Jump to content

Sunet TURBINA


Enzooo77

Recommended Posts

Mi a zis mecanicul ca tre sa schimb tot,cu clapete cu tot. Sau o pot repara pe asta. Voi ce credeti? Schimbat total sau reparat?

Cum a zis si Boaska, eu nu as repara nimic la admisie..

 

Eu sunt curios, cum a facut mecanicul sa afle ca e admisia si nu e totusi turbina? Ai vazut ce a facut?

 

Sau poate sunt amandoua.

 

Sa inteleg ca uleiul iese pe la mecanismul clapetelor? Si suiera tot pe acolo?

 

Suieratul l-ai observat prima oara din masina?

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am 120.000 de mii km la masina . Pai prima data am auzit din masina cu geamurile inchise suieratul,dar se aude si cu ele deschise. De la 2000 turatii in sus.

Pai a pus o pe tester ,a aparut doar debitmetru.

Era ulei curs acolo la admisie.. si a zis ca tija din admisie nu mai lucreaza cum trebuie. Nu ma pricep foarte bine.. dar am zis sa o schimb,ca tot plec la drum lung. Si asa vom vedea daca e suieratul de la galeria de admisie. Eu am incredere in mecanicul asta. Odata si odata tot trebuia sa umblu la masina sa scap de suierat. Mersi baieti

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Suieratu' nu este detectat pe tester. Si nici pe tester nu apare ca turbina e defecta; aceasta se deduce, asculta.. observa vizual.. Mecanicul tau ar trebui sa stie treburile astea.

 

Testerul e o scula care te ghideaza, nu iti da mura'n'gura.

 

Cine crede altceva se pacaleste singur.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

S a uitat peste tot ,la furtunase ,a ascultat suieratul,a vazut uleiul.. masina trage ,nu scoate fum... el a zis ca sigur asta e. Ca nu e turbina.

Vedem dupa ce montenaza galeria daca mai suiera.

 

Si pe tester i a aparut eroare la debitmetru,dar furtunasul ala era ok. Si a zis ca din cauza galeriei si a clapetelor ca nu mai lucreaza cum trebuie

Link to comment
Share on other sites

Va salut baieti. Stiti ca v am zis ca mi a zis un mecanic (de incredere ) ca era galeria de admisie. Ei bine,nu era. Am avut noroc ca am un prieten care mi a adus o galerie de admisie doar de proba si tot se auzea suieratul acela.

Pe tester v am zis ca mi a dat o singura eroare.. DEBITMETRUL .

Totusi am reusit sa fac drumul de 2000 mii de km si n am patit nimic. Urmeaza sa merg la reprezentanta sa vedem ce zic si ei.

Link to comment
Share on other sites

Nu am verificat. Banuiesc ca mecanicul tre sa verifice sau pot si eu personal “ sa mi bag mainile “ pe acolo? Ca nu ma prea pricep..

 

Ooops,

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/192009-turbina/page__gopid__2543986#entry2543986

 

Iti trebuie cateva scule sa ajungi la ax..

Ii las pe altii sa iti explice daca ar vrea careva, cum se ajunge acolo.. eu ma satur cateodata..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.