta, si cica au schimbat tachetul ce preseaza pe cremaliera. Eu ce pot face, sa ii cred pe cuvant? Atat timp cat nu am un deviz de lucrari. In epoca aceasta, erau suficiente poze trimise pe WhatsApp.Acum caseta este defecta, si trebuieste sa bag alti bani in ea.

Link to comment
Share on other sites

ANAHAHAHAHAHHAHAHA .... @neo .... sunt pe jos AHAHAHAHAHHAHA

 

 

Da, ce sa zic, proprietarul mi-a trimis filmul si la telefon zicea ca aia de au reconditionat caseta i-au zis ca e din codare si se rezolva.

Poate sa mearga cu masina daca scoate siguranta de la EPS doar ca trage mai tare de volan.

Nu stiu finalul ca nu a mai sunat, sper ca nu a platit "reconditionarea".

Link to comment
Share on other sites

Botosanibmw, protecția consumatorului.. ai factura ma gândesc. Ai dus caseta la recondiționat si nu merge, trebuie sa mearga cum trebuie, pana la urma ei trebuia sa schimbe tot ce e defect.

 

Doamne :))))) cum face volanul ala, nu credeam sa vad asta :))))))))

Salut! Da, am factura.Eu nu cred ca este normal, ca dupa reparatie caseta sa fie foarte stransa, volanul nu revenea singur cand viram.Cred ca daca foloseau piese de schimb originale, nu ar fi trebuit sa fie asa de tepana caseta.Cand am montat caseta dupa reparație, volanul mergea greu, dar nu aveam erori.Nu vad care ar fi motivul sa cada calculatorul de pe servo. Apa nu a intrat, socuri electrice nu a avut.Astazi am ĂŽntrebat pe cel de la Zimertech, care a reparat caseta, daca motorul a trebuit sa miste cremalierele foarte stranse ale casetei nu s-a supraincalzit calculatorul? Ca pe acea placa este aliment si motorul.El a spus ca nu are cum, ca cica are protecție. Naiba stie ce spune el acolo. Eu nu cred. Cred ca motorul s-a supraincalzit si a "bușit" calculatorul de pe servo.
Link to comment
Share on other sites

Bafta sa demonstrezi asta.. Trebuia sa nu fi ridicat masina daca servo nu functiona cum trebuie. Asta cu "mai mergi asa pana se lasa" e placa preferata a mesterului nepriceput. Daca era cum zicea el, la nicio masina noua nu ar fi revenit volanul la pozitie. Edited by LYM
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

El a spus ca nu are cum, ca cica are protecție. Naiba stie ce spune el acolo. Eu nu cred. Cred ca motorul s-a supraincalzit si a "bușit" calculatorul de pe servo.

Eu cred ca mesterul acela cand a reparat ce o fi reparat a incheiat in sinea lui prin clasica vorba, "merge si asa".

 

Scuza-mi umorul negru, dar cand vad atata vrajeala din partea "reparatorilor" ma ia ameteala!

Nu e "vina" ta ca ne-ai transmis ce tot zic ei. Macar asa invatam si noi ce sa nu credem..

 

Multa bafta in reparatie!

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Bafta sa demonstrezi asta.. Trebuia sa nu fi ridicat masina daca servo nu functiona cum trebuie. Asta cu "mai mergi asa pana se lasa" e placa preferata a mesterului nepriceput. Daca era cum zicea el, la nicio masina noua nu ar fi revenit volanul la pozitie.

Salut!Buna remarca ta,asa este,la toate masinile noi nu ar fi revenit volanul.Caseta a fost trimisa la Zimertech Bucuresti,eu fiind din Botosani.Chiar daca as fi vrut,ei nu monteaza casete pe masina,doar reconditioneaza si repara casete. Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

De asta e bine sa rezolvi ĂŽntotdeauna in orașul tau unde poți sa discuti fata in fata, prin telefon mai ales nu te bagĂŁ in seama si nu te ia in seama, e alta treaba când te duci peste ei cu reclamații si OPC. Cred ca poți sa faci reclamația la OPC si asa.. nu știu sub ce circumstanța se va desfĂŁșura, oricum e greu.
Link to comment
Share on other sites

Mda, dificil din alta localitate. Nu stiu ce sa-ti recomand.

Pana la urma am ales sa montez alta caseta, noua, care are garantie. O montez aici la Botosani. Este un service auto, Bmw service, maine vad cum se comporta noua caseta. A, sa nu uit. Caseta costa 4000 lei+1000 lei montajul+codarea.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am ales sa montez alta caseta, noua, care are garantie. O montez aici la Botosani. Este un service auto, Bmw service, maine vad cum se comporta noua caseta. A, sa nu uit. Caseta costa 4000 lei+1000 lei montajul+codarea.

 

 

Vezi ca pe noua caseta trebuie incarcat codul FSC daca ai optiunea de variable steering, daca ai nevoie de el pot sa te ajut, trimite PM cu seria masinii si o adresa de email.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc!Sa vad ce au facut la service,astazi dupa ora 13 merg sa iau masina.

Revin cu informatii noi.Am cumparat caseta noua,merge impecabil.Caseta ce a fost "reparata"la Zimertech o arunc la fier vechi.Asta este!Toata treba m-a costat 7000 lei. Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.