Jump to content

Ce drc motor am pe ma��ina �?!


Recommended Posts

M-am bĂŁgat de curând in clanul BMW sa vĂŁd Ăâ˘i eu care e treaba Ăâ˘i nu prea Ăâ˘tiu ce motor am pe maĂâ˘ina dacĂŁ poate sa ĂŽmi spunĂŁ Ăâ˘i mie cineva câti cai are ce cod motor este ????Baiatul de la care am luat-o zice ca e 2.5 dar care din ele câĂâşi cĂŁluĂâşi etc, pentru ca in acte e 1.8 nu prea am cum sa ĂŽmi dau seama Ăâ˘i nici n-am avut pana acum

BMW 312338b29a536d99d13c4fdf3ea916bd.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mergi si tu cu un 1.8 si apoi vezi daca ai 2.5.

Sau invers!

.. se poate inchide topicul?

;)

:popcorn:

 

Daca iti place masina, ce mai conteaza caii putere?

:drinks:

 

Job done:

http://engineserialnumber.blogspot.com/2014/02/bmw-engine-specification-plate-locations.html?m=1

 

 

Asa itiâş aratĂŁ Ti-e Sefule ĂŁla din poza a 1.8 ? :))))

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

din ce spui tu ar putea fi M52 sau M54, dar nu mai bine ii ceri detaliile astea celui care ti-a vandut masina? el ar trebui sa stie ce a facut acolo

 

Din pĂŁcate nici bĂŁiatul de unde am luat-o nu Sâ˘tie prea multe ...nu a fost fĂŁcutĂŁ de el :(

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Parazitu002
Link to comment
Share on other sites

Asa iti› arată Ti-e Sefule ăla din poza a 1.8 ? :))))

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Eu ti-am pus nu ca sa te uiti la poze.

Poze sunt pe farcebook..

Linkul e ca sa stii unde e stantat motoru' tau

 

Mergi la un meserias.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta-i problema din topic?

(Nu ai tu bani de marfa aia.)

 

problema e ca omu a cumparat ceva despre care nu stie nimic, asta e clar.

 

are un M52 (2.0, 2.5 sau 2.8 )

 

fiecare face ce vrea cu banii lui.

 

PS: eu fumez numai tutun, fii coleg bun de forum (nu pufosenie) si impartaseste secretul! tongue.gifsmoke.gifgathering.gif

Edited by wind-3er
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

PS: eu fumez numai tutun, fii coleg bun de forum (nu pufosenie) si impartaseste secretul! tongue.gifsmoke.gifgathering.gif

Problema lui e ca si rezolvata.

(de acum, e liber la chat-uiala pe topicul asta)

 

pe a mea (problema) nu poate sa o rezolve nimeni.

asa ca "secretul" ar fi ca, cel mai macabru compliment facut mie de cineva care ma cunoaste personal, a fost ca a zis ca daca am face schimb de minti/creiere el/ea ar muri in secunda doi.

 

..mai esti in cautarea si a altor "mistere"?

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema lui e ca si rezolvata.

(de acum, e liber la chat-uiala pe topicul asta)

 

pe a mea (problema) nu poate sa o rezolve nimeni.

asa ca "secretul" ar fi ca, cel mai macabru compliment facut mie de cineva care ma cunoaste personal, a fost ca a zis ca daca am face schimb de minti/creiere el/ea ar muri in secunda doi.

 

..mai esti in cautarea si a altor "mistere"?

 

pas

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai se practica la astea vechi sa le cumpere cu motor de mic, gen 1.6 sau chiar 2, fac RAR-ul dupa care monteaza motor mare de 3litri spre exemplu si umbla asa. ITP-ul il fac asa cum stim toti ca se face pe la noi. Asigurarea va fi pt motorul mic evident. Mi-a povestit un mecanic ce repara un astfel de cazan, mai exact un E46 nfl, 320d la care dupa RAR i-a pus motorul de 3litri, M57. Chiar ma intrebam atunci care-i rostul unor taxe mari la un astfel de cazan cu motor mare, dupa care am fost lamurit :)
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

motorul din prima imagine este un M54.

si poate fi de 3 tipuri de cilindree: 2.2 ; 2.5 ; 3.0

 

 

pentru cei care vor sa ma contrazica mai jos poze cu M50, M52, M54...

ĂncĂŁ n am ajuns la Cod, am refĂŁcut evacuarea, dar nu prea aveam pe unde sa vĂŁd codul... tu zici ca al

Meu e m54 Ăâ˘i primul din pozele tale zici ca e m50 ? Deci e m50 sau m54 ca mai ĂŽncurcat :)))

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Deci din ce zice Wikipedia Ăâ˘i pozele eu pare sa am un m54b25 de 190 cai ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles gresit trb sa ma uit la Cod ca din ce vĂŁd in poze pe exterior si b22 si b25 si b30 pe exterior sunt la fel toate ... :)))

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dar nu ai seria șasiu pe caroserie sau undeva? Daca o decodezi nu zice si câți cai ai si ce motor e?

 

Nu mai are nici o relevanta sa decodezi o masina atat de veche. Cel mai probabil cel de la care a cumparat masina i-a schimbat motorul cu un altul mai mare, de cilindree si putere mai mare. Am explicat pe pagina anterioara ca se practica tot mai des acest lucru la masinile vechi. Asta se intampla atunci cand autoritatile nu-si fac treaba. Astia de la ISCTR stiu sa opreasca in trafic doar TIR-uri, desi la cate cazane exista in traficul nostru cu cele mai multe modificari artizanale asupra sistemelor de siguranta, ar trebui sa fie poate si mai drastic verificate decat camioanele sau poate in aceeasi masura.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Astia de la ISCTR stiu sa opreasca in trafic doar TIR-uri, desi la cate cazane exista in traficul nostru cu cele mai multe modificari artizanale asupra sistemelor de siguranta, ar trebui sa fie poate si mai drastic verificate decat camioanele sau poate in aceeasi masura.

Si ar fi si "contributia" (prin amenzi) mai mare la bugetul statului!!

 

Vreau sa numar cat mai multe minusuri, dar sa respir un aer mai curat daca se poate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.