Jump to content

turbo reconditionare?


dincatony

Recommended Posts

nu stiu ce sa fac,unde se reconditioneaza turbine?

a mai reconditionat cineva?cum  se comporta?

Am incercat si eu sa reconditionez o turbina si am ajuns tot la AB (~ 1.500€)... ca experienta merita daca nu ai altceva de facut :blink: ... eu am fost la un tip care mi-a "reparat-o" de 2 ori, dupa care a murit de tot :) ... garantie ai doar 6 luni (la acest tip... marcel parca) pe cand la AB ai 2 ani...

Sfatul meu este... AB !!!

Link to comment
Share on other sites

Si eu zic sa iti cumperi noua! Dai niste bani dar macar ti-ai luat o grija... :)

258699[/snapback]

treaba e ca nu ti-o mai poate centra bine ,omul care ti-o reconditioneaza si nici numai trage bine...

 

e bine de reparat doar daca vrei sa o dai mai departe..mai departe...si favorul ti se-ntoarce :blink: :) :) (am patit eu)

Link to comment
Share on other sites

se reconditioneaza. am facut eu turbina la un e46 320d care scotea fum ca si furnalul de la copsa mica.apoi a mers super bine, treaba a costa 9 milioane si am avut garantie 18 luni...am mai avut masina inca 1 an si nu au fost probleme cu turbina apoi.atelierul este undeva langa agipul de la iesirea din bucuresti inspre metro militari..daca te intereseaza iti caut nr de tel al omului....
Link to comment
Share on other sites

se reconditioneaza. am facut eu turbina la un e46 320d care scotea fum ca si furnalul de la copsa mica.apoi a mers super  bine, treaba a costa 9 milioane si am avut garantie 18 luni...am mai avut masina inca 1 an si nu au fost probleme cu turbina apoi.atelierul este undeva langa agipul de la iesirea din bucuresti inspre  metro militari..daca te intereseaza iti  caut nr de tel al omului....
Te referi la tipul care mi-a "reparat" si mie de 2 ori turbina dupa care a decedat...

Pe tip il cheama Marcel, eu am stat in "service" la a doua reparatie si am vazut cum se lucreaza si cu ce scule :blink: ... NU recomand nimanui, poate pt. tine a facut doar o simpla curatare a turbosuflantei... dar reparatie nu poate face acel om in conditiile de acolo... in acea perioada eram expert in turbine... centrarea turbinei se face pe un banc SPECIAL, la el se face verificarea la un compresor in curte :)

Prima oara mi-a schimbat bucsele de la turbina... functiona masina perfect... dupa o saptamana, cand plecam de la semafor ma faceam ca iau ceva din torpedou sau nu sunt atent ca este verde la semafor pt. ca pur si simplu nu putem sa plec cu masina de pe loc... pana plecam se facea iar rosu :)

Dupa a doua reparatie, suiera turbina parca eram avion si nu avea pic de demaraj...

Mi-am dat seama ca imi bateam joc de masina si m-am dus direct la AB !

Fiecare cu parerea lui...

AICI este adresa lui de site...

Vreau sa fac o precizare... eu mi-am recuperat toti banii de la el...

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat pe site,ciudat..se poate reconditiona volanta la diesel?(dublu masica)

259177[/snapback]

Nu merita reparatia.Nu le poate nimeni echilibra.Exista intr-adevar kit de reparatie,dar cine la echilibreaza???Cine le poate invarti la 150.000 de ture ca sa le poata echilibra?De aia suiera ca nu sunt bine echilibrate, si daca nu sunt echilibrate scapa presiune sau pur si simplu nu fac presiune.....Si pe mine m-ar interesa cineva care le poate rezolva....

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa fac,unde se reconditioneaza turbine?

a mai reconditionat cineva?cum  se comporta?

258645[/snapback]

 

 

Uite aici un nr de tel: 0721.40.66.85 Laurentiu il cheama pe baiat.... Eu am reconditionat turbina la un 320d din 2000 acum 2 ani....n-am avut nici o problema...am vandut masina anul trecut si nici actualul proprietar nu s-a plans... Nu mai tin minte exact cat m-a costat 400 sau 450 EUR... Ii lasi turbina baiatului si a 2a zi o ai facuta.... BAFTA! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.