Jump to content

BMW 320d xdrive luxury line - G20


ionutvirlan

Recommended Posts

Salut.

Achizitionata second hand, 320d xdrive, 50.000 km.

M-ar ajuta lista de optiuni din fabrica, daca se poate dupa VIN.

 

Am o intrebare pentru cunoscatori: pe anumite portiuni de drum, de la aprox 105-110 kmh, se aude din partea pasagerului, un suierat de vant. Desi masina are pachetul de acoustic isolation (sau cum s-o numi) si este foarte silentioasa, sunetul acela care intervine la viteza mentionata anterior este extrem de enervant. Mentionez ca pe masura ce viteza creste si intensitatea sunetului problema devine mai ridicata.

 

 

atasez si o fotografiepost-5164-0-82291600-1638787967_thumb.jpeg

Edited by ionutvirlan
Link to comment
Share on other sites

Știu cĂŁ este off topic, sper sĂŁ nu te simți lezat, dar ai ales un decor ciudat pentru fotografie: casele dĂŁrĂŁpĂŁnate, cu tencuialĂŁ cĂŁzutĂŁ, crucile metalice, candele aferente.

 

Pentru zgomot, probabil portiera dereglatĂŁ, sau ceva probleme la chedere; ciudatĂŁ opțiune acoustic isolation, ar trebui sĂŁ fie standard, probabil include și active noise control, care folosește sistemul audio, și nu neapĂŁrat mașinĂŁ este izolatĂŁ mai bine.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Vezi sa nu fi fost schimbat parbrizul si prin urmare sa nu se fi lipit bine. Am avut aceeasi problema pe E90. A fost schimbat parbrizul, doar ca n-a fost lipit bine, avea o gaura in mastic si prin urmare suierea la viteza. Am fost ulterior la cineva care mi l-a lipit bine si prin urmare a disparut si suieratul.
Link to comment
Share on other sites

Ca sa te ajute cineva cu lista de optiuni dupa VIN ar trebui sa lasi seria VIN…

 

Pentru suierat as merge inapoi la garantie

Salut. Multumesc mult pentru raspuns.

Aici este VIN ul masinii. Daca poate ajuta cineva.

WBA5V71010FH29300

 

La cum descrii suieratul, pare ca o usa care nu e reglata bine sau un geam care nu se inchide corect. Probabil o reparatie de mantuiala dupa un accident. Mergi in service s-o rezolve.

Fix asa se aude. Ca un geam care nu este inchis bine. Mai cercetez, voi vedea. Probabil a avut ceva incidente. Are cateva zgarieturi pe partea dreapta, dar nu cred ca are legatura.

 

E multa bataie de cap, sunt multe sugestii. Sper sa o duc la o revizie, sa semnalez celor de la service si sa o rezolve repede. Altfel… bag multi kilometri si nu stiu cand voi avea timp.

 

Multumesc tuturor pentru informatii. Acum am un punct de plecare.

 

Știu cĂŁ este off topic, sper sĂŁ nu te simți lezat, dar ai ales un decor ciudat pentru fotografie: casele dĂŁrĂŁpĂŁnate, cu tencuialĂŁ cĂŁzutĂŁ, crucile metalice, candele aferente.

 

Pentru zgomot, probabil portiera dereglatĂŁ, sau ceva probleme la chedere; ciudatĂŁ opțiune acoustic isolation, ar trebui sĂŁ fie standard, probabil include și active noise control, care folosește sistemul audio, și nu neapĂŁrat mașinĂŁ este izolatĂŁ mai bine.

Nu ma supar pentru sugestie. Acum mi am dat seama, ai dreptate.

Acoustic isolation inteleg ca are geamuri duble (doar pe fata), ceva spuma de izolare suplimentara in stalpii A si parbrizul cu izolare fonica.

 

Vezi sa nu fi fost schimbat parbrizul si prin urmare sa nu se fi lipit bine. Am avut aceeasi problema pe E90. A fost schimbat parbrizul, doar ca n-a fost lipit bine, avea o gaura in mastic si prin urmare suierea la viteza. Am fost ulterior la cineva care mi l-a lipit bine si prin urmare a disparut si suieratul.

E o varianta de luat in calcul, multumesc de sugestie

Edited by ionutvirlan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.