Jump to content

F11 nu se deschide portbagajul


SlowDeath

Recommended Posts

Salut!

Am un F11 și nu se mai deschide portbagajul.

Haionul se deschide, atât manual cât și electronic (din cheie sau butonul din fațĂŁ de la picioare).

Portbagajul doar manual se deschidea.

Am desfãcut bucata de plastic pe care se aflã butonul de deschidere, sperând cã e ori acel plastic ori pushbutton-ul.

Am verificat pushbutton-ul cu un aparat de mĂŁsurĂŁ și este funcțional. AdicĂŁ, dacĂŁ apĂŁs pe lamelĂŁ se ĂŽnchide circuitul așa cum trebuie.

Am pus și mufa ĂŽn scurt, care intrĂŁ ĂŽn pushbutton, și degeaba. Nu se deschide portbagajul.

BĂŁnuiesc cĂŁ s-a dus actuatorul (Trunk lid power lock drive, cod: 51 24 7 330 649).

Portbagajul are și soft-close.

Am vĂŁzut cĂŁ unele modele au o deschidere de siguranțĂŁ a portbagajului.

 

Ăntrebarea mea ar fi: cum aș putea deschide portbagajul?

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce ar fi langa cifra 4 din poza pare a fi sarma cu nod de care trebuie tras ca sa se deschida mecanic portbagajul.

Se trage dinspre incuietoare din stanga.

 

Sa ne spui ce ai gasit. Eventual pune poze.

 

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=5J31-EUR-07-2013-F11N-BMW-520d&diagId=41_2086#51247211294

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am un F11 și nu se mai deschide portbagajul.

Haionul se deschide, atât manual cât și electronic (din cheie sau butonul din fațĂŁ de la picioare).

Portbagajul doar manual se deschidea.

Am desfãcut bucata de plastic pe care se aflã butonul de deschidere, sperând cã e ori acel plastic ori pushbutton-ul.

Am verificat pushbutton-ul cu un aparat de mĂŁsurĂŁ și este funcțional. AdicĂŁ, dacĂŁ apĂŁs pe lamelĂŁ se ĂŽnchide circuitul așa cum trebuie.

Am pus și mufa ĂŽn scurt, care intrĂŁ ĂŽn pushbutton, și degeaba. Nu se deschide portbagajul.

BĂŁnuiesc cĂŁ s-a dus actuatorul (Trunk lid power lock drive, cod: 51 24 7 330 649).

Portbagajul are și soft-close.

Am vĂŁzut cĂŁ unele modele au o deschidere de siguranțĂŁ a portbagajului.

 

Ăntrebarea mea ar fi: cum aș putea deschide portbagajul?

 

Salut,

Verifica daca ai tensiune pe alimentarea actuatorului atunci cand apesi pe switch. Daca nu ai inseamna ca e o problema de alimentare, cablu intrerupt, siguranta....

 

Spor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.