Jump to content

Noul BMW seria 5


edit

Recommended Posts

Eu hybrid nu-mi iau decat daca autoritatile imi rup mana si mi-o baga pe gat.. sau mi-o scrantesc.. cel putin

...

sau daca am juma'-di-milion-di-"parai" in cont si care putrezesc acolo sau am uitat de de ei! ;)

 

Tu edit, ca esti mai instarit, abia astepti sa fii prietenos cu mediul?

 

Ca eu nu inteleg ce trebuie spus dupa intelegerea acestei stiri..

  • Like 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Pana una alta, la nivel UE s-a hotarat ca in 14 ani sa nu se mai comercializeze autoturisme cu motoare termice, deci, vrem, nu vrem, vom avea electrice; ma amuza articolul, totusi...smaller grille confirmed, gen fiti fericiti, are volan.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu, sincer, inteleg aceasta politica si ma gandesc serios sa imi iau un electric sau hibrid pt Bucuresti. in orasele europene cu restrictii este altceva.. aerul si linistea... chiar este super! mai ales ca statul roman inca da bani prin rabla+. Edited by wyktor
Link to comment
Share on other sites

@bimmer,

Intamplarea a facut ca in teste sa fie un hybrid(parca e hybrid)

A se remarca in pozele din link nu exista evacuari care sa iasa prin bara, ci doua tevi stanga/dreapta care sunt curbate spre jos sub bara. De cacat, ca la Audi si Mercedes.

Daca o sa mai am ocazia de masini noi, o sa iau motor termic pana cand autonomia masinilor electrice va fi de 1000km la mers normal intre 100 si 140 sau altfel spus, autonomie de 700km la forje de 160-200.

Pana atunci sa isi aia destepti.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Pana atunci sa isi aia destepti.

Corect, aceiasi strategie aplic si eu.

 

Fratilor, daca o "ardeti"/ardeati prin orase 90% din timp in masina, desigur ca (si eu) mi-AS LUA MAINE o electrica. E FIRESC! Poluezi la greu in oras, fumu' se duce.. in plamani!

Numai ca eu il ard (pe ala termic) pe drumuri 90-95% afara din oras. Am ZERO interes la o bataie de cap si sute de intrebari.. cand nu e infrastructura.. cand o fi sa schimb bateria, cat ma tine iarna daca ajung in cutare loc, .. ma mai intorc??.. prea, prea multe necunoscute.. / Am destule ALTE intrebari la care inca le caut raspuns..

 

De ce sa imi bat capul cu o masina electrica???

 

Retineti, folosesc ZILNIC baterii de tot felul de peste 20 de ani asa ca le stiu "obiceiul", asa ca zic un mare PASS, o data in plus... la alea electrice. Nu pun botu' ca bateriile astea mai noi.. bla-bla-bla.. (v-as pune un link aici de mesteri electronisti, da, romani, sa le cititi parerile..) dar eu cred ca e de ajuns unul care nu este usor de convins aici..

Cei care nu stiu ce inseamna o baterie, sau mai multe in una electrica, desigur vor fi cel mai usor de convins.

 

Vorba ta , edit, sa isi ia aia destepti si cu bani si care pot sustine proiectele astea extraordinar de costisitoare...!

 

Astept motorul cu consum de 1-2 litri la suta. Sigur se poate; nu se vrea. Si atunci si poluare e mai mica.. la noi astia cu masini mici.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pana una alta, la nivel UE s-a hotarat ca in 14 ani sa nu se mai comercializeze autoturisme cu motoare termice, deci, vrem, nu vrem, vom avea electrice; ma amuza articolul, totusi...smaller grille confirmed, gen fiti fericiti, are volan.

 

 

Am ĂŽnțeles ca nu sunt de acord francezii.

 

https://www.digi24.ro/stiri/economie/digi-economic/franta-nu-este-de-acord-cu-propunerea-ce-de-a-elimina-masinile-poluante-din-2035-1596139

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

S-a uitat careva cu atentie pe pozele spion? Nu stiu de ce, insa imi face impresia ca rotile urmatoarei generatii vor avea un diametru mai mare...asa imi pare din poze.

 

Deja rotile de i4 au diametru de seria 5 G30 si cum i5 clar ar trebui sa le aiba mai mari decat i4, sub nicio forma nu vad cum i5 le-ar avea mai mari decat urmatorul seria 5, dorindu-se a fi masini identice cu motorizari diferite.

Daca o sa mai pot, imi iau si generatia urmatoare in 2025 si clar cu masina aia o sa raman pt urmatorii 10 ani.

M-am invatat cu rotile cu diametru mare pe A6 si nu mi-ar placea deloc sa ma intorc la roti de carut de Carrefour.

Mi-ar placea sa incerc urmatoarea generatie de E klasse, insa Mercedes nu sunt pt saraci, deci ei nu dau discount

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hai ca m-am uitat eu pe pozele spion pana am gasit una pe care se putea vedea dimensiunea rotilor de pe fata si era 245/45R19

 

Deci seria 5 va avea la urnatoare generatie rotile mai mari si anume cat sunt actualmente pe seria 7.

Implicir rezulta ca si pe noul seria 7 vor fi mai mari.

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ba te poti lua si poti trage concluzii precise 100%. Cand sunt test mule, se pot experimenta diverse, insa cand masinile sunt deja pe forma finala de productie, nu se mai experimenteaza de mult ci sunt testate solutiile finale. 

Am gasit poze si cu seria 7 si am vazut roti de 245/50R19, deci si acesta va avea roti mai mari cu un inch.

deja de pe masinile seria 5 si 7 care circula pe strada in teste poti dezlipi autocolantul care le ascunde designul si le poti pune in showroom.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.