Jump to content

Inlocuire garnitura ghiloasa & distributie BMW320d M47


Recommended Posts

Buna ziua tuturor, in urama unui incident m'am procopsit cu o garnitura de chiloasa probabil ciupita. Beneficiind de un spatiu cat de cat adegvat scule capre ect. si speriat de pretul de manopera voi face eu aceasta lucrare si voi adauga aici fiecare pas.

Am oricum nevoie de ajutorul vostru asa ca voi incepe cu lista de piese si scule si daca imi lipseste ceva, poate ma ajutati voi.

 

Piese: SET GARNITURI CHIULASA(Gasit pe un site de piese auto set complet cu toate garniturile ce pot fi intalnite in proces), GARNITURA CHIULASA, SET GARNITURI AX SUPAPE, KIT LANT DE DISTRIBUTIE cu tot cu intinzator si ghidaje.

 

Scule: trusa scule cu toate tubularele pana la 36, inelare/fixe, imbsuri,prelungiri ect. +scule speciale...cheie dinamometrica, Trusa fixare distributie bmw m47 m57(cale pentru fixat axa cu came si pin pentru blocare arbore cotit).

Asta am pentru inceput daca am scapat ceva va rog sa imi spuneti. O mica confirmare am deja nevoie; cand o sa acuc motorul la punct, masina trebuie sa stea in N (fiint o transmisie automata) corect?

Link to comment
Share on other sites

Din ce știu toate astea se gĂŁsesc in ista in documentație, nu trebuie sa te conectezi la mașina, doar sa ai programul, eu când am fĂŁcut motorul ( tot chiulasa cu distribuție cu tot ) de acolo mi am luat toate cuplurile de strângere. Inclusiv ĂŽți aratĂŁ schite in ce ordine trebuie sa strângi șuruburile de la chiulasa de exemplu.
Link to comment
Share on other sites

Respect pentru colegii care vor sa-si rezolve singuri problemele tehnice la masina. Ai grija insa ca daca umbli la _chiuloasa_ cel mai probabil va fi nevoie si de rectificare...

Apropos de garnitura ciupita, ce incident a suferit si de unde stii ca e afectata garnitura?

Edited by lucian01
Link to comment
Share on other sites

Hop si eu, cum am promis sa pun il informez pe Ionut-GL cam cu, ce pot.

Pun aici un link pentru el cu mai multe detalii tehnice; codul arhivei il ai pe privat.

https://mega.nz/file/68wS2ZYY#ZQNdn1nqljUiliahcbV2h1KBN1RHZwJfRXxdQhySrzc

Sper sa nu supar pe prea multi alti useri care ar putea fi interesati.. .

Si ei ma pot contacta pe privat daca doresc, pentru informatii.

 

Nu doresc sa starnesc suspiciuni si dezaprobari, sau si mai rau contraziceri fara rost.

Sunt convins ca, ceea ce am adunat pentru Ionut il va ajuta, sau informa cel putin.

 

Bafta Ionut si daca mai ai intebari le poti pune aici cel mai indicat, pentru toti pentru ca toti care intra aici pot sa vina cu idei si sfaturi.

 

Desigur ar fi frumos din partea ta sa explici tuturor cum ai procedat si prin poze.

 

Eu iti multumesc in avans.

 

Fine print and disclamer:

Desigur, Ionut ar fi anormal ca tu sa dai mai departe ceea ce eu am ales sa iti trimit doar tie.

Desigur este prmis sa discuti cu oricine ce ti-am trimis si stii ca procedura de lucru dar nu sa discutii. Materialul trimis are drepturi de autor, asa ca ai grija. Iar acesta este forum public.

Sper sa nu mai fiu nevoit sa mai explic neintelegatorilor informatia asta esentiala.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor,

WIN60-am sa caut in insta, nu ma'm gandit, am cautat pe net tot ce am putut gasi si cred ca am cam tot dar o sa cercetez si acolo.

Lucian01-multumesc, este un topic separat aici. Pe scurt motor rulat cu cureaua de accesorii rupta.

bimmer90f30-marti imi vin si ultimile piese, ieri a venit si trusa de cale am mai copletat si trusa de scule, mai am sa sun la cei care se ocupa de chiloase, sa ma sincronizez cu ei. De vineri o sa fiu in concediu (am 10 zile la dispozitie,zic eu ca suficient). Am imrovizat deja un trepied, am un telefon care care va filma apoi de acolo scot poze pas cu pas + telefonul meu daca am unghiuri mai ascunse. Acum intru sa vad ce cadou mi-ai trimis, pentru care iti multumesc deja. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.