Jump to content

e necesar curatare EGR?


Recommended Posts

Salutare,

 

De cateva luni am observat ca la viteze mici (chiar si pe loc) motor nu merge tocmai lin. Se simte o vibratie in interior ca si cum ar fi subturata..la fel simt si cand urc o panta sau cand merg cu viteza mica.

 

Ar ajuta curatarea EGR ului? Cei de la Service Scream (Tezparii) mi au spus ca ar trebui sa inlocuiesc clapetele de admisie daca face asa.

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

As verifica/curata Senzorul MAP, care e pe admisie, la spatele ei cum ridici capota.

Ala s-ar putea sa faca figuri.

Poate fi chiar gaura din el aproape infundata.

 

Nu as curata galeria sa elimin un simptom care Se Simte cum zici.

Daca (doar) deconectezi senzorul MAP o sa vezi ca motorul nu o sa traga deloc la deal..

Motorul e cumva M47?

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As verifica/curata Senzorul MAP, care e pe admisie, la spatele ei cum ridici capota.

Ala s-ar putea sa faca figuri.

Poate fi chiar gaura din el aproape infundata.

 

Nu as curata galeria sa elimin un simptom care Se Simte cum zici.

Daca (doar) deconectezi senzorul MAP o sa vezi ca motorul nu o sa traga deloc la deal..

Motorul e cumva M47?

N47

Link to comment
Share on other sites

In regula, si cum aflu care e "bafta" mea? :)

Cei de la Service Scream (Tezparii) de exemplu nici nu curata EGR ..doar galerie.

 

este de asteptat !

 

curatarea unui EGR este mult mai ieftina decat curatarea unei galarii de admisie. (din perspectiva timp/financiar este foarte profitabil)

 

ori incerci sa il cureti tu ( sunt zeci de tutoriale pe youtube ) ori incerci intrun alt service. (sunt si alte, chiar ale unor colegi de forum, care sunt bune !)

(atentie cand se curata senzorul MAP, sa nu se rupa membrana interna)

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

este de asteptat !

 

curatarea unui EGR este mult mai ieftina decat curatarea unei galarii de admisie. (din perspectiva timp/financiar este foarte profitabil)

 

ori incerci sa il cureti tu ( sunt zeci de tutoriale pe youtube ) ori incerci intrun alt service. (sunt si alte, chiar ale unor colegi de forum, care sunt bune !)

(atentie cand se curata senzorul MAP, sa nu se rupa membrana interna)

Ok WTF ..eu n am scris service scream si nici teparii...cine naiba modifica ce scriu? Mi se pare super aiurea, chiar daca ar fi adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Ok WTF ..eu n am scris service scream si nici teparii...cine naiba modifica ce scriu? Mi se pare super aiurea, chiar daca ar fi adevarat.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/181386-Tzeparii-bmw-bucuresti/page__st__120__p__2437105__fromsearch__1#entry2437105

 

motivatia in postul #128 (uita-te si tu pe topicul ala)

Link to comment
Share on other sites

O sa ma uit dar oricum ar fi nu e ok sa modifici "vorbele" cuiva. Nici macar nu stiu daca e legal. In fine.. Eu de aia de la bimmer de exemplu stiu EXACT ca sunt super tepari.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.