Jump to content

Toate erorile aprinse in bord


Denis3.0Xd

Recommended Posts

Va salut! Mi-au apĂŁrut intr-o dimineata erorile urmatoare in bord:

restraint system

Brake system. Drive moderately

Press Brake to engage gear

Pedestrian protection system

Steering drive moderately

Flat tyre monitor (RPA) failure

etc

Aveți idee despre ce este vorba?

Țin sa Menționez ca bateria este schimbatĂŁ de 8 luni și codata iar alternatorul ĂŽncarcĂŁ in parametri optimi!

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Noi nu putem ghici din ce an e masina..

 

dar as puteam sa incerc sa ghicesc, dau in bobi fii atent; cred ca i se trage de la controlul tractiunii.

 

etc, ce inseamna? Stiu, si asa mai departe. DAR nu asa se descrie un defect daca cauti vreun raspuns de la altii! Ci, cu, cat mai multe amanunte.

Incearca sa citesti ce ai scris chiar tu, ca si cum nu ai fi fost tu cu problema. Si sa ne explici APOI ce intelegi.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Noi nu putem ghici din ce an e masina..

 

dar as puteam sa incerc sa ghicesc, dau in bobi fii atent; cred ca i se trage de la controlul tractiunii.

 

etc, ce inseamna? Stiu, si asa mai departe. DAR nu asa se descrie un defect daca cauti vreun raspuns de la altii! Ci, cu, cat mai multe amanunte.

Incearca sa citesti ce ai scris chiar tu, ca si cum nu ai fi fost tu cu problema. Si sa ne explici APOI ce intelegi.

 

Ai dreptate, scuze🤦🏻

Este vorba despre un f10 530xdrive 258cp anul 2012 luna a 8-a.

Ma gandesc ca e posibil ca mĂŁcar un coleg sa fi intalnit o astfel de problemĂŁ și poate sa-mi ofere o parere. DacĂŁ nu, este in regulĂŁ.

Am programare la reprezentanțĂŁ peste 2 sĂŁptĂŁmâni, dar ma omoarĂŁ gandul ca nu stiu ce problema poate fi, pânĂŁ atunci.

 

Legat de erorile care au apĂŁrut, am zis ca absolut toate erorile mi-au apĂŁrut. Toti senzorii pe care ii am pe mașinĂŁ. Ma gandesc totuși ca e ceva electric și nu ceva mecanic pentru ca nu vad legĂŁtura intre eroare cu “drivetrain” de exemplu și “pedestrian”. Care nu au nicio legĂŁtura.. la fel și cea cu presiunea in roți, ce legĂŁtura are cu servodirecția?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa fie aproape terminati carbunii alternatorului iar dimineata, cand aerul e umed si rece, sa nu faca atingere suficient si sa primesti erorile de mai sus. Exact asta mi s-a intamplat la fostul seria 5 E60 acum ceva ani buni. Am schimbat carbunii si totul a fost ok dupa.

La F10, fix acelasi model ca si al tau, la una din revizii, am observat cum cablul de masa dintre cutie si caroserie, se corodase destul de bine si se mai tinea in cateva fire. L-am schimbat preventiv. Verifica si acest cablu... corodeaza pt ca fix langa el e furtunul de scurgere al condensului de la AC, iar condensul este stiut ca e acid si asta face.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ProblemĂŁ rezolvatĂŁ!

Mâner fațĂŁ dreapta (comfort acces) defect, a fĂŁcut scurt.

Am mai sesizat și ceva apĂŁ pe la pompa de ABS, din câte am inteles, modelul 3.0 are pompa situatĂŁ undeva pe sub.

Cica asta ar fi boala lor, mânerele (la cele cu comfort acces) si pompa ABS.

Edited by Denis3.0Xd
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

On 12/9/2021 at 10:03 AM, tzucul said:

hmmm....la manerul defect cu confort acces parca iti da eroarea battery discharge when stationary.cel putin la mine asa a fost.

Eroarea aia a apărut initial, și apoi mi-a făcut scurt in mâner și au apărut toate. 

Edited by Denis3.0Xd
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.