Jump to content

Instabilitate drum denivelat


Recommended Posts

Salutare.

Am facut recent un drum Bucuresti - Focsani - Bucuresti si am mers pe ruta A3 - Mizil - Buzau - Focsani.

Parte din drum este plin de denivelari (asemanator cu ce avem pe centura Bucurestiului, in zona de sud), cu un sant paralel cu axul drumului cauzat probabil de tiruri.

Configuratia anvelopelor este 275x40R20 pe fata si 315x35R20 pe spate (anvelope Dunlop RFT cu *, adica originale BMW). Dot 2017/2018, uzate cam 3/4. Masina X5 F15 40d din Sept 2015 cu suspensie M adaptiva (145000 km)

De cand am luat masina in 2019 mi s-a parut ca este destul de instabila pe drumuri denivelate insa acum parca s-a accentuat foarte mult senzatia de instabilitate. Inainte am avut un Touareg cu anvelope 265x50x19 si parca era mult mai ok pe aceleasi drumuri.

Reveninf la ultimul drum, ma depaseau masini asemanatoare (x6, x3,x4,x5) care pareau ca nu au nicio problema cu denivelarile insa eu la fiecare depasire, cum ma intorceam pe banda mea (unde era denivelarea) simteam cum se aseaza spatele pe sant si trebuia sa tin de volan destul de tare ca sa nu derapeze.

 

Aveti si voi probleme asemanatoare? Sa fie din cauza dimensiunilor anvelopelor?

Cu anvelopele de iarna (255x55R18) senzatia este mult diminuata insa tot e prezenta.

Merci!

Link to comment
Share on other sites

E un fenomen normal in cazul anvelopelor late si cu talon relativ mic ce intalnesc denivelari de genul celor amintite. Se cheama tramlining si n-ai ce sa-i faci, e de la tara nu de la masina. Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

Pe drumuri fara santuri masina se comporta ok.

Inseamna ca cei care ma depaseau, avand acelasi gen de masina, erau putin cam inconstienti. La inceput am crezut ca este din cauza masinii dar se pare ca e problema des intalnita.

O sa schimb la anul anvelopele cu unele non rft, gen Michelin PS4, poate se mai diminueaza senzatia.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

confirm cele spuse anterior

cu 205 60 16 de iarna non rft masina nu are aceste apucaturi.. pe cand cu 225 50 17 de vara si rft se comporta exact cum a descris colegul mai sus. Pusa pe sport directia se intareste si nu mai are efectul acela de instabilitate pronunțatĂŁ

Link to comment
Share on other sites

Pe acelasi drum cu F15 cu suspensie normala (neadaptiva) - dezastru. Cu G01 cu suspensie adaptiva este ok dar tot nu este grozav. Am un coleg care sta in zona si merge zilnic pe acel drum cu un Kodiaq si spune ca el nu simte nici o problema, dar conduce absolut regulamentar tot timpul. Nu stiu daca toti, dar cu siguranta pe portiunea respectiva merg foarte multi inconstienti. Ultima data am mers noaptea pe acolo acum cateva saptamani pe ploaie si incercau sa ma depaseasca unii care aveau zero vizibilitatea - deci sigur nu ii deranjeaza suspensia.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.