Jump to content

Retrofit g20 318d


mindOut

Recommended Posts

Salutare,

 

Am achizitionat acum cateva zile in 318d G20 2019 cu care nu sunt tocmai impacat din punct de vedere al dotarilor.

Astfel, m-ar fi interesat ca in viitorul apropiat sa fac urmatoarele modificari si consider ca aici este cel mai indicat loc unde ar trebui sa intreb:

- Retrofit scaune full electrice cu memorie

- Retrofit pachet lumini ambientale

 

M-ati putea ajuta cu cateva informatii / idei despre modul in care se pot efectua aceste operatiuni si poate o estimare de costuri pentru asta ?

Masina este in garantie si cred ca o sa o pierd daca fac asta, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

La ce te referi cand spui lumini ambientale? Credeam ca toate g20 au lumi ambientale…. Poti pune o poza? Ce ai si ce vrei sa faci?

 

Salut. Revin maine si cu poza.

Ideea este ca noaptea, in masina, nu este pic de lumina. Nu sunt lumini pe usi, la pedale, sub scaune, nimic.

Am descoperit astazi ca lumina la pedale am dar cand inchid usa se stinge. Probabil se poate rezolva asta din tester ma gandesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu toate G20 au lumini ambientale, cum nu tiate G30 au lumini ambientale.

 

Este o optiune, nu este inclus in pachetul standard.

 

Oare se poate activa optiunea din soft cu un tester ?

Nu am gasit inca o firma care face retrofit sa pot estima niste costuri.

Link to comment
Share on other sites

Nu toate G20 au lumini ambientale, cum nu tiate G30 au lumini ambientale.

 

Este o optiune, nu este inclus in pachetul standard.

 

In ce pachet e inclus? Eu sigur nu am bifat nici un ambient light pe lista…

 

LE: ai dreptate , e optiune, incredibil, cred ca e la packet cu M pack

 

Dar la ce ai nevoie de lumini la pedale?

Nu e doar la pedale, luminile merg pe usi, bord etc

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Uite aici o parte din lista de piese(baga codu ala pe bavauto.ro si vezi cat ar costa), https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=5R73-USA-07-2019-G20-BMW-330iX&diagId=63_2089 , problema e ca nu stiu daca trebuie sa schimbi fete de usi, bord, iluminarea din plafon, daca sunt trase cabluri sau nu... oricum pare ceva care nu merita facut dpdv cost.
Link to comment
Share on other sites

uite la prietenii cu ochii oblici, la pretul de acolo adaugi montajul 2-300 euro (se desfac fetele de usi si bordul); per total, nu cred ca merita.

pe original pretul se tripleaza.

 

 

https://www.aliexpress.com/item/1005002696979905.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.8d407fdejmTumI&algo_pvid=a320ac74-e8e0-406d-8260-e330662b2e82&algo_exp_id=a320ac74-e8e0-406d-8260-e330662b2e82-15

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, nu cred ca merita toata bataia de cap pentru niste lumini. Cred ca raman doar la scaune full electrice cu memorie. Masina mai ajunge si pe mana sotiei si de fiecare data, 10 minute imi caut pozitia pe scaun, modific oglinzi, etc Edited by mindOut
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am achizitionat acum cateva zile in 318d G20 2019 cu care nu sunt tocmai impacat din punct de vedere al dotarilor.

Astfel, m-ar fi interesat ca in viitorul apropiat sa fac urmatoarele modificari si consider ca aici este cel mai indicat loc unde ar trebui sa intreb:

- Retrofit scaune full electrice cu memorie

- Retrofit pachet lumini ambientale

 

M-ati putea ajuta cu cateva informatii / idei despre modul in care se pot efectua aceste operatiuni si poate o estimare de costuri pentru asta ?

Masina este in garantie si cred ca o sa o pierd daca fac asta, nu ?

 

Poate te ajuta Ovidiu. El se ocupa cu tot felul de astfel de retrofit-uri.

 

https://www.youtube.com/channel/UCurCYFRYfUrUnhjsFvh_R9g

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

 

Sunt in aceiasi situatie...tocmai am achizitionat un g20 340i si din incantare + neatentie n-am vazut ca scaunele nu sunt electrice (import din Germania si am vazut doar poze + lista dotarilor).

Imi puteti spune va rog unde s-ar putea face acest retrofit de scaune electrice cu memorie la noi in tara?

 

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

 

Sunt in aceiasi situatie...tocmai am achizitionat un g20 340i si din incantare + neatentie n-am vazut ca scaunele nu sunt electrice (import din Germania si am vazut doar poze + lista dotarilor).

Imi puteti spune va rog unde s-ar putea face acest retrofit de scaune electrice cu memorie la noi in tara?

 

 

Multumesc anticipat

 

Eu am cateva luni de cand ma uit sa cumpar un G20 .... nu vreau sa lipseasca mai nimic din dotari ( adica as vrea aproape full options ) !

 

Am gasit ce doresc dar e Luxury si nu M Sport, astea M Sport de obicei vin foarte saracacios echipate ... si nu as renunta de exemplu la Driving Assistant Professional doar pt ca are packet M !

 

Din cate am auzit ( surse oficiale BMW ) Driving Assistant Professional nu mai este disponibila pana in 2023 din lipsa de piese !

 

Am luat teapa cu F30 LCI fara multe dotari, asa ca urmatoarea masina trebuie sa aiba cam tot ce e posibil ca si dotare incluzand :

 

- Trapa, Faruri Laser, Piele integrala, Lumini ambientale, Harman/Kardon, scaune electrice cu memorii, portbagaj electric, Head up display, camera 360°, rezervor de combustibil de capacitate mai mare, Parking Assistant Plus, Driving Assistant Professional, Comfort Access, Connectedpackage Professional ...

 

Momentan am gasit 320d Luxury 2019 cu 20.000km ( avand toate dotarile mentionate mai sus ) si un 330d non Xdrive dar M Sport( facut la comanda - cu aceleasi dotari) cu 69.000km !

 

Stiu, preturile sunt inca mari ( diferenta dintre aceste doua masini este 8000EUR ), dar si din cauza ca sunt echipate corespunzator ... iar la km putini, pretul creste binisor ! Sper sa ma hotarasc in cateva zile ce voi alege.

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.