Jump to content

BMW E36 316i Coupe M Sport


FPK

Recommended Posts

GIZĂS! 

După un an de căutări, am găsit fețele de uși care sunt într-o stare impecabiă, recent retapițate (piele nappa+alcantara), cu toate prinderile întregi. Prețul... nu zic nimic. Să spunem că dacă căutam, găseam fețe de uși la F30 mai ieftine. :) 

 

SDFoVMc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am comandat direct de la BMW Germania, o cheie nouă pentru E36, având doar una singură, m-am gândit că trebuie să fie una de rezervă în caz de orice. 

Aceștia mi-au cerut seria VIN, cel mai probabil mi-au programat cheia după VIN.. observ că și lama e făcută. O să merg zilele următoare la garaj, la vopsitor, să văd dacă funcționează.

4ZoVEt2.jpg

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

E bine ca mai fac cheile chiar si pentru modele vechi. Eu am cautat doar partea de plastic pentru cheia de e39 de tip diamant, nu alea de aliexpress ca e un plastic ordinar... cel original ma intereseaza, BMW insusi se pare ca nu vinde asa ceva. Am gasit pe un site doar ca partea dubioasa vroiau poze cu toate documentele sa le demonstrezi ca e tu ai masina + ca mai cer si o sacosa de bani. In cazul meu eu am toate cheile dar ma interesa daca voi ajunge la un moment dat la perfectiune cu masina sa ii fac si cheia de zi cu zi sa arate ca noua... ma rog pitici pe creier.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Itarachiu said:

E bine ca mai fac cheile chiar si pentru modele vechi. Eu am cautat doar partea de plastic pentru cheia de e39 de tip diamant, nu alea de aliexpress ca e un plastic ordinar... cel original ma intereseaza, BMW insusi se pare ca nu vinde asa ceva. Am gasit pe un site doar ca partea dubioasa vroiau poze cu toate documentele sa le demonstrezi ca e tu ai masina + ca mai cer si o sacosa de bani. In cazul meu eu am toate cheile dar ma interesa daca voi ajunge la un moment dat la perfectiune cu masina sa ii fac si cheia de zi cu zi sa arate ca noua... ma rog pitici pe creier.

Mie mi-au cerut doar seria VIN, fără a cere alte acte doveditoare. Prețul a fost undeva la 450 RON, TVA inclus. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Masina a fost partial vopsita, in momentul actual fiind in garajul vopsitorului. Restul elementelor (capota, usile, bara fata, prindere bara fata, bara spate, praguri, portbagaj) urmeaza si ele sa fie vopsite. Anul 2024 o sa fie foarte interesant!

Dupa ce masina e gata vopsita, urmeaza un detailing la interior, dupa care vom monta interiorul (retapitat complet) si dupa vom comanda geamuri noi (fata-spate), parbriz nou si luneta noua. 

Farurile sunt DEPO cu lupă. Le-am luat acum 2 ani, le-am prins ieftin atunci. Acum, costa aproape dublu! Stopurile sunt cele originale, M Sport. 

npE1mQ0.jpgnJYE25s.jpg

2bLjekt.png

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, alex230ro said:

Nice,  baga cat poti pe piese chiar si SH , peste 2-3 ani nu mai gasesti, ia o cutie un diferential LSD , sa fie acolo 😄 

Bafta 

Da, stiu. Deja piesele la E36 incep sa se scumpească. Si asa, daca cauti inafara țării un E36 Coupe M Sport de fabrica, indiferent de motorizare nu gasesti sub 4-5K euro. Si alea, in stare nu prea bună.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

UPDATE.

✅Elemente vopsite:

Bara faţă, prindere bară faţă, aripă faţă stânga, aripă faţă dreapta, prag stânga, prag dreapta, portbagaj, bară spate, uşa dreaptă, oglindă dreaptă, aripile spate, plafon.

⛔Elemente ce mai trebuiesc vopsite:

Uşa stângă, oglindă stânga, capotă, baghetă portbagaj număr înmatriculare, uşă rezervor.

 

Aproximativ 85% din maşină e vopsită. Culoarea aleasă e BMW 668 Jet Black, am avut aceaşi culoare pe fostul meu E60, ieşea mult mai tare în evidenţă decât Schwarz Metallic-ul de pe 335. 

 

După ce duc maşina acasă, în garaj, scot din nou plafonul şi elementele de pe stâlpii din interior, le duc la retapiţat, comand becuri şi tot ce ţine de interior, le montez şi după comand parbriz, lunetă şi geamuri noi-nouţe. 

Edited by FPK
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chiar eram curios de produsul asta, il aveam pe lista de cumparaturi sau asta:

https://www.pro-detailing.ro/solutie-hidratare-piele-imbatranita-colourlock-leather-softener-oil-1l.html

Am folosit in trecut leatherique oil rejuvinator, produs extraterestru, din nefericire nu se mai gaseste de cumparat in Romania nicaieri iar ca alternativa am gasit produsul din link.

Link to comment
Share on other sites

Le am pus și eu în coș de pe eMag, o să le Comand și eu.

Am folosit și eu leatherique, bune, dar greu procesul de curățare.. adică chiar mi a fost greu, o data am folosit și am aruncat ambele sticle, 80% pline, se învechiseră după vreo 2 ani și se făcuseră urat în sticle. 
 

Mr Leather Formula 1 iarăși foarte bine pe hidratare, foarte foarte bune, cel mai bun pe care l am folosit, însă a dispărut din România, înainte îl avea și MOL în benzinării, se găsea și la Carrefour. 
 

Am vrut să comand acum de pe Amazon dar e prea scump transportul față de cat costă el. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, WIN60 said:

Am folosit și eu leatherique, bune, dar greu procesul de curățare.. adică chiar mi a fost greu, o data am folosit și am aruncat ambele sticle, 80% pline, se învechiseră după vreo 2 ani și se făcuseră urat în sticle. 

Solutia de curatare de la letherique si acuma o am, nu am folosit-o deloc, miroase a stricat nici nu stiu de ce il mai tin. Da exact ca laptele s-a facut si miroase a acru. Cealalta solutie de hidratare m-a tinut 2 ani, am dat cu el si pe haine, portofel si ce mai aveam din piele.

35 minutes ago, WIN60 said:

Am vrut să comand acum de pe Amazon dar e prea scump transportul față de cat costă el.

Exact, prin afara il gasesti usor dar platesti transportul cat nu face produsul.

De curatat nu e nevoie de vreo solutie, merge sa cureti si cu orice detergent d-asta all purpose ieftineala sau spuma la tub, freci cu o perie moale si dupa o hidratezi.

Edited by Itarachiu
Link to comment
Share on other sites

Astăzi am dat drumul și la comanda de piese pentru motor/cutie:

  • Kit ambreiaj
  • Kit distribuție
  • Furtunuri racire motor (10 buc)
  • Conectori de plastic racire motor
  • Garnitura capac culbutori
  • Garnitura baie ulei
  • Pompa de apa
  • Fulie Arbore Cotit
  • Filtre + Ulei

+ Rectificat _chiulasa_ (o posibilitate)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aș fi vrut să închei anul cu E36-le în garaj, dar din păcate băieții de la tinichigerie/vopsitorie s-au lovit de o problemă cu capota. Este îndoită pe ambele părți și necesită mai multă atenție ca să fie îndreptată calumea. 

Așadar, anul 2024 pentru mine va fi unul special. Vreau să termin în mare parte E36-le și să continui proiectul cu 335i-ul. 

Vă doresc tuturor Sărbători Fericite și un An nou Fericit! 🙌

Edited by FPK
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Romulus said:

cum s-a indoit asa?

Este o capotă cumpărată dintr-un schrot (parc de dezmembrari). Baietii mi-au aratat pe capotă unde este "in valuri" si intr-adevar, ar fi fost pacat dupa atata munca la masina, sa pun un element indoit. 

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

S-a ivit ocazia de a achizitiona motorul M44 care provine de pe un E36 318is (facelift) de SUA cu 80.000 de mile. Am vrut sincer sa raman la motorul actual, de 1.6 (102HP), dar nu ma avantajeaza nimic la el. Luni sau marţi mă duc după motorul de 1.8is, îl duc în garaj şi achiziţionez toate garniturile, furtunurile, pompa de apa, conectori, curele, distributie, etc.

Băiatul de la care-l cumpar, zice ca are serie pe el pentru omologare. E posibila omologarea de la 1.6 la 1.8? 

Edited by FPK
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.