Jump to content

BMW m440i xDrive 2021 - AFk^


AFk^

Recommended Posts

ieri am vazut pt prima oara noua grila in real life, era un seria 4 alb, pot spune ca desi vazand pozele eram destul de sceptic in privinta designului, in realitate arata muuult mai bine

daca ar fi pus numarul de inmatricuare cumva in lateral si nu pe mijlocul grilei, cred ca ar fi fost mult mai "reusit" (a se citi "usor de acceptat") designul

Link to comment
Share on other sites

@enigmatyq, Mai mult ca sigur o sa prinzi in 2 ani. Acum m3/4 din 2019 e la un pret ft bun. Cat despre leasing, depinde foarte mult daca esti persoana juridica sau persoana fizica. La persoana juridica clar leasing, la persoana fizica cel mai bine cash. Bine, si la persoane juridice merg cash, cu banii de taxe la stat, dar e o alta poveste.

 

@mariusmsd, nu prea ai unde sa pui numarul, chiar si acela mic, patrat.

Edited by AFk^
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie sincer imi plac grilele maxim si masina e exact ce trebuie . E de vis . MEGA tare masina . Din orice unghi te uiti la ea e perfecta , iar mie sincer noile grile imi plac maxim . Categoric mi-as dori si eu asa ceva .
Link to comment
Share on other sites

Nu ma deranjeaza amplasarea numarului.

Am facut rodajul, masina parca s-a schimbat. Weekend-ul trecut am condus una din foste, un e90 330d si doamne cata diferenta este... nu ma asteptam.

Este ok pentru daily, dar cam enervant atunci cand este tinuta in modul confort, se opreste motorul intr-o veselie, nu numai la semafor cat si in mers.

De modul eco pro nu m-am atins, acum incerc si modul adaptive.

 

Motorul electric nu stiu exact cand este folosit, poate ma lamuriti voi, eu l-am folosit doar o singura data, pentru “boost”, atunci cand tii padela din dreapta apasata 3 secunde se activeaza, banuiesc ca pentru depasiri, dar n-am simtit diferenta.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Au venit si numerele, dar si zgarieturile.

Unde pot face si eu un detailing profi pentru exterior, cu ceara si toata bunatatile in Bucuresti?

 

@JuN1oR, multumesc! Da, motorul este ce trebuie.

 

Ca masina daily este mai mult decat imi doream. Astept sa fac si ceva mai multe plimbari in afara orasului.

Link to comment
Share on other sites

Au venit si numerele, dar si zgarieturile.

Unde pot face si eu un detailing profi pentru exterior, cu ceara si toata bunatatile in Bucuresti?

 

@JuN1oR, multumesc! Da, motorul este ce trebuie.

 

Ca masina daily este mai mult decat imi doream. Astept sa fac si ceva mai multe plimbari in afara orasului.

 

DycGarageDetailingAutoMoto

AceDetailingGarage

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am luat o groapa, vedeta chiar. Masina a inceput sa tremure in mers, nu rau, vibratii usoare, cel mai probabil anvelopa dusa si janta indoita.

 

Luni merg la verificare.

 

https://www.google.com/amp/s/www.digi24.ro/amphtml/stiri/actualitate/social/bucuresti-capitala-capcanelor-din-asfalt-experienta-unui-sofer-care-a-intrat-intr-o-groapa-de-160-m-lungime-si-12-cm-adancime-1541677

 

Nu mi-a trecut prin cap sa fac ce a facut tipul din video, dar probabil nu o sa rezolve nimic. Vibratiile au aparut dupa 50km sau cel putin atunci am inceput eu sa le simt.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Cum timpul este inamicul meu momentan, va cer ajutorul/sfaturi.

 

Ce anvelope si jante recomandati pentru iarna?

 

18-19”

 

 

Si pentru sunet, acum cu filtru de particule, evacuarea stock se aude prea slab, parca e infundata.

 

Vreau ceva cu 15-20% mai tare/gros, dar sa o si pot omologa la rar, sa fiu din punct de vedere legal ok.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Pentru sunet recomand Remus, este omologata TUV; suna mai matur si mai gros decat cea stock, cel putin la F31 340i; transportul costa rezonabil, sunt produse in Austria; la mine a ajuns in 5 zile; instalarea e facila, prinderi cu coliere intre segmente; fara probleme in 7 luni de cand o am.

(later edit - din pacate nu vad nimic pentru modelul tau pe site-ul lor; ai putea incerca AC Schnitzer, suna foarte bine si au pentru modelul tau; va trebui sa schimbi si diffuser-ul pt a avea loc evacuarile duble).

 

Anvelope/jante cred ca merg pe 18 la tine, eu am pe 17 si ar merge si 18, desi am arcuri eibach; as lua cauciurile toate 4 la fel, nu mai late pe spate (adica jante la fel fata/spate)

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

@wolfenstein

Suna bine cea de la ac scnitzer, multumesc! Caut si de la akrapovic, momentan am auzit doar pe youtube cum suna, dar in realitate sunt diferite.

Cat despre anvelope nu stiu daca sa iau aceeasi dimensiune si fata si spate, sa las ca cele de fabrica - in 2 dimensiuni 255/40/19 pe fata si 255/35/19 spate.

Nici ce anvelope mai exact si nici ce jante, ca vreau si jante separat.

De fabrica a venit cu goodyear, nu prea sunt multumit de ele, cel putin pe asfalt umed, de aceea as vrea sa pun michelin, continental sau nokian.

 

Continental am cumparat mereu, aderenta foarte buna atat la cele de vara cat si la renumitele ts860 de iarna., dar pe 17-18”.

As pune tot de 19 acum, de iarna.

Numai ca acum am primit ceva recomandari si pentru michelin alpin 6, cum ca ar fi mai bune decat ts860.

 

 

 

@Kosomog multumesc!

Link to comment
Share on other sites

La 19 inch mi se pare balonul prea mic pt iarna.

 

Alpin este anvelopa medie ca performanta de la Michelin.

 

Incearca Pilot Alpin, anvelopa premium. A ajuns la a 5-a generatie.

 

Cu Continental am experiente proaste.

Am rupt una dupa 1000km si alta dupa 10.000, desi luasem la viata mea sute de alte gropi mai fioroase.

 

Mi-a atras atentia faptul ca la a doua groapa s-a rupt anvelopa spate.

225/45 profilul. Sport contact 6 erau.

Edited by edit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum timpul este inamicul meu momentan, va cer ajutorul/sfaturi.

 

Ce anvelope si jante recomandati pentru iarna?

 

18-19”

 

 

Pentru anvelope, recomand site-ul si testul acesta: https://www.tyrereviews.com/Article/2021-Tyre-Review-Winter-Tyre-Test.htm

 

Personal am Alpin 6, foarte multumit ca si performanta pe toate suprafetele si in toate conditiile(de iarna, desigur).

Daca as avea nevoie de 18/19, cred ca as merge pe Michelin Pilot Alpin 5, Bridgestone Blizzak LM005, Continental WinterContact TS870P(e cel mai nou model, inca netestat in viata reala). Mai nou, mi-a atras atentia si Pirelii Cinturato Winter 2(proaspat lansat si acest model).

La fel cum au zis colegii de mai sus, as lua 4 marimi identice.

 

Fiind masina inca in garantie, planuiesti sa cumperi anvelope cu * si eventual de la BMW? pentru a nu putea comenta nimic in cazul in care face ceva figuri cutia de transfer(desi n-ar trebui, daca toate 4 anvelopele au acelasi diametru si profil).

Link to comment
Share on other sites

Cred ca depinde foarte mult de zona. Cel putin in Bucuresti in ultimii ani nu prea a nins, sau maxim o saptamana a fost vreme sub 0. Daca nu ai de gand sa faci drumuri multe spre munte sau in zone unde ar fi necesare anvelope foarte bune, nu stiu daca merita o cheltuiala mare pentru 5-10% in plus la performanta unei anvelope. Parerea mea bineinteles.
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu merita. Niste anvelope de iarna bf goodrich, hankook, kumho, bridgestone, cele mai ieftine din gama lor si fac același lucru ce fac si cele mai scumpe Michelin sau conti din gama lor. Decât daca ĂŽntr-adevĂŁr faci drumuri multe in zone cu zĂŁpada si vrei sa ai siguranța ca cel puțin ai fĂŁcut tot ce se poate in materie de anvelope.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu fac multe drumuri in afara, si cu zapada da, in ultimii ani nu prea am avut parte.

Schimband masinile odata la 1-1.5 ani, mereu am fost nevoit sa cumpar anvelope noi, pentru ca toate au avut ori avenlope proaste, ori tocite, ori foarte vechi.

 

@VladE46, ma gandesc sa iau si de la BMW direct, ca am inteles ca trebuie sa aiba nu stiu ce steluta, sa fie “aprobate”, dar nu stiu prea multe despre asta. Este prima masina noua, la celelalte am pus doar ce am gasit recomandat pe site-ul recomandat de tine si m foat foarte multumit.

 

@WIN60, am avut experienta proasta cu hankook, au fost noi, pe un e90 335d si juca de spate la orice acceleratie mai ferma. Am schimbat cu ts860 si n-au mai existat probleme.

 

Oarecum si astea noi, good year - de vara, sunt mult mai slabe decat cele de la michelin avute pe fosta.

 

Cred ca merg pe michelin pilot alpin, dar sa ma asigur ca nu sunt probleme la garantie.

 

LE:

Am gasit la reprezentanta set complet, style 796M 18” cu pirelli sottozero 3

 

https://www.shopbmwusa.com/PRODUCT/6485/M-PERFORMANCE-18-INCH-STYLE-796M-BLACK-COLD-WEATHER-WHEEL----TIRE-SET

 

 

https://www.bmw.ro/content/dam/bmw/common/topics/offers-and-services/original-bmw-accessories/tyre-energy-labels/wheels_tyres/796_M_2462649.pdf.asset.1619615247304.pdf

 

 

Sun maine sa vedem daca sunt in stoc, nu ma mai complic, merg pe mana lor, chiar daca jantele negru lucios nu sunt pe gustul meu.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.